Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz Reduta Wojenna - OP27E1
echa Wielkiej Wojny
Eigenaar: meteor2017
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 87 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 02-06-2010
Gemaakt op: 01-06-2010
Gepubliceerd op: 02-06-2010
Laatste verandering: 17-07-2015
56x Gevonden
0x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
55 x Bekeken
42 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Azymut, Brym, De Disco Boys Team (DDBT)
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Miejsce w którym się znajdujesz przez pół roku znajdowało się na linii frontu, który w tym miejscu był nieco oddalony od rzek Rawka i Bzura - wynikało to z tego, że ze wględu na podmokłe tereny i wysoki poziom wód gruntowym, okolica była mniej dogodna do obrony i główne pozycje rosyjskie były cofnięte. Wykorzystali to Niemcy i w grudniu 1914 wywalczyli sobie tutaj rozległy przyczółek, jednak potem i tutaj walki przybrały charakter wojny pozycyjnej, a front ustabilizował się na linii Humin - folwark Dołowatka (ob. Humin Dobra Ziemskie) - Borzymów (obecnie Borzymówka) -Żylin (ob. Stary Żylin). Tutaj toczyły się jedne z najcięższych walk nad Rawką i Bzurą, min. bitwa w dniach 31.1-5.2.1915, rejon obecnego cmentarza był tż objęty pierwszym i trzecim atakiem z użyciem chloru.

Okoliczne wsie zostały kompletnie zniszczone i dopiero po przejściu frontu odbudowane. Oprócz nich, powstały tutaj nowe wsie/przysiółki o nazwach nawiązujących do wydarzeń wojennych - Okopy, Reduta, Wojenna (ob. Reduta Wojenna). Sam cmentarz wojenny prawdopodobnie powstał w okresie międzywojennym, poprzez komasację cmentarzy znajdujących się w okolicznych wsiach (według map, były one w Dołowatce, Kurabce, Kęszycach, pod Żylinem). Z okresu międzywojennego jest pomnik (taki sam obelisk jest min. w Bielicach), i prawdopodobnie też zachowana betonowa tablica nagrobna (co by tłumaczyło dlaczego napis jest po polsku). Cmentarz składa się obecnie głównie z krzaków. Ma czytelny układ - rów i wał wyznaczają jego skraj, ale poza tym niewiele się zachowało i do tego zarosło krzakami. Wczesną wiosną można na środkowej polanie wypatrzyć ślady mogił, blisko tylnego wału w krzakach są resztki pomnika.

Oglądając cmentarz wzbudzamy zainteresowanie psów z sąsiedniego gospodarstwa, a co za tym idzie także jego mieszkańców. Gdy zakładałem skrzynkę, zainteresowała się mną starsza pani, ale gdy okazało się, że nie robię tu ogniska, ani żadnej libacji, tylko oglądam cmentarz, miło z nią mogłem porozmawiać i dowiedzieć się kilku rzeczy. Jak choćby tego, że za pomnikiem są pochowani żołnierze radzieccy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej gdy uciekali przed Niemcami przez pola i cmentarz. Ponadto przypomniała sobie, że gdzieś na skraju cmentarza, koło jej płotu leży tablica nagrobna, razem ją odszukaliśmy i odwróciliśmy napisem do góry (to ta z napisem 5 NIEZNANYCH ARM. ROS.)

Edit: od października 2014 trwają prace porządkowe polegające na wycinaniu krzaków - więcej o nich i terminy kolejnych, jakby kto chciał dołączyć tutaj i tutaj, jak na razie udało się wyciąć drogę do pomnika, a także odnaleźć fragmenty dwóch tablic, tym razem z grobów żołnierzy niemieckich.

 

Skrzynkę ukryłem na skraju cmentarza, przy drodze. Proszę starannie przykryć kilkoma kawałkami kory, a nie tylko jedną jak niektórzy z poprzedników!

nie zapomnij spisać (lub zrobić zdjęcie) kodu do Finału Geościeżki

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kapliczka na skraju cmentarza
Na skraju cmentarza
Polana pośrodku z mogiłami
Resztki pomnika
Resztki pomnika
Tablica z grobu żołnierzy rosyjskich
Aktualny spoiler