Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Park Krajobrazowy Lasy Janowskie / Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. geokuba
Status
Voltooid 2 keer
Score 1044.9 punten
Aantal caches 138 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 90% ( Caches)
Soort GeoPath Verkennen
Publicatie datum 28-08-2020
Eigenaar geokuba
Beschrijving GeoPath

GeoŚcieżka ta powstała, aby przybliżyć Wam region Lasów Janowskich. Aby pod pretekstem geocachingu poprowadzić ciekawymi ścieżkami, pokazać znane i nieznane miejsca i trochę o nich poopowiadać. Ukryte skrzynki pokazują miejsca ciekawe pod względem historycznym , kulturowym i przyrodniczym. Starałem się, aby oprócz zaciągnięcia do danego miejsca była również frajda z szukania i odnalezienia skrzynki. Jednak rożnie to wychodziło, sami ocenicie. GeoŚcieżkę zakładałem sam przez ponad rok. Ponadto zaprosiłem innych użytkowników, aby dołączyli do niej swoje skrzynki , które były tam już wcześniej przez nich założone.

Udało mi się w to przedsięwzięcie wciągnąć ludzi od Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie, a także Nadleśnictwo Janów Lubelski. Te dwie instytucje wspomogły mnie udostępniając do skrzynek swoje gadżety, a także wykonując certyfikaty dla znalazców. Nadleśnictwo tak się zaangażowało, że na ten temat powstały audycje radiowe i telewizyjne i dzięki temu sporo nowych osób wciągnęło się w geocaching. Niemal wszystko rozgrywa się na terenach leśnych Lasów Państwowych, zatem wsparcie Nadleśnictwa i jego przychylność jest tutaj czymś nad wyraz pozytywnym.

Żeby zaliczyć GeoŚcieżkę należy znaleźć jej 90% skrzynek, przy jednoczesnym znalezieniu skrzynek wymaganych do wyliczenia współrzędnych, lub miar, do czterech skrzynek finałowych i, oczywiście,  odnalezienie tych skrzynek. Wśród  tych czterech skrzynek finałowych jest jedna, której nie znajdziecie bez znalezienia pozostałych trzech.  

W większości logbooków znajdujących się w skrzynkach, na ich ostatniej stronie zapisana jest słownie cyfra. Przepisujcie je i gromadźcie, bo przydadzą się do zaliczenia skrzynek finałowych.

Dopuszczam reaktywację skrzynki, jeżeli macie pewność, że jest zniszczona. Jeżeli jednak oryginał się znajdzie w swoim miejscu, wpis nie będzie zaliczony. Zawsze można ze mną się w tej sprawie (jak również i w innej) skontaktować mailowo: geokuba@wp.pl , telefonicznie (głosowo lub smsowo): telefon w profilu, lub przez Opencaching.

Wraz z zakładaniem skrzynek wzrasta doświadczenie i świadomość niektórych rzeczy z tym związanych, chociażby z kwestią ochrony środowiska. Zatem wybaczcie, jeżeli będą jakieś niedociągnięcia, coś będzie nie tak, skrzynka będzie wydawać się tylko zapychaczem, a jej sposób ukrycia będzie was irytował, lub będzie się dziać cokolwiek innego niepokojącego. Śmiało wówczas piszcie do mnie na ten temat, lub zgłaszajcie jakieś inne uwagi.

Przed wyruszeniem na łowy miejcie ze sobą rękawiczki, żeby nie pobrudzić rąk, i coś do pisania, bo nie w każdej skrzynce są ołówki. Jeżeli będzie potrzebny dodatkowy sprzęt, będzie wspomniane o nim przy opisie skrzynki.  

Mieszkam w miarę niedaleko, dlatego zawsze staram się, aby serwisować i sprawdzać skrzynki jak najszybciej od momentu sygnału, że coś się dzieje.

Skrzynkę można zdobywać rowerowo i pieszo. Samochodem też, ale tylko drogi publiczne są udostępnione do poruszania się nimi. Drogi leśne mają zakaz na wjazd samochodów lub motorów. Czasami podaję przybliżone możliwości dotarcia do skrzynki, a czasami nie, i wymaga to głębszego spojrzenia w mapy, zatem warto się w nie zaopatrzyć.

Życzę powodzenia oraz leśnych i keszerskich miłych wrażeń.

  

Jeszcze kilka słów charakterystyki  na temat regionu:

 

Lasy Janowskie to zachodnia część Puszczy Solskiej. Położone są w ok.70% na terenie województwa lubelskiego, a pozostała część w województwie podkarpackim. Stanowią zwarty kompleks leśny należący do największych w kraju. Region geograficzny jaki zajmują to północna część Kotliny Sandomierskiej (makroregion), a konkretnie jej mezoregion geograficzny – zachodnia część Równiny Biłgorajskiej (zwanej kiedyś również Równiną Puszczańską).  

Obecnie Lasy Janowskie utożsamia się z kompleksem leśnym w granicach Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Park ten został utworzony w 1984 roku. Zajmuje powierzchnia – 39150 ha (401,22 km²) i leży na terenie powiatów janowskiego i stalowowolskiego. Obejmuje on lasy prywatne (niewielka część) oraz lasy państwowe, którymi w całości zarządza Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie znajduje się 6 rezerwatów przyrody:

  • Lasy Janowskie,
  • Imielty Ług,
  • Kacze Błota,
  • Szklarnia,
  • Łęka,
  • Jastkowice.

W 2004 r. Lasy Janowskie zostały wpisane na listę obszarów Natura 2000. Od wielu lat proponuje się utworzenie Janowskiego Parku Narodowego, chroniącego lasy o unikalnym w Polsce stopniu zróżnicowania.

Z Parkiem niemal w całości pokrywa się Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie. Kompleks powołany na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski jako pilotażowy obszar wdrażania proekologicznej polityki leśnej państwa. Takie kompleksy obejmują wybrane duże zwarte obszary leśne charakterystyczny dla danego obszaru. Obecnie Lasy Janowskie są jednym z 19 Leśnych Kompleksów Promocyjnych w Polsce.

Teren Lasów Janowskich i ich okolic jest bardzo bogaty w ciekawe miejsca pod względem przyrodniczym, historycznym, czy kulturowym. Wystarczy wspomnieć, że znajduje się tam jedyna w Polsce ostoja koni biłgorajskich (innych niż koniki polskie) pochodzących od dzikich tarpanów; jest tam pomnik oraz wiele miejsc upamiętniających największą w Polsce bitwę partyzancką podczas II wojny światowej zwanej bitwą na Porytowym Wzgórzu; jest też tu w lasach chyba jedyna w Polsce szkoła suki biłgorajskiej, zapomnianego ludowego instrumentu z tych terenów, na której gra chociażby Kapela ze Wsi Warszawa, jak również Same Suki.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z tym ciekawym, a stosunkowo mało znanym regionem.

Przybliżyć region pomaga również strona https://lasyjanowskieiokolice.pl/

Caches in GeoPath Park Krajobrazowy Lasy Janowskie / Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Park Krajobrazowy Lasy Janowskie / Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Janowskie
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 138 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log