Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Huta Aleksandra - OP9G83
Białogon
Eigenaar: dzejbi
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 25-11-2021
Gemaakt op: 25-11-2021
Gepubliceerd op: 25-11-2021
Laatste verandering: 25-11-2021
17x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
62 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
12 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Aki., atena.pl, Chrząszcze2, Gacekk, gagu, GFS, Hr. Jan Usz, karwdo, palinq, Psikiszek, Remol19, Szemkel74
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

  Zakłady Białogońskie były jednym z najważniejszych ośrodków produkcyjnych Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Polityka gospodarcza Stanisława Staszica – dyrektora przemysłu i kunsztów Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych opierała się głównie na jego wiedzy naukowej szczególnie geologicznej. Ówczesne ekspertyzy geologiczne były podstawą przekonania, że rejon Gór Świętokrzyskich obfituje w kruszce, takie jak miedź, ołów, srebro oraz żelazo. W 1815 r. do Białogonu przybył pierwszy niemiecki specjalista Franz Moritz, któremu Staszic powierzył zaprojektowanie wielkiej huty. Zbudowano w krótkim czasie 15 pieców hutniczych do wytopu miedzi i ołowiu, dostarczanych głównie z kopalni zlokalizowanych wokół Miedzianej Góry. Przy samej hucie wzniesiono walcownię blach ołowianych, miedzianych i cynkowych, kotlarnię, młotownie, pobielarnię, odlewnię wyrobów mosiężnych. Do 1820 roku zbudowano osiedle robotnicze składające się z domków dwu- i czterorodzinnych, szkoły i zajazdu dla gości przyjezdnych. Produkcję w hucie nazwanej imieniem ówczesnego cara i króla Polski Aleksandra uruchomiono w 1816 roku. W latach 1818 – 1826 w hucie „Aleksandra” produkowano rocznie zaledwie 200800 cetnarów (832 ton) miedzi i 800 cetnarów ołowiu, a w całym okresie 747 cetnarów srebra. Straty skarbu z tytułu niewystarczającej produkcji wyniosły około 1 mln zł. Powodem był niedostatek surowców, co miało związek z przeszacowaniem miejscowych rud kruszcowych i trudnościami eksploatacyjnymi. 28 marca 1824 roku Staszic złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska zarządcy przemysłu polskiego. Zmarł dwa lata później. Rządy nad polskim przemysłem państwowym objął ówczesny minister skarbu książę Ksawery Drucki-Lubecki.

  W 1826 roku przeniesiono Dyrekcję Górniczą i Szkołę Akademiczno-Górniczą z Kielc do Warszawy. Lubecki oparł modernizację polskiego górnictwa i hutnictwa na brytyjskiej technologii i specjalistach. Strategiczną częścią planu miała być przebudowa od 1827 roku zakładów w Białogonie w fabrykę kierowaną przez specjalistów brytyjskich i produkującą nowoczesne maszyny dla modernizującego się przemysłu. Przebudową kierował William Preacher, którego uznaje się za głównego autora przebudowy huty Aleksandra na zakłady mechaniczne. W miejscu nierentownej huty powstała „fabryka machin”. Zakłady wyprodukowały części dla zakładów starachowickich oraz maszynerię dla wielkiego pieca w Parszowie. W czasie powstania listopadowego zakłady produkowały broń sieczną i palną oraz amunicję. Po powstaniu fabryka w Białogonie (podobnie jak inne zakłady górniczo-hutnicze) decyzją Rady Administracyjnej z 22 stycznia 1833r przeszła pod zarząd Banku Polskiego.

  Z tablicy poświęconej osobie związanej z Białogońskim zakładem i Staropolskim Okręgiem Przemysłowym (na prawo od  szyldu ze zdjęcia 1), odczytaj i zaznacz 8 cyfr z piątego wersu ABCD-EFGH.

  Skrzynka na współrzędnych                          N 50 51.(G)(C-E-H)(G-C-A)   E 20 33.(C)(H)(F-C)

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
szyld przy bramie wjazdowej
jeden z obiektów byłej huty
tablica informacyjna
metalowe tablice - historia zakładów
metalowe tablice - historia zakładów
Logs: Gevonden 17x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Alle logs