Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Huta Aleksandra - OP9G83
Białogon
Właściciel: dzejbi
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-11-2021
Data utworzenia: 25-11-2021
Data opublikowania: 25-11-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 25-11-2021
3x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
29 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: GFS, Hr. Jan Usz, Szemkel74
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

  Zakłady Białogońskie były jednym z najważniejszych ośrodków produkcyjnych Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Polityka gospodarcza Stanisława Staszica – dyrektora przemysłu i kunsztów Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych opierała się głównie na jego wiedzy naukowej szczególnie geologicznej. Ówczesne ekspertyzy geologiczne były podstawą przekonania, że rejon Gór Świętokrzyskich obfituje w kruszce, takie jak miedź, ołów, srebro oraz żelazo. W 1815 r. do Białogonu przybył pierwszy niemiecki specjalista Franz Moritz, któremu Staszic powierzył zaprojektowanie wielkiej huty. Zbudowano w krótkim czasie 15 pieców hutniczych do wytopu miedzi i ołowiu, dostarczanych głównie z kopalni zlokalizowanych wokół Miedzianej Góry. Przy samej hucie wzniesiono walcownię blach ołowianych, miedzianych i cynkowych, kotlarnię, młotownie, pobielarnię, odlewnię wyrobów mosiężnych. Do 1820 roku zbudowano osiedle robotnicze składające się z domków dwu- i czterorodzinnych, szkoły i zajazdu dla gości przyjezdnych. Produkcję w hucie nazwanej imieniem ówczesnego cara i króla Polski Aleksandra uruchomiono w 1816 roku. W latach 1818 – 1826 w hucie „Aleksandra” produkowano rocznie zaledwie 200800 cetnarów (832 ton) miedzi i 800 cetnarów ołowiu, a w całym okresie 747 cetnarów srebra. Straty skarbu z tytułu niewystarczającej produkcji wyniosły około 1 mln zł. Powodem był niedostatek surowców, co miało związek z przeszacowaniem miejscowych rud kruszcowych i trudnościami eksploatacyjnymi. 28 marca 1824 roku Staszic złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska zarządcy przemysłu polskiego. Zmarł dwa lata później. Rządy nad polskim przemysłem państwowym objął ówczesny minister skarbu książę Ksawery Drucki-Lubecki.

  W 1826 roku przeniesiono Dyrekcję Górniczą i Szkołę Akademiczno-Górniczą z Kielc do Warszawy. Lubecki oparł modernizację polskiego górnictwa i hutnictwa na brytyjskiej technologii i specjalistach. Strategiczną częścią planu miała być przebudowa od 1827 roku zakładów w Białogonie w fabrykę kierowaną przez specjalistów brytyjskich i produkującą nowoczesne maszyny dla modernizującego się przemysłu. Przebudową kierował William Preacher, którego uznaje się za głównego autora przebudowy huty Aleksandra na zakłady mechaniczne. W miejscu nierentownej huty powstała „fabryka machin”. Zakłady wyprodukowały części dla zakładów starachowickich oraz maszynerię dla wielkiego pieca w Parszowie. W czasie powstania listopadowego zakłady produkowały broń sieczną i palną oraz amunicję. Po powstaniu fabryka w Białogonie (podobnie jak inne zakłady górniczo-hutnicze) decyzją Rady Administracyjnej z 22 stycznia 1833r przeszła pod zarząd Banku Polskiego.

  Z tablicy poświęconej osobie związanej z Białogońskim zakładem i Staropolskim Okręgiem Przemysłowym (na prawo od  szyldu ze zdjęcia 1), odczytaj i zaznacz 8 cyfr z piątego wersu ABCD-EFGH.

  Skrzynka na współrzędnych                          N 50 51.(G)(C-E-H)(G-C-A)   E 20 33.(C)(H)(F-C)

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
szyld przy bramie wjazdowej
jeden z obiektów byłej huty
tablica informacyjna
metalowe tablice - historia zakładów
metalowe tablice - historia zakładów
Wpisy do logu: znaleziona 3x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy