Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cmentarz Reduta Wojenna - OP27E1
echa Wielkiej Wojny
Owner: meteor2017
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 87 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 02-06-2010
Date created: 01-06-2010
Date published: 02-06-2010
Last modification: 17-07-2015
56x Found
0x Not found
6 notes
watchers 3 watchers
55 visitors
42 x rated
Rated as: Good
3 x recommended
This cache is recommended by: Azymut, Brym, De Disco Boys Team (DDBT)
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Miejsce w którym się znajdujesz przez pół roku znajdowało się na linii frontu, który w tym miejscu był nieco oddalony od rzek Rawka i Bzura - wynikało to z tego, że ze wględu na podmokłe tereny i wysoki poziom wód gruntowym, okolica była mniej dogodna do obrony i główne pozycje rosyjskie były cofnięte. Wykorzystali to Niemcy i w grudniu 1914 wywalczyli sobie tutaj rozległy przyczółek, jednak potem i tutaj walki przybrały charakter wojny pozycyjnej, a front ustabilizował się na linii Humin - folwark Dołowatka (ob. Humin Dobra Ziemskie) - Borzymów (obecnie Borzymówka) -Żylin (ob. Stary Żylin). Tutaj toczyły się jedne z najcięższych walk nad Rawką i Bzurą, min. bitwa w dniach 31.1-5.2.1915, rejon obecnego cmentarza był tż objęty pierwszym i trzecim atakiem z użyciem chloru.

Okoliczne wsie zostały kompletnie zniszczone i dopiero po przejściu frontu odbudowane. Oprócz nich, powstały tutaj nowe wsie/przysiółki o nazwach nawiązujących do wydarzeń wojennych - Okopy, Reduta, Wojenna (ob. Reduta Wojenna). Sam cmentarz wojenny prawdopodobnie powstał w okresie międzywojennym, poprzez komasację cmentarzy znajdujących się w okolicznych wsiach (według map, były one w Dołowatce, Kurabce, Kęszycach, pod Żylinem). Z okresu międzywojennego jest pomnik (taki sam obelisk jest min. w Bielicach), i prawdopodobnie też zachowana betonowa tablica nagrobna (co by tłumaczyło dlaczego napis jest po polsku). Cmentarz składa się obecnie głównie z krzaków. Ma czytelny układ - rów i wał wyznaczają jego skraj, ale poza tym niewiele się zachowało i do tego zarosło krzakami. Wczesną wiosną można na środkowej polanie wypatrzyć ślady mogił, blisko tylnego wału w krzakach są resztki pomnika.

Oglądając cmentarz wzbudzamy zainteresowanie psów z sąsiedniego gospodarstwa, a co za tym idzie także jego mieszkańców. Gdy zakładałem skrzynkę, zainteresowała się mną starsza pani, ale gdy okazało się, że nie robię tu ogniska, ani żadnej libacji, tylko oglądam cmentarz, miło z nią mogłem porozmawiać i dowiedzieć się kilku rzeczy. Jak choćby tego, że za pomnikiem są pochowani żołnierze radzieccy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej gdy uciekali przed Niemcami przez pola i cmentarz. Ponadto przypomniała sobie, że gdzieś na skraju cmentarza, koło jej płotu leży tablica nagrobna, razem ją odszukaliśmy i odwróciliśmy napisem do góry (to ta z napisem 5 NIEZNANYCH ARM. ROS.)

Edit: od października 2014 trwają prace porządkowe polegające na wycinaniu krzaków - więcej o nich i terminy kolejnych, jakby kto chciał dołączyć tutaj i tutaj, jak na razie udało się wyciąć drogę do pomnika, a także odnaleźć fragmenty dwóch tablic, tym razem z grobów żołnierzy niemieckich.

 

Skrzynkę ukryłem na skraju cmentarza, przy drodze. Proszę starannie przykryć kilkoma kawałkami kory, a nie tylko jedną jak niektórzy z poprzedników!

nie zapomnij spisać (lub zrobić zdjęcie) kodu do Finału Geościeżki

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kapliczka na skraju cmentarza
Na skraju cmentarza
Polana pośrodku z mogiłami
Resztki pomnika
Resztki pomnika
Tablica z grobu żołnierzy rosyjskich
Aktualny spoiler