Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[LD] GOLA - KOSCIÓŁ - OP97NR
Leśna Dolina
Owner: Zuza007
Founder: marass1111
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-06-2020
Date created: 25-06-2020
Date published: 03-07-2020
Last modification: 03-07-2020
26x Found
4x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
38 visitors
19 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

GOLA I KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JADWIGI

Pierwszą historyczną wzmiankę o Goli (niem. Ghulau) i tutejszym kościele pw. św. Jadwigi odnajdujemy w dokumencie biskupa wrocławskiego z 1366 r. W tym czasie kościół był prawdopodobnie budowlą drewnianą, a jego fundatorami być może byli von Kreckwitzowie, ówcześni właściciele Goli. Z czasów tego pierwszego kościoła mogła pochodzić zachowana do czasów obecnych drewniana dzwonnica.

W 1545 r. Gola zostaje nabyta przez miasto Głogów, które stało się odtąd patronem tutejszego kościoła.

W czasach reformacji świątynię w Goli przejęli protestanci, ale już w 1654 r. ponownie została przekazana katolikom. Z tamtego okresu pochodzi, ufundowana w 1617 r. drewniana ambona.

Pierwotny kościół był budowlą drewnianą wymagającą ciągłych remontów w związku z czym w 1670 roku wybudowano obecny kościół z kamienia i cegły, który był pokryty gontem. W 1868 roku kościół zyskał pokrycie z dachówki.

W 1845 r. na ogólną liczbę 614 mieszkańców Goli przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego deklarowało tylko 166 osób. Mimo to kościół ewangelicki powstał w Goli dopiero na początku XX w. Do tego czasu protestanci uczęszczali do kościoła ewangelickiego w Szlichtyngowej. Godny podkreślenia jest fakt zgodnego współżycia mieszkańców Goli. Anonimowy, niemiecki autor "Historii kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi w Goli" z 1943 r. mówiąc o starym, przykościelnym cmentarzu zaznacza: "Na tym cmentarzu chowano wszystkich zmarłych z Goli, a dzwony kościoła św. Jadwigi dzwoniły jednakowo dla wszystkich, którzy tu swój wieczny odpoczynek znajdowali, obojętnie czy byli katolickiego, czy ewangelickiego wyznania".

O znaczeniu niewielkiej Goli decydowało jej położenie na ważnej trasie, prowadzącej ze Śląska, przez Głogów, do Rzeczpospolitej. Wiadomo, że przez naszą miejscowość niejednokrotnie przejeżdżał, udający się z Drezna do Warszawy, król Polski August III.

Wyposażenie kościoła stanowi ołtarz główny w stylu Lourd z 1898 , roku, z obrazami św. Jadwigi Śląskiej i św. Apostołów Piotra i Pawła, ołtarz boczny maryjny, ambona i chrzcielnica pochodzą z XVI wieku. Ośmiogłosowe organy w 1865 roku zbudowała firma Walter z Góry Śląskiej.

Drewniana dzwonnica pochodzi z czasów pierwszego kościoła tj. XIV wieku; wyposażona jest w dwa dzwony, z tym, że jeden jest pęknięty. Mur okalający kościół wzniesiono 1858 roku.

SKRZYNKA

Normalna, na kordach na terenie kościelnym. 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kościół w Goli
Na starej pocztówce...
Pomoc...