Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
63 dni # 10 - OP90ZM
Pluton Głuchoniemych
Owner: FiloMx
Founder: iwonia1999
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 05-08-2019
Date created: 25-06-2019
Date published: 05-08-2019
Last modification: 01-06-2022
80x Found
1x Not found
0 notes
watchers 5 watchers
133 visitors
50 x rated
Rated as: Excellent
29 x recommended
This cache is recommended by: AdamAch, bamba, cezaar, Cezex, dawidnd, freney, hobbbysta, iwonia1999, kacper2010, keram58, krogulec, Maciek_B, Maleska, marass1111, martuś, Mensor, michael50, norbinorek, PaaaP, Paprotek1, PrincePolo, Psikiszek, Remol19, rzeczyc, Serengeti, Wesker, yabay, Zeratul, zueira
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

                                                                keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

U zbiegu ulic Konopnickiej i Prusa znajduje się kamień z tablicą pamiątkową poświęconą pododdziałom Zgrupowania „Sławbor” walczącym w Powstaniu Warszawskim w rejonie ulic: Al. Ujazdowskie, Wiejska, Frascati, Książęca, Pl. Trzech Krzyży (Dzielnica Niemiecka).

Jednym z tych pododdziałów był Pluton Głuchoniemych. Swoją działalność konspiracyjną żołnierze tego oddziału rozpoczęli w 1941 r. W chwili wybuchu Powstania plutonem dowodził ppor. Wiesław Jabłoński ps. „Łuszczyc”, a jego zastępcą był głuchy kpr. Kazimierz Włostowski ps. „Igo” w składzie 4 kompani „Zygmunta”, V Zgrupowania „Siekier”. Po kilku dniach w wyniku reorganizacji struktur AK, pluton przyporządkowano do 3 kompanii kapitan „Redy”, Batalionu „Miłosz”, Zgrupowania „Sławbor”. Pluton liczył około 50 żołnierzy, z czego od 26 do 33 było głuchuchych, w tym 3 kobiety. Chrzest bojowy plutonu to udział w ataku na „Soldatenheim” mieszczącego się w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Żołnierze plutonu pełnili służbę wartowniczą, uczestniczyli w budowie barykad, przejść w piwnicach i prac pomocniczych. 2 września 1944 r. pluton uczestniczył w zdobywaniu budynku YMCA. Tego dnia poległa sanitariuszka Celina Kiluk ps. „Poprad” a ciężko ranny został Jerzy Obrycki ps. „Bim”. Pluton do końca Powstania uczestniczył w wielu potyczkach z Niemcami. Po upadku Powstania większość głuchych powstańców wyszła z Warszawy z cywilna ludnością. Do niewoli poszło 9 głuchych żołnierzy wraz z dowódcą.

Warto zapoznać się z artykułem Pluton Głuchoniemych żołnierzy AK. 

 

Ciekawostka

 

 

Pluton Głuchoniemych był jedynym takim zgrupowaniem zbrojeniowym w historii całego świata -

jest to na tyle nie do uwierzenia ja fakt że jest (bodajże) jedyną grupą Powstańczą której oddziały bojowe przeżyły bez szwanku  63 Dni. Jak to możliwe?

"Gdy słyszące osoby wpadały w popłoch i ponosiły ich emocje bo słyszeli strzały,wybuch bomb czy granatów  myśmy wtedy,nie wiadomo czemu szli w zupełnie innym kierunku,i tak przerwaliśmy WSZYSCY"

 (cytat ze wspomnień Edwarda Gory jednego z Głuchych powstańców)

 

 

Skrzynkę dedykujemy żołnierzom Plutonu Głuchoniemych.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

 

 

Temat  tej skrytki miał być  początkowo ostatnim punktem krótkiej serii   #Świata ciszy,

dziękuję  Iwoni1999 i Keramowi58 za propozycję  i włączenie mnie w projekt  "63 dni".

zaprojektowanie i adaptacja tej skrytki to dla mnie wielki zaszczyt

FiloMx 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
grafika płatu sztandarowego Plutonu Głuchoniemych
Kamień
Tablica
Pluton nr 1107
Głusi bohaterowie
Bohaterowie
2, 3 i 4 od prawej kombatanci