Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Bitwa o Rawicz 1919r.

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie szabla
Widoczność
Zdobyta 27 razy
Punktacja 90.58 punktów
Liczba skrzynek 14 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 80% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Geo-szkic
Data publikacji 03-11-2019
Założyciele szabla
Opis GeoŚcieżki

Jakiś czas temu żona sprezentowała mi książkę: "Rawicz 1919 " autorstwa Jakuba Staszaka, Wydawnictwo Bellona  2019 r., więc uznałem to za znak. W dodatku akurat byłem tydzień na chorobowym w domu oraz z uwagi na fakt, że pod Rawiczem walczyli powstańcy z jarocińskich oddziałów jak i pleszewskich (oba powiaty to moje rodzinne strony) postanowiłem na ich cześć założyć mały projekt i zaprosić do odwiedzenia miejsc związanych z bitwą o Rawicz 1919 r. (oczywiście tylko niektóre)

Niestety tutejszy ośrodek powstańczy nie dysponował zapleczem w postaci koszar jak np. Jarocin czy, dlatego ciężko było organizować kolejne oddziały. Koszary w Rawiczu były kontrolowane przez Niemców i systematycznie od listopada 1918 roku pozbywano się żołnierzy o polskich korzeniach. Samego Rawicza nigdy nie udało się zająć a walki były prowadzone ze zmiennym szczęściem. Widoczne były także braki w wyszkoleniu, kadrze oficerskiej czy łączności po stronie polskiej jak i dowodzeniu po stronie niemieckiej. 

Dla południowej części Wielkopolski na wniosek NRL w Poznaniu utworzono 10 listopada 1918 Powiatową Radę Ludową w Rawiczu. Członkiem Rady był m.in. Ignacy Busza - zastępca komisarza Straży Ludowej, późniejszy dowódca powstania w Rawickim. Rada prowadziła działalność polityczną i propagandową. Od lutego 1919 r. dowódcą odcinka rawickiego został gen. Adolf Jan Kuczewski (generał z mianowania Wielkopolskiej Rady Ludowej, zatwierdzony formalnie ze starszeństwem od czerwca 1919 r.). Wybuch powstania w Rawickim zapoczątkowało wystąpienie ludności w Miejskiej Górce 5 stycznia 1919. Dowództwo powstania podjęło decyzję zdobycia powiatowego Rawicza. Rawicz leżał w polu działania wielkopolskiego Frontu Południowego - dowódca Frontu ppor. Władysława Wawrzyniaka. Dwie bitwy, stoczone w dniach 3/4 lutego, 5/6 lutego o Rawicz, zakończyły się niepowodzeniem. Siły powstańcze na Froncie Południowym liczyły ok. 2100 powstańców. Niemcy mieli w Rawiczu ok. 2,5 tys. żołnierzy. Dysponowali także pociągiem pancernym, patrolującym trasę Leszno-Rawicz, oraz samolotem obserwacyjnym. Walki toczyły się w sąsiedztwie miasta, w okolicach Sarnowy, Słupi Kapitulnej, Zielonej Wsi. Dębna Polskiego. Powstańcy byli w okopach blisko miasta, jak mówią historycy, widzieli jego zabudowania, słyszeli dźwięk dzwonów, jednak Rawicz do końca Powstania Wielkopolskiego pozostawał pod zarządem niemieckim. 19 lutego 1919 zawarto zawieszenie broni w walkach o Rawicz. 

 

Dziękuję Blondo, Pati666 i Noorbiemu za asystę i pomoc przy montażu skrzynek w terenie. 

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Bitwa o Rawicz 1919r.

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Bitwa o Rawicz 1919r.
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 14 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis