Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Dolina Myśliny

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie RaMaTo
Widoczność
Zdobyta 27 razy
Punktacja 97.16 punktów
Liczba skrzynek 13 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 75% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 23-04-2021
Założyciele RaMaTo
Opis GeoŚcieżki

Myślina to malownicza rzeka, będąca prawobrzeżnym dopływem Małej Panwi. Jej nazwa wywodzi się od nazwy miejscowości o tej samej nazwie, przez którą przepływa. Ze względu na interesujące walory przyrodnicze i krajobrazowe w dolnym odcinku jej doliny, położonym na terenie gmin Dobrodzień, Kolonowskie i Ozimek, czynione są starania o utworzeniu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Dolina Myśliny
Meandrująca pośród malowniczych łąk, torfowisk i lasów rzeka w pełni zasługuje na ochronę. W wielu miejscach brzegi jej są strome, dzięki czemu ma tu swoje stanowiska zimorodek, zakładający gniazda w wykopanych przez siebie głębokich norkach. W czystych jej wodach żyją raki rzeczne, pstrągi tęczowe i wydry. Natomiast w sąsiadujących z rzeką lasach spotkać można skrytego i tajemniczego bociana czarnego oraz żurawia. Występuje tu również wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin. Do najciekawszych zaliczyć należy widłaka goździstego, wawrzynka wilcze łyko, storczyka kukułkę szerokolistną, występującą na torfowiskach owadożerną rosiczkę okrągłolistną, modrzewnicę zwyczajną, żurawinę błotną, tojeść bukietową i turzycę nitkowatą. Przy ujściu Myśliny do Małej Panwi znajdują się dodające malowniczości temu terenowi stawy oraz pomłyńskie urządzenia spiętrzające jej wody.

 

Geościeżka to pętla obejmująca Dolinę Myśliny w dolnym jej biegu i z racji rozciągłości dedykowana jest rowerzystom (choć są keszerzy lubiący robić takie odległości z buta). Sama pętla (bez finałów) liczy ok 12km i biegnie prawie wyłącznie szutrami i leśnymi drogami. Trasa jest miejscami dość wymagająca, ale oczywiście w całości przejezdna rowerem. Nie jest to oznakowana ścieżka rowerowa - to mój autorski ślad :), więc trzeba opierać się na mapkach trasy (w opisie kesza startowego) a w terenie kierować intuicją. Jeśli chodzi o sprzęt, to oczywiście rowery górskie i trekingowe, tym razem przydadzą się również rękawiczki oraz łopatka lub saperka. Większość keszy zlokalizowana jest blisko ścieżki, ale są wyjątki, dlatego lepiej mieć ze sobą jakieś zapięcie.

Na swojej drodze spotkacie miedzy innymi, miejsce po składzie amunicji, punkty widokowe, piaskownie, kapliczkę, wiekowy most czy pomłyński jaz... A to wszystko w urokliwych okolicznościach fauny i flory okolicznych lasów :) Będzie też chwila z odrobiną poezji... ...no i na koniec, mam nadzieję, ciekawe finały!

Tak! Finały! Ponieważ do zdobycia są dwa kesze finałowe, z czego pierwszy jest wymagany do zaliczenia geościeżki, a drugi jest dla chętnych. Finał1 zdobywamy pobierając w skrzynce startowej szablon współrzędnych do którego wpisujemy cyfry spisane z logbooków i nie tylko... Następnie po zakończonej pętli udajemy się na współrzędne Finału1. Współrzędne Finału2 zapisane są na ostatniej stronie logbooka Finału1 i tak jak pisałem wcześniej zdobycie tego finału jest dla chętnych - z racji pewnej upierdliwości... Ale ze względu na ciekawe certyfikaty oraz niebanalne miejsce, myślę że warto podjąć ten wysiłek:)

Geościeżkę najlepiej zacząć z mostu (N50 40.123 E18 19.304) na rzece Mała Panew w Staniszczach Małych. W szeroko pojętej okolicy tego mostu można zostawić samochód... no i w drogę:) Z tej lokalizacji również wyznaczony jest ślad na mapce.

Uwaga: W okresie spływów kajakowych okolice mostu przypominają tętniące życiem mrowisko - wtedy będzie ciężko zostawić samochód.

Uwaga druga - prośba: przemierzając geościeżkę niestety spotkacie w lasach śmieci. Wynieście przy okazji choć trochę... Ja sam podczas przygotowań, zebrałem kilka worków... Niestety GNOJE (tak ich nazywam...) śmiecą bez przerwy... Są też stare śmieci, które leżą w lesie latami... Wynosząc po troszku powodujemy że jest czyściej. A ciągłe działanie przynosi konkretne wizualne efekty!

Oczywiście nie muszę przypominać, że po terenach leśnych jest zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi.

Aby nie wracać się w multikeszach, geościeżkę należy zdobywać w kolejności:

1. Start

2. Keszer myli się...

3. Pierwszy widok

4. Drugi widok

5. Las sosnowy

6. Piaskownie

7. Myślina Królewska

8. Kapliczka

9. Most na DW 463

10. Pomłyński jaz

11. Pani Irena

12. Finał 1

13. Finał 2

ZAPRASZAM DO ZDOBYWANIA:)

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Dolina Myśliny

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Dolina Myśliny
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 13 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis