Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
A345- Wieża kierowania ogniem-DZWON. - OP29C1
Bateria nadbrzeżna GOBEN-punkt dowodzenia.
Właściciel: alex22
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 14 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 1.20 km
Data ukrycia: 08-07-2010
Data utworzenia: 08-07-2010
Data opublikowania: 08-07-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 02-03-2014
139x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 3 obserwatorów
88 odwiedzających
98 x oceniona
Oceniona jako: dobra
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atena.pl, Ciachol, Esu & Aw, holoskawina, jaculo, misiowa, Nannette, night_time, rubin, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPIS MIEJSCA:

Będąc po raz kolejny w Świnoujściu postanwiliśmy odnależć i zwiedzić kilka ciekawych obiektów bojowych, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Podczas jednego popołudnia spenetrowalismy wraz z Art-nois Team okolicę miedzy Ognicą a Przytorem w której to istniała ciężka bateria nadbrzeżna GOBEN. Udało nam się odszukać, obfotografować wleźć do środka i okeszować 7 obiektów, które wchodzą w skład baterii:

WIEŻA KIEROWANIA OGNIEM.

RAMPA PRZEŁADUNKOWA.

BUNKIER KOSZROWO-BOJOWY "GOBEN-1".

BUNKIER KOSZROWO-BOJOWY "GOBEN-2".

BUNKIER AMUNICYJNY.

WIATA DLA SKŁADU POCIĄGU.

BUNKIER GENERATORÓW PRĄDU.

WARSZTAT KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ-obecnie zaadoptowany na mieszkanie w lesie!-brak mozliwości zwiedzenia.

 

  Ciężka bateria nadbrzeżna, zbudowana w 1938roku przeznaczona była do obrony portu oraz walk z dużymi okrętami wojennymi na pełnym morzu. Projekt baterii powstał w 1936 roku. Sztab budowy umocnień marynarki dyskutował jednak cały czas nad tym, jak powinna być uzbrojona. Według pierwotnej wersji bateria miała być wyposażona w trzy wieże artylertyjskie z działami 305mm. Póżniejsza koncepcja skłaniała się ku uzbrojeniu baterii z armaty 283mm. Ostatecznie zdecydowano w 1937 roku, że projekt budowy bunkrów koszarowo-bojowych przewidywać będzie oba warianty uzbrojenia baterii, czyli każdy z bunkrów posiadać będzie dwa stanowiska ogniowe.

Wszystkie obiekty baterii były budowlami chermetycznymi, przystosowanymi do funkcjonowania w warunkach skażeń chemicznych. Wejścia do obiektów były chronione podwójnymi, pancernymi drzwiami gazoszczelnymi, tworzącymi tzw. sluzę gazoszczelną. Śluzy po otwarciu i zamknieciu pierwszej pary drzwi , przedmuchiwane były wewnętrznym systemem wentylacji, a w bunkrze wytwarzano ciśnienie powietrza wyzsze, niż na zewnątrz. Dzięki temu do obiektów nie mogły się dostac trujące opary.

WIEŻA KIEROWANIA OGNIEM-bunkier wybudowano w 1939 r, jednak nie ukończono go całkowicie. W części podziemnej ulokowano zaplecze techniczne i elektrownię. Na wyższych kondygnacjach zaprojektowano pomieszczenia socjalne i łączności. Na szczycie wieży znajdować się miał dalmierz w obrotowej kopule pancernej, którego nigdy nie zamontowano. Kiedy wyposażono wnętrza poniższych pomieszczeń technicznych i socjalnych bunkra, wybuchła wojna. W 1940 r uwaga Niemców przeniosła się na wybrzeże Atlantyku. W tym samym roku działa baterii „Göben” przeniesiono na wyspę Tarva w Norwegii.. Bunkier służył dalej jako punkt kierowania ogniem baterii „Vineta”. Po wojnie wykorzystywali go polscy artylerzyści z baterii pod Międzyzdrojami. Obecnie poddany został modyfikacji i znalazł nowe zastosowanie jako wieża przeciwpożarowa Lasów Państwowych. W 2004 roku dobudowano do wieży stalową konstrukcję i odtąd stanowi ona dostrzegalnię przeciwpożarową Nadleśnictwa Międzyzdroje. W ubiegłym roku Nadleśnictwo Międzyzdroje dokonało gruntownej renowacji wieży pozyskując na ten cel środki finansowe z Unii Europejskie.

OPIS KESZA:

Keszyk małych rozmiarów ukryty został w spruchniałym pniu w poblizu wieży, gdyż jej bezpośrednia okolica jest pilnowana prze obsługę wieży. Koordy powinny doprowadzic we właściwe miejsce. Nie trzeba kpać wystarczy tylko  odgarnąć maskowanie.

 

 

Obrazki/zdjęcia
wieża teraz.
info.
pod GPSem.