Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Gieckie pęchcenie - OP3DD0
Odwiedziny w kolebce Piastów
Owner: rredan
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 94 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Archived
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 0.70 km
Date hidden: 22-08-2011
Date created: 22-08-2011
Date published: 22-08-2011
Last modification: 02-02-2019
25x Found
1x Not found
12 notes
watchers 5 watchers
58 visitors
23 x rated
Rated as: Excellent
9 x recommended
This cache is recommended by: agatczjenek, Algida, bejgee, dzikbagienny, Ewcia i Krzys, kajetann, marass1111, RoDaJJ, uziel75
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Dodatkowe atrybuty skrzynki

Zapraszam do spaceru po Gieczu, a właściwie po Grodziszczku i wsi Giecz oraz do rozwiązania trójetapowego quizu.

Pozostałością po grodzie, będącym domniemaną pierwszą siedzibą Piastów jest grodzisko leżące kilkaset metrów od dzisiejszej wsi.  Powstała ona po upadku kasztelani i z czasem przejęła nazwę grodu (XV w.), odtąd „stary” Giecz jest nazywany Grodziszczkiem. Dzisiejsza wieś to małe i spokojne sioło położone w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2, a jednak na uboczu; grodzisko leży, co prawda na popularnym i znanym z czasów szkolnych chyba każdemu uczniowi - przynajmniej wielkopolskiej szkoły - Szlaku Piastowskim, a jednak z rzadka tylko zatrzymują się tu wycieczkowe autokary. W jego obrębie znaleźć można świadectwa wydarzeń sprzed millennium: fundamenty palatinum i ruiny przedromańskiego kościoła, cmentarzysko i romański kościół św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jak również nowsze drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia, probostwo i dzwonnicę z zabytkowymi dzwonami ustawioną na wale. Działa tu również muzeum i – poza wałami – osada edukacyjna.

Giecz w pigułce: film "Metropolia pierwszych Piastów" na WTK.

Gród został spalony w trakcie najazdu Brzetysława i w tym wydarzeniu upatruje się czasem przyczyny jego upadku. Mieszkańcy mieli się wg Kosmy poddać bez walki i prosić o zabranie do Czech. Książe nadał im część lasu Črnína, na terenie którego założyli Hedčany (cz. Giecz) i nadal rządzili się zgodnie z polskimi prawami. Czeski Giecz istnieje do dziś, znajduje się w powiecie Pilzno Północ (Giecz i gieczanie w czeskiej Wikipedii). Jak cenni w owym czasie byli rzemieślnicy daje wyobrażenie fakt, że pierwsza po objęciu władzy wyprawa Bolesława Śmiałego skierowana była właśnie do Czech, a jej celem było odbicie uprowadzonych gieckich fachowców. 

"... kiedy sumienni łacinnicy z Czech najechali na rzekomo pogrążoną w pogańskiej anarchii Polskę — zagrabili nam krajowych specjalistów, których zaprzęgnięto do gospodarki czeskiej. Propagandowe podręczniki historyczne, niewolniczo uczepione narracji łacinników, ogłupiają nas dziś bajaniami o tym, że głównym łupem czeskim w 1038 miały być relikwie św. Wojciecha. Na różne sposoby rozpisuje się jedynie o tych nieszczęsnych relikwiach. W rzeczywistości Czesi przybyli do Wielkopolski w jednym określonym celu: by uprowadzić rzemieślników pracujących na styku wielkich szlaków handlowych między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem — w Gieczu."

Po więcej informacji zainteresowanych odsyłam na stronę Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu www.giecz.pl. Lektura z pewnością pomoże w wyjaśnieniu niejasności, które mogą, ale nie muszą pojawić się w trakcie rozwiązywania zagadki pn. „Gieckie pęchcenie”.

Pęchcić” (pynchncić, pynknić) to w gwarze wielkopolskiej „myszkować, szperać, szukać”  - zapraszam więc do poszukiwań.

Podane współrzędne wskazują na miejsce ukrycia pierwszego etapu. Trzy etapy to  2 magnetyki i jeden niemagnetyczny mikrus zawierające zadania i informacje potrzebne do rozszyfrowania współrzędnych ukrytej na „sposób leśny” skrzynki finałowej. Jest niewielka, ale drobne fanty i geokrety powinny w niej znaleźć dla siebie odrobinę miejsca.

Podpowiedź kodowana zawiera informacje pomocne w odnalezieniu poszczególnych etapów, jak i skrzynki finałowej. Ostrożnie, aby nie psuć sobie zabawy!

Grodzisko posiada bramę i furtkę, jednak ze zdobytych informacji wynika, że nie jest zamykane, wały też nie stanowią przeszkody nie do przebycia. W obrębie grodziska można natknąć się na pracowników ochrony.

Uwaga!  Grobla prowadzi przez obszar istniejącego do końca XIX w.  Jeziora Gieckiego. Ze względu na zmienny poziom wód Moskawy i tworzące się rozlewiska, odnalezienie wszystkich etapów może być okresowo niemożliwe. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku będą potrzebowały pomocy.


Informacje nt. godzin otwarcia muzeum i osady edukacyjnej wraz z cenami biletów. Rezerwat posiada również stronę na facebooku, zdecydowanie częściej aktualizowaną.

Dogodny parking znajduje się vis-a-vis osady, tuż przy wale i głównym wejściu na teren grodziska.

Podziękowania należą się wszystkim dzięki którym udało się uruchomić skrzynkę: ronji, ntu, kajetannowi i Algidzie, która wybiła mi z głowy porzucenie pomysłu.

X

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Parking, niestrzeżony i bezpłatny za to pod czujnym okiem ochrony.
1 Physical point --- Pierwszy etap. W magnetycznym mikrusie znajdują się wierszowane wskazówki potrzebne do odnalezienia pierwszej liczby, wzór na liczbę x i współrzędne etapu II.
2 Virtual point --- Liczba ABCD.
3 Physical point --- Drugi etap. Mikro magnetyczne zawierające wzór na liczbę y oraz wskazówki potrzebne do odnalezienia kolejnych liczb i współrzędne etapu III.
4 Physical point --- Trzeci etap: NIEmagnetyczne mikro z wzorami na liczbę z oraz współrzędne finałowe.
5 Final location --- Skrzynka (mała) finałowa.
6 Virtual point --- Czeski Giecz - Hedčany
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia i probostwo
Romański kościół św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Osada edukacyjna
Tędy wejdź
Pamiątki po nowszej historii
Współczesny Giecz
Etap I - niżej
Tu szukaj niewiadomej z etapu I
Etap II
Etap III
U kresu Pan wskaże Tobie drogę
Skrzynka
Wszystko widziałem, podrap za uszkiem, to może zaprowadzę