Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
FILIPINKI # początek - OP9AYF
Owner: Karougeka
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-01-2021
Date created: 10-01-2021
Date published: 13-01-2021
Last modification: 04-02-2021
9x Found
0x Not found
6 notes
watchers 2 watchers
34 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: Michał i Yaro, rzezimiech, wojtczak
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Szczecin i Filipinki

Ścieżka FILIPINKI to seria keszy przypominająca historię tego mega popularnego dziewczęcego zespołu wokalnego dzisiaj byłby zwany girlsbandem z porównywalną do brytyjskich Spicegirls ale lat 60 i nie tylko.

Nie będę w opisie kesza przedstawiać całej fascynującej je historii, jedynie po krótce jej części w poszczególnych skrzynkach. 

Odsyłam do niezastąpionej Wikipedii, aby doczytać całość (tekst na podstawie kilku opracowań)

1FE6E789-33B2-5F67-0FF7-030458DB1416.jpg

Zespół powstał w roku 1959 w Technikum Handlowym w Szczecinie z okazji uroczystości upamiętniających 15. rocznicę powstania szkoły, z inicjatywy Jana Janikowskiego, nauczyciela ekonomii, towaroznawstwa i muzyki w tejże szkole, którego kompozycje wyprzedzały ówczesne polskie czasy. Wokalistki wybrano z 60-osobowego chóru prowadzonego przez Jana Janikowskiego. W skład zespołu wchodziły utalentowane wokalnie chórzystki, wzorowe uczennice: Zofia Bogdanowicz, Małgorzata Gościniak, Elżbieta Klausz, Krystyna Pawlaczyk, Iwona Racz, Anna Sadowa, Krystyna Sadowska i Halina Sztejner, które przybyły wraz z rodzicami na Ziemie Odzyskane tuż po wojnie, tu się wychowały i kształciły, a Szczecin stał się ich drugim domem. Przyjechały z różnych zakątków świata. Zofia Bogdanowicz urodziła się w radzieckim Kazachstanie, Niki Ikonomu - nieopodal Aten, Elżbieta Klausz w Wilnie, Krystyna Pawlaczyk przyjechała z okolic Poznania, Iwona Racz urodziła się w Łodzi, Anna Sadowa przyjechała z Podlasia, Krystyna Sadowska z okolic Gdańska, Halina Sztejner spod Hanoweru. Pierwszym utworem opracowanym na uroczystość były Maki, przedwojenna piosenka o polskich ułanach, skomponowana przez Stanisława Niewiadomskiego do tekstu Kornela Makuszyńskiego.

 

W maju 1963 nadano zespołowi nazwę Filipinki, pochodzącą od nazwy młodzieżowego dwutygodnika dla dziewcząt - „Filipinka”, kiedy to wokalistki zwróciły się do redakcji z prośbą o zgodę. Redakcja wyraziła zgodę na użyczenie nazwy i zorganizowała zespołowi oficjalne chrzciny w Warszawie. Również w tym roku w Kaskadzie, na balu maturalnym dla absolwentów kilku szczecińskich liceów i techników, Filipinki po raz pierwszy wykonały popularną później na całą Polskę piosenkę Do widzenia, profesorze. Występując jako septet, każdy koncert rozpoczynały tytułową piosenką Stoi nas w rzędzie zawsze siedem, by w refrenie zapewnić : " Jedno wspólne imię mamy - Filipinki. Wszystkie tak się nazywamy - Filipinki." Odeszła Halina Sztejner. Powstała nowa piosenka, hit w całej Polsce - Wala twist. Filipinki stały się niezwykle popularne. Występowały w ogólnopolskiej telewizji, nagrały recital telewizyjny w Rostocku, koncertowały w NRD i w Szwecji. W całym kraju powstały setki tzw. girlsbandów, m.in. popularne Alibabki.

 

Dnia 30 września 1965 roku Komisja Egzaminacyjna powołana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznała Filipinkom prawa zespołu zawodowego. W październiku 1965 r., jako pierwszy polski zespół młodzieżowy, wyruszyły na tournée statkiem " Batory" do Kanady i USA, gdzie w ciągu sześciu tygodni pokonały 10 tys. km., dając 49 koncertów w 38 miastach. Koncerty te obejrzało 25 tys. widzów. Otrzymywały tam zapłatę w wysokości 80 dolarów tygodniowo.

 

O skrytce: przedstawia początki istnienia zespołu, czyli ich alma mater przy ul. Sowińskiego 1. Szukaj mikro w maskowaniu. Weź ze sobą coś o pisania. W środku znajdziesz logbook i 5 certyfikatów. UWAGA skrytka dostępna 24/h - odwieś jak zastałeś/łaś.

 

POLITYKA REAKTYWACJI:

Uprzejmie upraszam o niereaktywowanie tego kesza.

 

ŚCIEŻKA FILIPINKI SKŁADA SIĘ Z NASTĘPUJĄCYCH SKRZYNEK:

LINKI BĘDĄ UMIESZCZANE WRAZ Z POJAWIANIEM SIĘ POSZCZEGÓLNYCH KESZY.

FILIPINKI # POCZĄTEK --> TUTAJ

FILIPINKI # SKWER IM. FILIPINEK -->TUTAJ

FILIPINKI # ULICA IMIENIA FILIPINEK --> TUTAJ

FILIPINKI # TRAMWAJ PESA FILIPINKI -->TUTAJ

FILIPINKI # KAWIARNIA FILIPINKA -->TUTAJ

FILIPINKI # DANA -->TUTAJ

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Spoiler
Log entries: Found 9x Not found 0x Note 6x All entries