Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[124] Osówek - pomnik ofiar pacyfikacji - OP9832
Park Krajobrazowy Lasy Janowskie
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-06-2020
Data utworzenia: 15-07-2020
Data opublikowania: 15-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 27-08-2020
13x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
40 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

(W poniższym tekście korzystałem z wiadomości zawartych w Wikipedii i w książce Zenona Łukasza Baranowskiego „Ziemia Janowska”, Zamość 2011 r.)

Osówek jest małą śródleśną miejscowością liczącą około 85 mieszkańców.

W miejscowości znajduje się wybudowana w latach 90. XX w. kaplica św. Józefa Robotnika, będąca kościołem filialnym Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzezinach, do której przynależy miejscowa ludność katolicka.

Miejscowość powstała w wyniku fali zasiedlania lasów potockich w XIX wieku. Istniała już w 1840 roku. Kilku pierwszych osadników zamieszkało na wykarczowanych działkach. W 1865 roku były tu tylko 4 domy i 24 mieszkańców. Około 1872 roku powstała kolonia Osówek. Daniel Lachman, właściciel dóbr Potoka D, początkowo oddał w wieczystą dzierżawę, a później sprzedał kilkaset mórg nowym osadnikom, pochodzącym z Galicji. Osadnicy ci pochodzili z grupy nazywanej Lesiakami (Lasowiakami), którzy zamieszkiwali tereny dawnej Galicji. Aktualnie, pod względem etnograficznym, na tych terenach zamieszkuje grupa Boruchów (Borowiaków), których kultura związana jest z Lesiakami.
Kolonia przewyższała starą cześć kilkukrotnie. W 1905 roku wieś zamieszkiwały 93 osoby, a kolonię 204. Tuż po I wojnie światowej Osówek liczył 45 domów i 274 mieszkańców.

W czasie II wojny światowej, za sprzyjanie partyzantom, Niemcy 29 września 1942 roku spacyfikowali wieś, mordując 43 jej mieszkańców (Zenon Ł. Baranowski). Co ciekawe, stare przewodniki z lat 80. XX w., w tym Grzegorza Rąkowskiego, Włodzimierza Wójcickiego i Ludwika Paczyńskiego, podają inną liczbę ofiar, a konkretnie: „36 mieszkańców rozstrzelano w dwóch grupach – 20 we wsi i 16 na polu.”

Dla upamiętnienia tego dramatu w 1967 roku postawiono pomnik. Pomnik był pionowo postawionym betonowym prostopadłościanem z tablicą zawierającą listę zamordowanych:

„W dowód pamięci bestialsko pomordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich w dniu 29 września 1942 r. – społeczeństwo Osówka.
Antoni Syp z rodziną, Walenty Syp z rodziną, Stanisław Goleń z rodziną, Stanisław Roczniak z rodziną, Jan Niekochański z rodziną, Błażej Rapa z rodziną, Bolesław Rapa z rodziną, Antoni Ludian z rodziną, Adam Król z rodziną, Adam Skrzypek z rodziną, Jan Skrzypek, Stanisław Skrzypek,  Franciszek Ludian, Feliks Budkowski, Anna Siębida, Bolesław Lewandowski.
Cześć Ich pamięci. Osówek, dnia 29.IX.1967 r.”

Zapewne w międzyczasie nad tablicą zawieszono metalowy krzyż.

W 2007 roku dzięki staraniom Gminy Potok Wielki zostało odbudowane otoczenie obelisku, a w roku 2018 dokonano renowacji tego pomnika. Odsłonięcie odnowionego pomnika miało miejsce w dniu 30 września 2018 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Potoczku w opracowaniu T. Janik tak relacjonowała to wydarzenie:

„Uroczystość rozpoczął występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku. Następnie odbyła się Msza Św., której przewodniczył proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzezinach Stojeszyńskich, ks. kanonik Krzysztof Woźniak dziekan Dekanatu Modliborzyckiego. Oprawę muzyczną przygotowała Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic. Po Mszy Św. władze gminy, przedstawiciele szkół, poczty sztandarowe, uczniowie, zuchy i harcerze z Potoczka, Potoka Wielkiego, Potoka Stanów, ich rodzice oraz okoliczni mieszkańcy przeszli pod pomnik, gdzie ks. kanonik Krzysztof Woźniak oraz wójt gminy Potok Wielki pan Jerzy Pietrzyk dokonali aktu odsłonięcia pomnika ofiar a następnie ks. kanonik poświęcił obelisk.”

Pomnik został odnowiony w ten sposób, że betonowy prostopadłościan został obity płytami marmurowymi, wymieniono zawieszony metalowy krzyż na mniejszy i powieszono nową marmurową tablicę z tekstem niemal identycznym jak był z 1967 r., jedynie stare słowa „Cześć Ich pamięci” zmieniono na „Pokój Ich duszom”. No i dodano test informacyjny: „Pomnik odnowiony staraniem Gminy Potok Wielki w 100-lecie odzyskania niepodległości. Osówek, dn. 29.IX.2018 r.”

Za pomnikiem stoi stary niszczejący drewniany budynek szkoły podstawowej. Szkoła wybudowana w roku 1953 działała do roku 1999.

Skrzynka  - pojemnik PET z samym logbookiem - położona na drzewie obok gospodarskich budynków szkoły.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy