Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Park Krajobrazowy Lasy Janowskie / Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie geokuba
Widoczność
Zdobyta 5 razy
Punktacja 1044.9 punktów
Liczba skrzynek 138 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 90% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 28-08-2020
Założyciele geokuba
Opis GeoŚcieżki

GeoŚcieżka ta powstała, aby przybliżyć Wam region Lasów Janowskich. Aby pod pretekstem geocachingu poprowadzić ciekawymi ścieżkami, pokazać znane i nieznane miejsca i trochę o nich poopowiadać. Ukryte skrzynki pokazują miejsca ciekawe pod względem historycznym , kulturowym i przyrodniczym. Starałem się, aby oprócz zaciągnięcia do danego miejsca była również frajda z szukania i odnalezienia skrzynki. Jednak rożnie to wychodziło, sami ocenicie. GeoŚcieżkę zakładałem sam przez ponad rok. Ponadto zaprosiłem innych użytkowników, aby dołączyli do niej swoje skrzynki , które były tam już wcześniej przez nich założone.

Udało mi się w to przedsięwzięcie wciągnąć ludzi od Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie, a także Nadleśnictwo Janów Lubelski. Te dwie instytucje wspomogły mnie udostępniając do skrzynek swoje gadżety, a także wykonując certyfikaty dla znalazców. Nadleśnictwo tak się zaangażowało, że na ten temat powstały audycje radiowe i telewizyjne i dzięki temu sporo nowych osób wciągnęło się w geocaching. Niemal wszystko rozgrywa się na terenach leśnych Lasów Państwowych, zatem wsparcie Nadleśnictwa i jego przychylność jest tutaj czymś nad wyraz pozytywnym.

Żeby zaliczyć GeoŚcieżkę należy znaleźć jej 90% skrzynek, przy jednoczesnym znalezieniu skrzynek wymaganych do wyliczenia współrzędnych, lub miar, do czterech skrzynek finałowych i, oczywiście,  odnalezienie tych skrzynek. Wśród  tych czterech skrzynek finałowych jest jedna, której nie znajdziecie bez znalezienia pozostałych trzech.  

W większości logbooków znajdujących się w skrzynkach, na ich ostatniej stronie zapisana jest słownie cyfra. Przepisujcie je i gromadźcie, bo przydadzą się do zaliczenia skrzynek finałowych.

Dopuszczam reaktywację skrzynki, jeżeli macie pewność, że jest zniszczona. Jeżeli jednak oryginał się znajdzie w swoim miejscu, wpis nie będzie zaliczony. Zawsze można ze mną się w tej sprawie (jak również i w innej) skontaktować mailowo: geokuba@wp.pl , telefonicznie (głosowo lub smsowo): telefon w profilu, lub przez Opencaching.

Wraz z zakładaniem skrzynek wzrasta doświadczenie i świadomość niektórych rzeczy z tym związanych, chociażby z kwestią ochrony środowiska. Zatem wybaczcie, jeżeli będą jakieś niedociągnięcia, coś będzie nie tak, skrzynka będzie wydawać się tylko zapychaczem, a jej sposób ukrycia będzie was irytował, lub będzie się dziać cokolwiek innego niepokojącego. Śmiało wówczas piszcie do mnie na ten temat, lub zgłaszajcie jakieś inne uwagi.

Przed wyruszeniem na łowy miejcie ze sobą rękawiczki, żeby nie pobrudzić rąk, i coś do pisania, bo nie w każdej skrzynce są ołówki. Jeżeli będzie potrzebny dodatkowy sprzęt, będzie wspomniane o nim przy opisie skrzynki.  

Mieszkam w miarę niedaleko, dlatego zawsze staram się, aby serwisować i sprawdzać skrzynki jak najszybciej od momentu sygnału, że coś się dzieje.

Skrzynkę można zdobywać rowerowo i pieszo. Samochodem też, ale tylko drogi publiczne są udostępnione do poruszania się nimi. Drogi leśne mają zakaz na wjazd samochodów lub motorów. Czasami podaję przybliżone możliwości dotarcia do skrzynki, a czasami nie, i wymaga to głębszego spojrzenia w mapy, zatem warto się w nie zaopatrzyć.

Życzę powodzenia oraz leśnych i keszerskich miłych wrażeń.

  

Jeszcze kilka słów charakterystyki  na temat regionu:

 

Lasy Janowskie to zachodnia część Puszczy Solskiej. Położone są w ok.70% na terenie województwa lubelskiego, a pozostała część w województwie podkarpackim. Stanowią zwarty kompleks leśny należący do największych w kraju. Region geograficzny jaki zajmują to północna część Kotliny Sandomierskiej (makroregion), a konkretnie jej mezoregion geograficzny – zachodnia część Równiny Biłgorajskiej (zwanej kiedyś również Równiną Puszczańską).  

Obecnie Lasy Janowskie utożsamia się z kompleksem leśnym w granicach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Park ten został utworzony w 1984 roku. Zajmuje powierzchnia – 39150 ha (401,22 km²) i leży na terenie powiatów janowskiego i stalowowolskiego. Obejmuje on lasy prywatne (niewielka część) oraz lasy państwowe, którymi w całości zarządza Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie znajduje się 6 rezerwatów przyrody:

  • Lasy Janowskie,
  • Imielty Ług,
  • Kacze Błota,
  • Szklarnia,
  • Łęka,
  • Jastkowice.

W 2004 r. Lasy Janowskie zostały wpisane na listę obszarów Natura 2000. Od wielu lat proponuje się utworzenie Janowskiego Parku Narodowego, chroniącego lasy o unikalnym w Polsce stopniu zróżnicowania.

Z Parkiem niemal w całości pokrywa się Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie. Kompleks powołany na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski jako pilotażowy obszar wdrażania proekologicznej polityki leśnej państwa. Takie kompleksy obejmują wybrane duże zwarte obszary leśne charakterystyczny dla danego obszaru. Obecnie Lasy Janowskie są jednym z 19 Leśnych Kompleksów Promocyjnych w Polsce.

Teren Lasów Janowskich i ich okolic jest bardzo bogaty w ciekawe miejsca pod względem przyrodniczym, historycznym, czy kulturowym. Wystarczy wspomnieć, że znajduje się tam jedyna w Polsce ostoja koni biłgorajskich (innych niż koniki polskie) pochodzących od dzikich tarpanów; jest tam pomnik oraz wiele miejsc upamiętniających największą w Polsce bitwę partyzancką podczas II wojny światowej zwanej bitwą na Porytowym Wzgórzu; jest też tu w lasach chyba jedyna w Polsce szkoła suki biłgorajskiej, zapomnianego ludowego instrumentu z tych terenów, na której gra chociażby Kapela ze Wsi Warszawa, jak również Same Suki.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z tym ciekawym, a stosunkowo mało znanym regionem.

Przybliżyć region pomaga również strona https://lasyjanowskieiokolice.pl/

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Park Krajobrazowy Lasy Janowskie / Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Park Krajobrazowy Lasy Janowskie / Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 138 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis