Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[DM] Pomłyński jaz - OP9AX7
Właściciel: RaMaTo
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-04-2021
Data utworzenia: 07-01-2021
Data opublikowania: 23-04-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 23-04-2021
27x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
32 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Belkaa, Mhonar, Tris, unkas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W źródłach historycznych najstarsze wzmianki o posiadaniu ziem obecnego Starego Młyna przez Właścicieli sięgają 1600 roku. Gospodarstwo składało się z młyna i części mieszkalnej. Być może, przed ponad czterystu laty, ich przodkowie osadzili się na tym terenie ze względu na obecność naturalnego stawu, który spiętrzał wody Myśliny, zagrodzonej śluzą. Kiedyś woda napędzała koło młyńskie, które dalej wprawiało w ruch urządzenia młyna... A w erze elektryczności, woda spadała z wysokości blisko dwóch metrów na łopatki turbiny Francisa. We wnętrzu piwnicy znajdowała się prądnica, która wytwarzała prąd stały o napięciu 110 voltów. Wały młyna napędzały natomiast przekładnie pasowe. Mielniki walcowe rozdrabniały wrzucone ziarno. Wialnie śluzy kanałowej służyły do oczyszczania ziarna, odprowadzając nagromadzony kurz na sita młynarskie. Na pierwszym piętrze budynku zostały wbudowane systemy kubełków wykorzystywane do transportu mąki z otrębami do kanałów spustowych. Tak właśnie powstawała mąka, która następnie była umieszczana w skrzyniach wagi.

Mieszkańcy Staniszcz Małych ustawiali się z workami na mąkę w kolejce do młyna już od godziny piątej rano. Praca w wielkim gospodarstwie rolnym oraz w młynie była bardzo dobrze zorganizowana. Gospodarz nie był jednak zdany wyłącznie na siebie, wielkość obrotu zmuszała bowiem do zatrudniania dużej ilości pracowników. Po mąkę przyjeżdżali tu również mieszkańcy Krasiejowa, Mnichusa, Spóroka, Fosowskiego, Staniszcz Wielkich, Grodźca, Chobia i bardziej odległych miejscowości, wymienianych w księgach przemiału. Podobno mieszkańcy Grodźca, przyjeżdżając tu zaprzęgami krów, wyjeździli niektóre obecnie użytkowane drogi.

O tym, że młyn na rzece Myślinie był jedynym młynem w całym Krasiejowie i okolicy (poza Szczedrzykiem), świadczy dokument wizytacyjny Habsburgów, wydany w 1679 roku, a także inne dokumenty i mapy. Teraz po młynie została turbina wodna przy ujściu Myślinki. Zachowały się również okazałe drewniane maszyny, kamienie młyńskie oraz zdjęcia – zarówno te z mniej odległej przeszłości, kiedy młyn już nie był wykorzystywany do produkcji mąki, jak i te z niespełna stu lat, na których widniał stary dom. Młynarz, wraz z dużą rodziną, w każdą niedzielę jeździł do kościoła w Krasiejowie zaprzęgiem konnym, zimą zaś – saniami. Od wielu lat konie były wykorzystywane na tych terenach wyłącznie jako siła zaprzęgowa i robocza.

Obecnie teren jest w rękach spadkobierców Właścicieli, którzy prowadzą prężne gospodarstwo agroturystyczne oraz hodowlę karpi ,koni oraz danieli.

(w tekście widnieje słowo Właściciele, gdyż nie wiem czy życzyliby sobie aby używać ich nazwiska...)

Źródło: Moja wieś - moje miejsce. Prace konkursowe. 2013

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O skrzynce (większe mikro):

Zawartość na starcie: logbook, ołówek, certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców, pochłaniacz wilgoci

 

Kesz umieszczony jest poza terenem prywatnym ale proszę podejmować dyskretnie. Z powodu pewnej bliskości zabudowań, żeby wyglądało jeszcze bardziej naturalnie, kesza można podejmować na "fotografa"... Z miejsca ukrycia widok na pomłyński jaz...

 

Przygotowanie nowej skrzynki wymaga nakładu pracy i czasu więc piszcie coś więcej niż: TFTC!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kesz widzi