Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 10 - OP90ZM
Pluton Głuchoniemych
Właściciel: FiloMx
Założyciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 05-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 23-05-2021
56x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
83 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
23 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AdamAch, bamba, Cezex, dawidnd, freney, hobbbysta, iwonia1999, kacper2010, keram58, krogulec, Maciek_B, marass1111, martuś, michael50, norbinorek, PaaaP, Paprotek1, PrincePolo, Psikiszek, Remol19, rzeczyc, Serengeti, zueira
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

U zbiegu ulic Konopnickiej i Prusa znajduje się kamień z tablicą pamiątkową poświęconą pododdziałom Zgrupowania „Sławbor” walczącym w Powstaniu Warszawskim w rejonie ulic: Al. Ujazdowskie, Wiejska, Frascati, Książęca, Pl. Trzech Krzyży (Dzielnica Niemiecka).

Jednym z tych pododdziałów był Pluton Głuchoniemych. Swoją działalność konspiracyjną żołnierze tego oddziału rozpoczęli w 1941 r. W chwili wybuchu Powstania plutonem dowodził ppor. Wiesław Jabłoński ps. „Łuszczyc”, a jego zastępcą był głuchy kpr. Kazimierz Włostowski ps. „Igo” w składzie 4 kompani „Zygmunta”, V Zgrupowania „Siekier”. Po kilku dniach w wyniku reorganizacji struktur AK, pluton przyporządkowano do 3 kompanii kapitan „Redy”, Batalionu „Miłosz”, Zgrupowania „Sławbor”. Pluton liczył około 50 żołnierzy, z czego od 26 do 33 było głuchuchych, w tym 3 kobiety. Chrzest bojowy plutonu to udział w ataku na „Soldatenheim” mieszczącego się w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Żołnierze plutonu pełnili służbę wartowniczą, uczestniczyli w budowie barykad, przejść w piwnicach i prac pomocniczych. 2 września 1944 r. pluton uczestniczył w zdobywaniu budynku YMCA. Tego dnia poległa sanitariuszka Celina Kiluk ps. „Poprad” a ciężko ranny został Jerzy Obrycki ps. „Bim”. Pluton do końca Powstania uczestniczył w wielu potyczkach z Niemcami. Po upadku Powstania większość głuchych powstańców wyszła z Warszawy z cywilna ludnością. Do niewoli poszło 9 głuchych żołnierzy wraz z dowódcą.

Warto zapoznać się z artykułem Pluton Głuchoniemych żołnierzy AK. 

 

Ciekawostka

 

 

Pluton Głuchoniemych był jedynym takim zgrupowaniem zbrojeniowym w historii całego świata -

jest to na tyle nie do uwierzenia ja fakt że jest (bodajże) jedyną grupą Powstańczą której oddziały bojowe przeżyły bez szwanku  63 Dni. Jak to możliwe?

"Gdy słyszące osoby wpadały w popłoch i ponosiły ich emocje bo słyszeli strzały,wybuch bomb czy granatów  myśmy wtedy,nie wiadomo czemu szli w zupełnie innym kierunku,i tak przerwaliśmy WSZYSCY"

 (cytat ze wspomnień Edwarda Gory jednego z Głuchych powstańców)

 

 

Skrzynkę dedykujemy żołnierzom Plutonu Głuchoniemych.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

 

 

Temat  tej skrytki miał być  początkowo ostatnim punktem krótkiej serii   #Świata ciszy,

dziękuję  Iwoni1999 i Keramowi58 za propozycję  i włączenie mnie w projekt  "63 dni".

zaprojektowanie i adaptacja tej skrytki to dla mnie wielki zaszczyt

FiloMx 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
grafika płatu sztandarowego Plutonu Głuchoniemych
Kamień
Tablica
Pluton nr 1107
Głusi bohaterowie
Bohaterowie
2, 3 i 4 od prawej kombatanci