Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Gieckie pęchcenie - OP3DD0
Odwiedziny w kolebce Piastów
Właściciel: rredan
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 0.70 km
Data ukrycia: 22-08-2011
Data utworzenia: 22-08-2011
Data opublikowania: 22-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 02-02-2019
25x znaleziona
1x nieznaleziona
12 komentarze
watchers 5 obserwatorów
56 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agatczjenek, Algida, bejgee, dzikbagienny, Ewcia i Krzys, kajetann, marass1111, RoDaJJ, uziel75
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dodatkowe atrybuty skrzynki

Zapraszam do spaceru po Gieczu, a właściwie po Grodziszczku i wsi Giecz oraz do rozwiązania trójetapowego quizu.

Pozostałością po grodzie, będącym domniemaną pierwszą siedzibą Piastów jest grodzisko leżące kilkaset metrów od dzisiejszej wsi.  Powstała ona po upadku kasztelani i z czasem przejęła nazwę grodu (XV w.), odtąd „stary” Giecz jest nazywany Grodziszczkiem. Dzisiejsza wieś to małe i spokojne sioło położone w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2, a jednak na uboczu; grodzisko leży, co prawda na popularnym i znanym z czasów szkolnych chyba każdemu uczniowi - przynajmniej wielkopolskiej szkoły - Szlaku Piastowskim, a jednak z rzadka tylko zatrzymują się tu wycieczkowe autokary. W jego obrębie znaleźć można świadectwa wydarzeń sprzed millennium: fundamenty palatinum i ruiny przedromańskiego kościoła, cmentarzysko i romański kościół św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jak również nowsze drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia, probostwo i dzwonnicę z zabytkowymi dzwonami ustawioną na wale. Działa tu również muzeum i – poza wałami – osada edukacyjna.

Giecz w pigułce: film "Metropolia pierwszych Piastów" na WTK.

Gród został spalony w trakcie najazdu Brzetysława i w tym wydarzeniu upatruje się czasem przyczyny jego upadku. Mieszkańcy mieli się wg Kosmy poddać bez walki i prosić o zabranie do Czech. Książe nadał im część lasu Črnína, na terenie którego założyli Hedčany (cz. Giecz) i nadal rządzili się zgodnie z polskimi prawami. Czeski Giecz istnieje do dziś, znajduje się w powiecie Pilzno Północ (Giecz i gieczanie w czeskiej Wikipedii). Jak cenni w owym czasie byli rzemieślnicy daje wyobrażenie fakt, że pierwsza po objęciu władzy wyprawa Bolesława Śmiałego skierowana była właśnie do Czech, a jej celem było odbicie uprowadzonych gieckich fachowców. 

"... kiedy sumienni łacinnicy z Czech najechali na rzekomo pogrążoną w pogańskiej anarchii Polskę — zagrabili nam krajowych specjalistów, których zaprzęgnięto do gospodarki czeskiej. Propagandowe podręczniki historyczne, niewolniczo uczepione narracji łacinników, ogłupiają nas dziś bajaniami o tym, że głównym łupem czeskim w 1038 miały być relikwie św. Wojciecha. Na różne sposoby rozpisuje się jedynie o tych nieszczęsnych relikwiach. W rzeczywistości Czesi przybyli do Wielkopolski w jednym określonym celu: by uprowadzić rzemieślników pracujących na styku wielkich szlaków handlowych między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem — w Gieczu."

Po więcej informacji zainteresowanych odsyłam na stronę Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu www.giecz.pl. Lektura z pewnością pomoże w wyjaśnieniu niejasności, które mogą, ale nie muszą pojawić się w trakcie rozwiązywania zagadki pn. „Gieckie pęchcenie”.

Pęchcić” (pynchncić, pynknić) to w gwarze wielkopolskiej „myszkować, szperać, szukać”  - zapraszam więc do poszukiwań.

Podane współrzędne wskazują na miejsce ukrycia pierwszego etapu. Trzy etapy to  2 magnetyki i jeden niemagnetyczny mikrus zawierające zadania i informacje potrzebne do rozszyfrowania współrzędnych ukrytej na „sposób leśny” skrzynki finałowej. Jest niewielka, ale drobne fanty i geokrety powinny w niej znaleźć dla siebie odrobinę miejsca.

Podpowiedź kodowana zawiera informacje pomocne w odnalezieniu poszczególnych etapów, jak i skrzynki finałowej. Ostrożnie, aby nie psuć sobie zabawy!

Grodzisko posiada bramę i furtkę, jednak ze zdobytych informacji wynika, że nie jest zamykane, wały też nie stanowią przeszkody nie do przebycia. W obrębie grodziska można natknąć się na pracowników ochrony.

Uwaga!  Grobla prowadzi przez obszar istniejącego do końca XIX w.  Jeziora Gieckiego. Ze względu na zmienny poziom wód Moskawy i tworzące się rozlewiska, odnalezienie wszystkich etapów może być okresowo niemożliwe. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku będą potrzebowały pomocy.


Informacje nt. godzin otwarcia muzeum i osady edukacyjnej wraz z cenami biletów. Rezerwat posiada również stronę na facebooku, zdecydowanie częściej aktualizowaną.

Dogodny parking znajduje się vis-a-vis osady, tuż przy wale i głównym wejściu na teren grodziska.

Podziękowania należą się wszystkim dzięki którym udało się uruchomić skrzynkę: ronji, ntu, kajetannowi i Algidzie, która wybiła mi z głowy porzucenie pomysłu.

X

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking, niestrzeżony i bezpłatny za to pod czujnym okiem ochrony.
1 Punkt fizyczny --- Pierwszy etap. W magnetycznym mikrusie znajdują się wierszowane wskazówki potrzebne do odnalezienia pierwszej liczby, wzór na liczbę x i współrzędne etapu II.
2 Punkt wirtualny --- Liczba ABCD.
3 Punkt fizyczny --- Drugi etap. Mikro magnetyczne zawierające wzór na liczbę y oraz wskazówki potrzebne do odnalezienia kolejnych liczb i współrzędne etapu III.
4 Punkt fizyczny --- Trzeci etap: NIEmagnetyczne mikro z wzorami na liczbę z oraz współrzędne finałowe.
5 Punkt końcowy --- Skrzynka (mała) finałowa.
6 Punkt wirtualny --- Czeski Giecz - Hedčany
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia i probostwo
Romański kościół św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Osada edukacyjna
Tędy wejdź
Pamiątki po nowszej historii
Współczesny Giecz
Etap I - niżej
Tu szukaj niewiadomej z etapu I
Etap II
Etap III
U kresu Pan wskaże Tobie drogę
Skrzynka
Wszystko widziałem, podrap za uszkiem, to może zaprowadzę