Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[LGP] Żabi dół - OP95U7
Eigenaar: Zespół EŁ
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-07-2020
Gemaakt op: 11-04-2020
Gepubliceerd op: 12-07-2020
Laatste verandering: 16-07-2020
23x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
34 x Bekeken
21 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
8 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: anka221, Bartek111, Belkaa, GFS, Holka, jemiolka, kross, Mhonar
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Żabi dół

Opowiem wam, jak to za dawnych czasów nie było u nas jeszcze probostwa ani kościoła. Stary ksiądz szedł ze Stanicy do Pilchowic do chorego. Bolały go nogi. Wszedł do karczmy, żeby pożyczyć bryczkę z koniem. Był post. W karczmie było gwarno, rojno i hucznie się bawiono. Kiedy ksiądz to zobaczył, bardzo się zdenerwował. Pomyślał, że na pewno cieszy to diabła. Rzucił klątwę: "Niech was piorun trzaśnie!" Jeszcze się nie odwrócił, a już rozległy się grzmoty, zaczęły walić pioruny, a deszcz lał tak strasznie, że biesiadnikom nic już nie mogło pomóc. Ksiądz udał się w dalszą drogę. Następnego dnia jedynym śladem po karczmie był wielki, głęboki staw wypełniony czarną wodą. Nad nim rechotały żaby, a wokół wody rosły drzewa owocowe, rosnące wcześniej koło karczmy. Od tego czasu miejsce to nazwane zostało Żabim Dołem. Na środku stawu pływał stół z brewiarzem. Jak mówią najstarsi mieszkańcy, ten stół wypływa na powierzchnię wody wtedy, gdy zanosi się na coś bardzo złego. Od tego czasu mieszkańcy stali się pobożniejsi i częściej zaczęli chodzić do kościoła.

 

Żabi dół

Łopowiym wom rostomili ludkowie, jak za starych piyrwy niy bōlo u nos jeszcze ani fary, ani kościoła. Wiekowy farosz szoł ze Stonicy do Pilowic, do chorego. A że go fest bolały szłapy, wlos do szynku, żeby pożyczyć se bryczka z koniym. Bōł post! Szynk łomało se niy rozwalōł łod tego gośnego larma, tańcowania i kwikōw! Farosz jak to łobejrzoł, to tak se znerwowoł, ale to tak se fest znerwowoł i pomyśloł: "Diobołek se śmieje!". Z tego wszystkego ciepnōł na nich klōntwa: "Niych was pieron trzaśnie!". Jeszcze se niy łobrociōł, a tu z nieba jak zaczeły  rōmbać jasne gromy i pierony, a woda żnyła tak okropnie, że tym biesiadnikom już, ale to nic niy pomōgło. Farosz udoł se w dalszo drōga. Na nastympny dziyń po szynku niy zostało już nic, ino wielki, gymboki stof z czornōm wodōm. Łodzywały się żaby, a naobkoło wody rosły płonki, te kere rosły wele gospody. Bezto te miejsce ludzie nazwali Żabi Dół. Na pojszodku pływoł stół z brywiorzym, co go farorzyczek  zapomnioł. A jak godajom starziki: stół wypływo w tyn czos, jak se mo coś fest złego zrobić. Łot tego czasu ludziska zaczli fest lotać rzykać do kościoła.

 

(ze zbiorów Aleksandry Czechowskiej-Gąbki)

 


 

O keszu:

Szukaj żaby. Pod nią ukryty jest kesz.

 


 

Uwaga!

W pudełku znajdziesz naklejkę z liczbą potrzebną do wyliczenia finału. Naklej ją w odpowiednim miejscu na mapie pobranej z kesza [LGP] Szwedownik. Naklejki powtarzają się w różnych keszach, dlatego jeżeli masz już naklejkę dla danej miejscowości to resztę pozostaw dla następnych znalazców.

Geokrety

Geokrety  mini duszek - Totale afstand: 2739 km

Afbeeldingen
Po prawej stronie zdjęcia.