Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[LGP] Szwedownik - OP8ZCU
Właściciel: Zespół EŁ
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-07-2020
Data utworzenia: 19-04-2019
Data opublikowania: 12-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 12-07-2020
57x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
110 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: anka221, Bartek111, Belkaa, Chrząszcze2, karwdo, krogulec, Oni_no_Pejot, słabakinia, Tisia, Whatever
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Szwedownik

Działo się to podczas Wojny Trzydziestoletniej. Gdy Gustaw II Adolf wkroczył do Maklenburgii i rozgromił w okolicach Lipska wojska Cesarstwa dowodzone przez hrabiego Tille zajął swoimi siłami prawie całe terytorium Czech staczając liczne bitwy z wojskami Cesarstwa. Posuwając się wzdłuż granicy dotarli do miejscowości Smolnica i to tutaj w 1631 roku doszło do wielkiej bitwy, w której oddziały szwedzkie zostały rozbite kosztem wielu poległych żołnierzy po obu stronach obozów. Bitwa rozegrała się w dolinie rzeki Rzykietka o nazwie Kampa. Szczątki poległych protestantów i katolików znajdywano jeszcze w początkach XX wieku a wieś Leboszowice była nazywana "Wsią Kości". Legenda  opowiadała o tym jak to część rozbitych oddziałów szwedzkich lub jak mówią inni, dezerterzy tych wojsk założyli w okolicznych lasach osadę - przysiółek, który z czasem powiększył się do małej wioski. Mieszkańcy Leboszowic i Smolnicy nazywali tę osadę Szwedownikiem. Nigdy nie doszło do asymilacji przybyszów za morza z ludnością śląską a przez setki lat mogło dojść do degradacji pokoleniowej potomków szwedzkich żołnierzy i markietanek, inna legenda mówi, że pewnej nocy wszyscy mieszkańcy Szwedownika odeszli pozostawiając opuszczone domy i kościółek. Bardziej makabryczne jest podanie o zatruciu studni szwedzkim osadnikom, co doprowadziło do ich śmierci, a mieszkańcy sąsiednich wsi bezkarnie mogli splądrować i okraść ich gospodarstwa. Wytrawny poszukiwacz przeszłości odnajdzie jeszcze zagłębienia terenu po fundamentach domów, stodół, a nawet jak mniemam kościoła, wokół którego rosły dęby i lipy a pod nimi okrywa ziemię barwinek, co może świadczyć że w tym miejscu mógł być cmentarz i mogą być pochowani szwedzcy przybysze wraz ze swoją tajemniczą historią.

 

(tekst z tablicy)

 


 

O keszu:

 

Dwuetapowy quiz. Pierwszy etap znajduje się przy tablicy z legendą i tutaj szukaj kodu QR ze współrzędnymi. Na drugim szukaj pozostałości fundamentów Szwedownika.

 

W skrzynce z drugiego etapu znajdują się mapy ścieżki Legendy Gminy Pilchowice. Jeżeli zamierzasz zaliczyć całą ścieżkę to zabierz jeden egzemplarz dla siebie. Na mapie znajdują się puste miejsca na naklejki, które znajdziesz w skrzynkach ze ścieżki. Cyfry na naklejkach będą potrzebne do wyliczenia współrzędnych finału ścieżki. W kolejnych keszach znajduje się 7 różnych naklejek i każda z nich, na wszelki wypadek, powtarza się w dwóch skrzynkach.

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking oraz początek ścieżki Legendy Gminy Pilchowice
Obrazki/zdjęcia
Szwedownik