Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
FILIPINKI # Kawiarnia Filipinka - OP9AYJ
Właściciel: Karougeka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-01-2021
Data utworzenia: 10-01-2021
Data opublikowania: 15-01-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 04-02-2021
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
23 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: GFS
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tekst na podstawie wywiadu z właścicielem Filipinki - synem założycieli dla hot.mag.pl

Oprócz oczywistej inspiracji zespołem , chciałabym bardzo przestawić Wam magię tego miejsca. Pamiętam słodkości z Filipinki z dzieciństwa i spacerów ukochanym Pogodnem.

29F315C8-D0D6-39AA-4EEE-DBB47AF4BD21.jpg

Skąd pomysł na nazwę?


Nazwa wzięła się od zespołu, w którym zakochana była moja mama. Filipinki mieszkały w tej dzielnicy. Z kolei ich nazwa pochodziła od czasopisma, które w tamtych czasach się ukazywało. Nazwa jest najbardziej szczecińska. Tata zawsze żartował, że powinniśmy mieć 12 Filipinek, ale nigdy nie planowaliśmy otworzyć drugiego takiego miejsca. Pomimo wielu miejsc sprzedaży. Taka Filipinka jest tylko jedna.

 

ul. Witkiewicza 1
www.tast.pl
www.facebook.com/tastfilipinka

1B053AFC-9710-03C1-00BC-9E3C331E3DAB.jpg

Filipinka to rodzinna firma, która istnieje już od lat ’60. Proszę opowiedzieć coś więcej o historii.


Mój ojciec zainteresował się tym miejscem w roku 1958. Do tego roku funkcjonowała w Polsce tylko państwowa gastronomia. Nie było żadnych prywatnych przedsiębiorstw. Na przełomie ‘57 i ‘58 roku ukazała się ustawa, która dopuszczała prywatną gastronomię na obrzeżach miast. Wtedy w tym miejscu były obrzeża, górki i pagórki. Mój ojciec w tym czasie był kierownikiem zakładów gastronomicznych, miał pod sobą aż trzy. Kiedy zobaczył w gazecie, że jest taka możliwość, żeby otworzyć coś prywatnego w gastronomii, poszedł do urzędu miejskiego z tą gazetą (śmiech). W urzędzie była wielka konsternacja, bo nikt nic nie wiedział, ale wzięli od ojca telefon, żeby móc się skontaktować, jak już coś będzie wiadomo. Po kilku tygodniach zadzwonił telefon. Ojciec otrzymał zezwolenie nr 1.


Był pionierem! Ten budynek przed wojną był sklepem uniwersalnym, osiedlowym, powstał w końcu lat 20. Miejsce, w którym jest teraz nasz sklep ze zdrową żywnością było zapleczem; szatnie, toalety, magiel. Mój ojciec zastał to miejsce zrównane z ziemią, bo obiekt został wypalony w czasie wojny, cegły pojechały do Warszawy w ramach odbudowy stolicy więc trzeba było to na nowo wybudować. Był to wielki problem, bo w tamtych czasach nie istniało żadne zaopatrzenie budowlane. Ojciec miał w sobie dużo samozaparcia i determinacji, postanowił jednak to zrobić. Trwało to przez 5 lat. Otrzymał pozwolenie na zbieranie cegieł rozbiórkowych, zwoził je takim ręcznym wózkiem, była to praca długotrwała i wyczerpująca. Do roku 1963 udało mu się zamknąć budynek w stanie surowym, przy czym dach został zrobiony z resztek ze statku, w ścianach są połówki cegieł.


To wyczyn na poziomie rekordu guinnessa (śmiech). Tata razem z mamą postanowili być ajentami. Prowadzili sklep spożywczy w systemie agencyjnym. W 1963 roku udało się zamknąć budynek, były w nim wtedy drzwi i okna zdemontowane z innej kamienicy. (śmiech) Należało go jeszcze wyposażyć na lokal gastronomiczny na co zabrakło finansów. Tata udał się do zakładów gastronomicznych i podjął z nimi współpracę na zasadach ajencyjnych.

 

Zainteresowało mnie to, że Państwa specjalnością są Pierniki Szczecińskie, które raczej nie są kojarzone z naszym miastem. Czy to prawda, że tworzycie je według dawnej, przedwojennej receptury?


Poprzez status naszego zakładu produkującego ekologiczne produkty, nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Marszałkowskim. W kontakcie z urzędem, powstała idea produktów związanych ze Szczecinem. Udało nam się zatwierdzić Pierniki Szczecińskie jako produkt tradycyjny, czyli produkt, który ma udokumentowaną historię i tradycję. Okazuje się, że w przypadku pierników, korzenie sięgają już czasów przedwojennych w tym regionie. Były wtedy tak sławne jak pierniki toruńskie. Głównie w okresie Bożego Narodzenia były wieszane na drzewach adwentowych w centrum miasta. Udało nam się przywrócić tę markę z powrotem do Szczecina.

BCB07DC1-F768-4BA1-288D-A7F1C8300E59.jpg

O skrytce:

Mikrusek magnetyczny umieszczony intuicyjnie niedaleko lokalu od strony głównej ulicy, czyli Witkiewicza. Wypatruj graffiti na bloku a znajdziesz bez problemu. Kordy wskazują sama Kawiarnię nie kesza.

WEŹ PĘSETE !!! żeby wyciągnąć certyfikaty. W środku logbook i 5 certyfikatów. weź coś do pisania. 

POLITYKA REAKTYWACJI:

Uprzejmie upraszam o niereaktywowanie tego kesza.

 

ŚCIEŻKA FILIPINKI SKŁADA SIĘ Z NASTĘPUJĄCYCH SKRZYNEK:

LINKI BĘDĄ UMIESZCZANE WRAZ Z POJAWIANIEM SIĘ POSZCZEGÓLNYCH KESZY.

FILIPINKI # POCZĄTEK --> TUTAJ

FILIPINKI # SKWER IM. FILIPINEK -->TUTAJ

FILIPINKI # ULICA IMIENIA FILIPINEK --> TUTAJ

FILIPINKI # TRAMWAJ PESA FILIPINKI -->TUTAJ

FILIPINKI # KAWIARNIA FILIPINKA -->TUTAJ

FILIPINKI # DANA -->TUTAJ

 

Dojazdy:

Z Dworca głównego linią autobusową nr 75 wysiądź Witkiewicza Szkoła.

Jeżeli chcesz dojechać do zajezdni Pogodno to możesz pojechać linia 75 do Wernyhory i przesiąść do linii 53 (wspólny przystanek) Wysiadasz na Zajezdnia Pogodno.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy