Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Reduta Wojenna - OP27E1
echa Wielkiej Wojny
Właściciel: meteor2017
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 87 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-06-2010
Data utworzenia: 01-06-2010
Data opublikowania: 02-06-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 17-07-2015
54x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 3 obserwatorów
43 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Azymut, Brym, De Disco Boys Team (DDBT)
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Miejsce w którym się znajdujesz przez pół roku znajdowało się na linii frontu, który w tym miejscu był nieco oddalony od rzek Rawka i Bzura - wynikało to z tego, że ze wględu na podmokłe tereny i wysoki poziom wód gruntowym, okolica była mniej dogodna do obrony i główne pozycje rosyjskie były cofnięte. Wykorzystali to Niemcy i w grudniu 1914 wywalczyli sobie tutaj rozległy przyczółek, jednak potem i tutaj walki przybrały charakter wojny pozycyjnej, a front ustabilizował się na linii Humin - folwark Dołowatka (ob. Humin Dobra Ziemskie) - Borzymów (obecnie Borzymówka) -Żylin (ob. Stary Żylin). Tutaj toczyły się jedne z najcięższych walk nad Rawką i Bzurą, min. bitwa w dniach 31.1-5.2.1915, rejon obecnego cmentarza był tż objęty pierwszym i trzecim atakiem z użyciem chloru.

Okoliczne wsie zostały kompletnie zniszczone i dopiero po przejściu frontu odbudowane. Oprócz nich, powstały tutaj nowe wsie/przysiółki o nazwach nawiązujących do wydarzeń wojennych - Okopy, Reduta, Wojenna (ob. Reduta Wojenna). Sam cmentarz wojenny prawdopodobnie powstał w okresie międzywojennym, poprzez komasację cmentarzy znajdujących się w okolicznych wsiach (według map, były one w Dołowatce, Kurabce, Kęszycach, pod Żylinem). Z okresu międzywojennego jest pomnik (taki sam obelisk jest min. w Bielicach), i prawdopodobnie też zachowana betonowa tablica nagrobna (co by tłumaczyło dlaczego napis jest po polsku). Cmentarz składa się obecnie głównie z krzaków. Ma czytelny układ - rów i wał wyznaczają jego skraj, ale poza tym niewiele się zachowało i do tego zarosło krzakami. Wczesną wiosną można na środkowej polanie wypatrzyć ślady mogił, blisko tylnego wału w krzakach są resztki pomnika.

Oglądając cmentarz wzbudzamy zainteresowanie psów z sąsiedniego gospodarstwa, a co za tym idzie także jego mieszkańców. Gdy zakładałem skrzynkę, zainteresowała się mną starsza pani, ale gdy okazało się, że nie robię tu ogniska, ani żadnej libacji, tylko oglądam cmentarz, miło z nią mogłem porozmawiać i dowiedzieć się kilku rzeczy. Jak choćby tego, że za pomnikiem są pochowani żołnierze radzieccy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej gdy uciekali przed Niemcami przez pola i cmentarz. Ponadto przypomniała sobie, że gdzieś na skraju cmentarza, koło jej płotu leży tablica nagrobna, razem ją odszukaliśmy i odwróciliśmy napisem do góry (to ta z napisem 5 NIEZNANYCH ARM. ROS.)

Edit: od października 2014 trwają prace porządkowe polegające na wycinaniu krzaków - więcej o nich i terminy kolejnych, jakby kto chciał dołączyć tutaj i tutaj, jak na razie udało się wyciąć drogę do pomnika, a także odnaleźć fragmenty dwóch tablic, tym razem z grobów żołnierzy niemieckich.

 

Skrzynkę ukryłem na skraju cmentarza, przy drodze. Proszę starannie przykryć kilkoma kawałkami kory, a nie tylko jedną jak niektórzy z poprzedników!

nie zapomnij spisać (lub zrobić zdjęcie) kodu do Finału Geościeżki

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Jestem Kostką! - Całkowity dystans: 1831 km

Obrazki/zdjęcia
Kapliczka na skraju cmentarza
Na skraju cmentarza
Polana pośrodku z mogiłami
Resztki pomnika
Resztki pomnika
Tablica z grobu żołnierzy rosyjskich
Aktualny spoiler