Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[LGP] Żabi dół - OP95U7
Właściciel: Zespół EŁ
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-07-2020
Data utworzenia: 11-04-2020
Data opublikowania: 12-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 16-07-2020
43x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
57 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: anka221, Bartek111, Belkaa, Diana28, GFS, Holka, jemiolka, kross, Machet, Mhonar
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Żabi dół

Opowiem wam, jak to za dawnych czasów nie było u nas jeszcze probostwa ani kościoła. Stary ksiądz szedł ze Stanicy do Pilchowic do chorego. Bolały go nogi. Wszedł do karczmy, żeby pożyczyć bryczkę z koniem. Był post. W karczmie było gwarno, rojno i hucznie się bawiono. Kiedy ksiądz to zobaczył, bardzo się zdenerwował. Pomyślał, że na pewno cieszy to diabła. Rzucił klątwę: "Niech was piorun trzaśnie!" Jeszcze się nie odwrócił, a już rozległy się grzmoty, zaczęły walić pioruny, a deszcz lał tak strasznie, że biesiadnikom nic już nie mogło pomóc. Ksiądz udał się w dalszą drogę. Następnego dnia jedynym śladem po karczmie był wielki, głęboki staw wypełniony czarną wodą. Nad nim rechotały żaby, a wokół wody rosły drzewa owocowe, rosnące wcześniej koło karczmy. Od tego czasu miejsce to nazwane zostało Żabim Dołem. Na środku stawu pływał stół z brewiarzem. Jak mówią najstarsi mieszkańcy, ten stół wypływa na powierzchnię wody wtedy, gdy zanosi się na coś bardzo złego. Od tego czasu mieszkańcy stali się pobożniejsi i częściej zaczęli chodzić do kościoła.

 

Żabi dół

Łopowiym wom rostomili ludkowie, jak za starych piyrwy niy bōlo u nos jeszcze ani fary, ani kościoła. Wiekowy farosz szoł ze Stonicy do Pilowic, do chorego. A że go fest bolały szłapy, wlos do szynku, żeby pożyczyć se bryczka z koniym. Bōł post! Szynk łomało se niy rozwalōł łod tego gośnego larma, tańcowania i kwikōw! Farosz jak to łobejrzoł, to tak se znerwowoł, ale to tak se fest znerwowoł i pomyśloł: "Diobołek se śmieje!". Z tego wszystkego ciepnōł na nich klōntwa: "Niych was pieron trzaśnie!". Jeszcze se niy łobrociōł, a tu z nieba jak zaczeły  rōmbać jasne gromy i pierony, a woda żnyła tak okropnie, że tym biesiadnikom już, ale to nic niy pomōgło. Farosz udoł se w dalszo drōga. Na nastympny dziyń po szynku niy zostało już nic, ino wielki, gymboki stof z czornōm wodōm. Łodzywały się żaby, a naobkoło wody rosły płonki, te kere rosły wele gospody. Bezto te miejsce ludzie nazwali Żabi Dół. Na pojszodku pływoł stół z brywiorzym, co go farorzyczek  zapomnioł. A jak godajom starziki: stół wypływo w tyn czos, jak se mo coś fest złego zrobić. Łot tego czasu ludziska zaczli fest lotać rzykać do kościoła.

 

(ze zbiorów Aleksandry Czechowskiej-Gąbki)

 


 

O keszu:

Szukaj żaby. Pod nią ukryty jest kesz.

 


 

Uwaga!

W pudełku znajdziesz naklejkę z liczbą potrzebną do wyliczenia finału. Naklej ją w odpowiednim miejscu na mapie pobranej z kesza [LGP] Szwedownik. Naklejki powtarzają się w różnych keszach, dlatego jeżeli masz już naklejkę dla danej miejscowości to resztę pozostaw dla następnych znalazców.

Geokret

Geokret  mini duszek - Całkowity dystans: 2739 km

Obrazki/zdjęcia
Po prawej stronie zdjęcia.