Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[R19] Sarnowa - kontratak - OP8ZYM
Właściciel: szabla
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-11-2019
Data utworzenia: 12-05-2019
Data opublikowania: 03-11-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-11-2019
31x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
41 odwiedzających
28 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, GFS, gura11, HazelEyes, Hr. Jan Usz, krogulec, Layio, Lumen, marass1111, RoDaJJ, rredan, Serengeti
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zaledwie kilka godzin po zajęciu przez powstańców Sarnowy Niemcy otrzymali posiłki w postaci: batalionu strzelców hanowerskich z Goslar i 5 Pułku Artylerii Pieszej. Dodatkowo siły niemieckie zostały wzmocnione przez przybycie pociągu pancernego z Leszna. Niemcy nie zamierzali bierni patrzeć na poczynania Powstańców dlatego przygotowali się do kontrataku, w którym poza w/w oddziałami zamierzano wykorzystać 50 Rawicki Pułk Piechoty i 5 Batalion Saperów. Już 7 lutego 1919r. nad ranem Niemcy wyprawili pociąg pancerny w celu sprawdzenia torowiska w kierunku do Sarnowym. Co pozwoliło ustalić siły powstańcze w okolicy. Niestety dowodzący na tym odcinku Breza i Kirchner nie wydali wcześniej rozkazów dotyczących obrony, łączności pomiędzy oddziałami, udzieleniu wsparcia ani też zniszczenia torów kolejowych.

Sarnowa obsadzona była przez 2 Kompanie pleszewską, dworzec w Sarnowie- 2 Kompanie górecką a szosa Sarnowa – Rawicz 1 kompanię górecką. Niestety w oddziałach powstańczych zajmujących Sarnowę pojawiły się dezercje oraz nastąpił mocny spadek morale. Doszło nawet do splądrowania Sarnowy przez mieszkańców okolicznych wiosek, do których przyłączali się powstańcy. Rawitscher Zeitung relacjonował, iż były kradzione nawet ubrania, bielizna i pojedyncze sztuki umeblowania. W dniu 7 lutego 1919r. Piechota niemiecka z pułku hanowerskiego przystąpiła do ataku. Na dworzec w Sarnowie wjechał pociąg pancerny. Kompanie góreckie i pleszewska bez wsparcia artylerii nie mogły stawiać zbyt długo oporu. Zwłaszcza, że próba użycia materiałów wybuchowych do zniszczenia toru podjęta przez powstańców z 2 Kompanii góreckiej Wojciecha Grządkę i Stefana Janowskiego zakończyły się niepowodzeniem. Ostrzał z pociągu pancernego jak i zbliżające się tyraliery piechoty niemieckiej złamały ducha oddziałów powstańczych. Wszystkie kompanie powstańcze zaczęły się wycofywać z Sarnowy. Niestety wraz z nasilającym się ostrzałem prowadzonym przez nieprzyjaciela, odwrót powstańców przerodził się w bezładną ucieczkę. Przemieszane kompanie stały się całkowicie niezdatne do walki. Dzięki temu Niemcy opanowali Sarnowę przy minimalnym oporze. 

Na znalazców czekają certy obok maskowania. Proszę o dokładne maskowanie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
gdzieśtutaj
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy