Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[LGP] Zaginiony dzwon - OP95Z6
Owner: Zespół EŁ
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-07-2020
Date created: 23-04-2020
Date published: 12-07-2020
Last modification: 28-03-2021
58x Found
0x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
88 visitors
43 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: dziadborowyPL
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zaginiony dzwon

Legenda głosi, że kilkaset lat temu Nieborowice miały własny kościół, który został zniszczony przez żołnierzy w trakcie potopu szwedzkiego. Dzwon ze świątyni zniknął, a okoliczni mieszkańcy opowiadali, że zapadł się w pobliskim grzęzawisku. Po latach pewna dziewczyna spostrzegła, że stado świń wygrzebuje na podmokłych polach fragment jakiegoś dużego przedmiotu. Opowiedziała o tym dziadkowi, który przypomniał sobie, że kiedyś w tym miejscu stał kościół. Okazało się, że zwierzęta znalazły zaginiony dzwon. Ponieważ w Nieborowicach nie było już kościoła, ludzie postanowili podarować znalezisko parafii w Schönwaldzie (dzisiejszy Bojków). Zaprzęgnięto woły, które miały wyciągnąć dzwon na powierzchnię i zawieźć do miejsca przeznaczenia. Jednak żadna z wielu prób nie zakończyła się sukcesem. Dzwon nawet nie drgnął. Wreszcie zdecydowano, że z takim obciążeniem, zamiast do Bojkowa, łatwiej będzie dotrzeć do Żernicy. Ku zdziwieniu wszystkich zwierzęta natychmiast wyciągnęły dzwon z grzęzawiska… Podobno przez długie lata bił w żernickim kościele, ku radości mieszkańców.

 

Zaginiony dzwon

Piyrwy i jeszcze downi we Niyborowicach bōł kościōł. Ale prziszły Szwedy i go zniszczyły. Zwōn ze ty świōntyni sie straciōł. Ludzie ze Niyborowic godajōm, że utopiōł się na barzołach, co som tam konszczyczek dali. Moc rokōw przeszło i kiedyś jedna frelka uwidziała, że wieprzki, co sie pasły na łōnce, wygrzebujōm cosik z marasu. Pedziała o tym starzikowi, kery sie spomnioł o kościele. To bōł zwōn, a gowiydź, go znojdła. Co zrobić ze tym zwōnym? Kościoła już w Niyborowicach niy było, ale kapka dali, na Szywołdzie niy bōło zwōna. Tam się przido. Zaprzyngli woły i zaczło sie wyciōnganie zwōnōw. Fest sie zaparli, ale zwōny ani nie ruszyły. Ludzie prziszli po rozum do gowy — przeca lepi bydzie darować tyn zwōn sōmsiedni parafiji we Żernicy, bo niy wiadomo, jak go zasmyczyć do Szywołda. Jak yno to postanowiyli, zarozki woły ruszyły i wyciōngły zwōn ze barzołów. Bezmała zwōn w Żernicy zwōnił dugo, a żerniczany mieli z tego uciechy dwa miechy.

 

(na podst. ,,Kroniki parafii pw. św. Michała Archanioła w Żernicy”, za księdzem Ernestem Kislingiem)

 


 

O keszu:

Będąc na kordach rozejrzyj się wokół i znajdź dzwonek. Podchodząc do niego zobaczysz następny, a będąc przy tamtym zobaczysz kolejnego. Przy drzewie z ostatnim dzwonkiem jest ukryty kesz.

 


 

Uwaga!

W pudełku znajdziesz naklejkę z liczbą potrzebną do wyliczenia finału. Naklej ją w odpowiednim miejscu na mapie pobranej z kesza [LGP] Szwedownik. Naklejki powtarzają się w różnych keszach, dlatego jeżeli masz już naklejkę dla danej miejscowości to resztę pozostaw dla następnych znalazców.

 

 

Pictures
Początek poszukiwań
Twój cel
Log entries: Found 58x Not found 0x Note 1x All entries