O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.
My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.
Generał Tadeusz Kutrzeba powiedział, że Puszcza Kampinoska stała się grobem jego armii. Niezbicie świadczą o tym liczne cmentarze wojenne a także samotne puszczańskie mogiły rozrzucone po całym jej obszarze.
Skrajem puszczy przebijały się do Warszawy nie tylko zwarte formacje ale mniejsze i większe grupy żołnierzy wspomagane i ukrywane przez leśników i ludność cywilną.
Ludność miejscowa zarówno w trudnych dniach września jak i okupacji zawsze wspomagała tych co bronią ziemi ojczystej i płaciła na równi z nimi daninę krwi własnej i życia. Według świadków tamtych wrześniowych dni ostatni z ukrywających się tu żołnierzy zrzucili mundur dopiero po kapitulacji Warszawy, wierząc do końca, że zdarzy się coś co odwróci losy wojny.
Ta skrzynka zaprowadzi Was w jedno z takich bezimiennych miejsc. Skrzynka znajduje się na terenie otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego lecz poza jego obszarem i na terenie prywatnym. Została ukryta za wiedzą i zgoda właściciela terenu.
Skrzynka ta kończy nasze prace nad tym projektem i dlatego z założenia jest inna. Nie ma tu grobów ale jest ogromny piękny pomnik przyrody Puszcza Kampinoska niemy świadek tamtych wrześniowych dni sprzed 76 lat i do dziś skrywa nie jedną tajemnicę.
Nie jest zakopana.
Niedaleko od usytuowania skrzynki znajdziecie na skraju puszczy pozostałości okopów z września 1939 r.
Aby odnaleźć skrzynkę finałową należny rozwiązać poniższe zadanie, które jest dość proste. Literki i przyporządkowane im cyferki spotykaliście w innych skrzynkach pomogą Wam rozwiązać to zadanie.
N (D+C)(H-J)o (Y-D).(K-B)H
E 0(X-Y)o [S-(E+Z)].(Z-G)EL
W skrzynce znajdują się pamiątkowe certyfikat dla zdobywców. Certyfikaty FTF, STF i TTF są podwójne to na wypadek podejmowania zbiorowego. Proszę o zabieranie obu egzemplarzy.
W skrzynce ponadto kolekcjonerzy certyfikatów znajdą w dwu pojemnikach archiwum certyfikatów i mogą uzupełnić ewentualne brakujące pojedyncze egzemplarze. Postarajcie się nie przekładać między pojemnikami łatwiej będzie szukać.
No zdobywców tej skrzynki a będących już zdobywcami geoŚcieżki czeka w skrzynce pojemnik w którym znajdują się specjalne certyfikaty za zdobycie geoŚcieżki. Oczywiście proszę aby certyfikaty te pobierali tylko zdobywcy geoŚcieżki. Jeśli ktoś ze zdobywców geoŚcieżki nie zamierza podejmować tej skrzynki a chciałby pozyskać certyfikat proszę o kontakt.
Oczywiście poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono w skrzynce garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu.
To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.