Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cienie na cmentarzu - OP8DKW
konspiracyjna drukarnia w Zawadach
Eigenaar: keram58
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 86 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:15 h    Lengte: 0.40 km
Geplaatst op: 10-03-2016
Gemaakt op: 08-12-2015
Gepubliceerd op: 10-03-2016
Laatste verandering: 16-03-2020
41x Gevonden
2x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
136 x Bekeken
34 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: aloha111, nieczytak202, PrincePolo
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Działalność konspiracyjna to nie tylko działanie zbrojne ale także mały sabotaż a także działania propagandowe. Ile znaczy działalność propagandowa wiedzieli nie tylko okupanci ale i kierownictwo organizacji podziemnych. Ważną rolę tu odgrywało słowo pisane w języku polskim docierające do ludności na okupowanych terenach.

W czasie okupacji od 1940 roku na cmentarzu parafialnym w Zawadach działała drukarnia Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej wydająca materiały informacyjne o sytuacji na froncie a także materiały pokrzepiające ciemiężony naród. W tym okresie działalność propagandowa i informacyjna organizacji konspiracyjnych była już mocno zaawansowana. Materiały te docierały na obszar działania wszystkich trzech puszczańskich obwodów. W Obwodzie Błonie już od stycznia 1940 roku wydawana była „Placówka” zmieniona potem na „Kronikę Tygodniową”. Szare szeregi wydawały „Pismo Najmłodszych - Prawa Świata”. W Obwodzie Sochaczewskim wydawano „Wytrwamy – Zwyciężymy”. Do Rejonu VIII - Łomianki trafiały pisma „Pionier”, „Tygodnik Informacyjny” , „Nowa Armia Nowej Polski” oraz prasa KG AK a zwłaszcza „Biuletyn Informacyjny”. „Biuletyn” docierał także do obwodów w Błoniu i Sochaczewie. Chce tu dodać, że Obwód Sochaczew uruchomił w tym okresie jednostkę nasłuchu radiowego. Na terenie puszczańskich obwodów rozprowadzano także szereg broszur i ulotek propagandowych podnoszących morale ludności polskiej a także tej wydawanej w języku niemieckim mających siać i pogłębiać demoralizację i prowadzić do depresji psychicznej pośród urzędników administracji niemieckiej, służb mundurowych, żołnierzy Wermachtu czy cywilnej ludności niemieckiej, wywołując psychozę strachu za popełnione przez Niemców zbrodnie wojenne.

Drukarnia została utworzona staraniem Stanisława i Mieczysława Zawadzkich i funkcjonowała w trzech połączonych ze sobą grobowcach. Jej wyposażenie dostarczył ojciec Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa.

Drukarnią kierowali: Stanisław Dąbrowski pseudonim „Chmura”, Jerzy Gliwny pseudonim „Niedziela”, Igor Bałaczyński pseudonim „Brzoza”, Jan Niewiadomski pseudonim „Niski”, Mieczysław Zawadzki pseudonim „Fryga”.

Ochronę placówki stanowili: Witold Grądman pseudonim „Lis” - dowódca placówki AK w Nadleśnictwie Kampinos z siedzibą w Granicy, Władysław Jaczyński pseudonim „Sosna”, Tadeusz Stefański pseudonim „Brat”, Władysław Siekiera pseudonim „Skowronek” i starszy wachmistrz policji Jachułkowski.

Opiekę duchową nad konspiratorami sprawował proboszcz ksiądz prałat Stanisław Kuplicki - pochowany w krypcie kościoła w Zawadach.

Większość z nich po wsypie w styczniu 1941 roku trafiła na „Pawiak” a następnie do KL Auschwitz gdzie zostali zamordowani.

W miejscu gdzie znajdowała się drukarnia znajduje się tablica pamiątkowa ufundowana przez Mieczysława Zawadzkiego więźnia KL Auschwitz nr 8012.

Zapraszam do spaceru po cmentarzu i chwilę zadumy.

Skrzynka została ukryta poza terenem cmentarza. Nie jest zakopana. Maskowanie leśne. Przydadzą się rękawiczki.

Do zalogowania znalezienia skrzynki potrzebne będzie Wam hasło, które znajdziecie na mogile z tablicą pamiątkowa. Jest nim napis w pierwszym wierszu od dołu na prawej tablicy z wykazem pochowanych w mogile. Pisownia jak na tablicy.

Na okładce dzienniczka znajduje się literko cyferka, która umożliwi podjecie skrzynki finałowej dla tego cyklu.

Kolejne skrzynki tego cyklu będą się ukazywać do września 2016 r.

Certyfikaty dla pierwszych znalazców są potrójne to dla podejmujących skrzynkę zespołowo. Proszę o zabieranie wszystkich egzemplarzy.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 

Flag Counter

Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Tablica pamiątkowa i hasło do logu
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
Jeśli musisz