Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[DM] Pomłyński jaz - OP9AX7
Owner: RaMaTo
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 23-04-2021
Date created: 07-01-2021
Date published: 23-04-2021
Last modification: 05-06-2023
43x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
54 visitors
33 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: Belkaa, Mhonar, Tris, unkas
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W źródłach historycznych najstarsze wzmianki o posiadaniu ziem obecnego Starego Młyna przez Właścicieli sięgają 1600 roku. Gospodarstwo składało się z młyna i części mieszkalnej. Być może, przed ponad czterystu laty, ich przodkowie osadzili się na tym terenie ze względu na obecność naturalnego stawu, który spiętrzał wody Myśliny, zagrodzonej śluzą. Kiedyś woda napędzała koło młyńskie, które dalej wprawiało w ruch urządzenia młyna... A w erze elektryczności, woda spadała z wysokości blisko dwóch metrów na łopatki turbiny Francisa. We wnętrzu piwnicy znajdowała się prądnica, która wytwarzała prąd stały o napięciu 110 voltów. Wały młyna napędzały natomiast przekładnie pasowe. Mielniki walcowe rozdrabniały wrzucone ziarno. Wialnie śluzy kanałowej służyły do oczyszczania ziarna, odprowadzając nagromadzony kurz na sita młynarskie. Na pierwszym piętrze budynku zostały wbudowane systemy kubełków wykorzystywane do transportu mąki z otrębami do kanałów spustowych. Tak właśnie powstawała mąka, która następnie była umieszczana w skrzyniach wagi.

Mieszkańcy Staniszcz Małych ustawiali się z workami na mąkę w kolejce do młyna już od godziny piątej rano. Praca w wielkim gospodarstwie rolnym oraz w młynie była bardzo dobrze zorganizowana. Gospodarz nie był jednak zdany wyłącznie na siebie, wielkość obrotu zmuszała bowiem do zatrudniania dużej ilości pracowników. Po mąkę przyjeżdżali tu również mieszkańcy Krasiejowa, Mnichusa, Spóroka, Fosowskiego, Staniszcz Wielkich, Grodźca, Chobia i bardziej odległych miejscowości, wymienianych w księgach przemiału. Podobno mieszkańcy Grodźca, przyjeżdżając tu zaprzęgami krów, wyjeździli niektóre obecnie użytkowane drogi.

O tym, że młyn na rzece Myślinie był jedynym młynem w całym Krasiejowie i okolicy (poza Szczedrzykiem), świadczy dokument wizytacyjny Habsburgów, wydany w 1679 roku, a także inne dokumenty i mapy. Teraz po młynie została turbina wodna przy ujściu Myślinki. Zachowały się również okazałe drewniane maszyny, kamienie młyńskie oraz zdjęcia – zarówno te z mniej odległej przeszłości, kiedy młyn już nie był wykorzystywany do produkcji mąki, jak i te z niespełna stu lat, na których widniał stary dom. Młynarz, wraz z dużą rodziną, w każdą niedzielę jeździł do kościoła w Krasiejowie zaprzęgiem konnym, zimą zaś – saniami. Od wielu lat konie były wykorzystywane na tych terenach wyłącznie jako siła zaprzęgowa i robocza.

Obecnie teren jest w rękach spadkobierców Właścicieli, którzy prowadzą prężne gospodarstwo agroturystyczne oraz hodowlę karpi ,koni oraz danieli.

(w tekście widnieje słowo Właściciele, gdyż nie wiem czy życzyliby sobie aby używać ich nazwiska...)

Źródło: Moja wieś - moje miejsce. Prace konkursowe. 2013

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O skrzynce (większe mikro):

Zawartość na starcie: logbook, ołówek, certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców, pochłaniacz wilgoci

 

Kesz umieszczony jest poza terenem prywatnym ale proszę podejmować dyskretnie. Z powodu pewnej bliskości zabudowań, żeby wyglądało jeszcze bardziej naturalnie, kesza można podejmować na "fotografa"... 

Edycja 05.06.2023: Kesz zniknął z poprzedniego miejsca ukrycia. Obecnie szukanie bardziej bezpieczne, gdyż w przyczółku mostka od strony lasu.

 

Przygotowanie nowej skrzynki wymaga nakładu pracy i czasu więc piszcie coś więcej niż: TFTC!

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Jaz
tutaj
Log entries: Found 43x Not found 0x Note 0x All entries Hide deletions