Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoPath
Naam GeoPath
Soort GeoPath Wat is dit?HelpUitlegDe soort van de GeoPath. Vorm op kaart: Bijvoorbeeld interessante plaatsen die een bepaalde vorm op een kaart hebben. Verkennen: Bijvoorbeeld om bepaalde plaatsen in je woonplaats te laten zien. Natuur: Mooie plaatsen die met natuur te maken hebben. Thema: Bijvoorbeeld een thema over een bepaald onderwerp.
% nodig om deze GeoPath te voltooien
Wat is dit?HelpUitlegNa het vinden van een bepaalde percentage zal de het mogelijk zijn om deze GeoPath als voltooid te kunnen loggen.
Beschrijving van GeoPath

Sla nieuwe GeoPath op
Waypoint cache naam Voeg toe aan GeoPath  
(Geen caches aanwezig)
GeoPath
Aantal weergegeven GeoPaths: {displayedPowerTrailsCount} Meer opties
Naam Soort {statusOrPoints} Publicatie datum Aantal caches Voltooid


Bitwa o Rawicz 1919r.

Eigenschappen GeoPath
Hoofdeigenaar (?)HelpHoofdeigenaarHoofdeigenaar is de persoon die de GeoPath geregistreerd heeft. szabla
Status
Voltooid 15 keer
Score 83.08 punten
Aantal caches 13 (0 / 0 / 0)
% nodig om deze GeoPath te voltooien 80% ( Caches)
Soort GeoPath Vorm op kaart
Publicatie datum 03-11-2019
Eigenaar szabla
Beschrijving GeoPath

Jakiś czas temu żona sprezentowała mi książkę: "Rawicz 1919 " autorstwa Jakuba Staszaka, Wydawnictwo Bellona  2019 r., więc uznałem to za znak. W dodatku akurat byłem tydzień na chorobowym w domu oraz z uwagi na fakt, że pod Rawiczem walczyli powstańcy z jarocińskich oddziałów jak i pleszewskich (oba powiaty to moje rodzinne strony) postanowiłem na ich cześć założyć mały projekt i zaprosić do odwiedzenia miejsc związanych z bitwą o Rawicz 1919 r. (oczywiście tylko niektóre)

Niestety tutejszy ośrodek powstańczy nie dysponował zapleczem w postaci koszar jak np. Jarocin czy, dlatego ciężko było organizować kolejne oddziały. Koszary w Rawiczu były kontrolowane przez Niemców i systematycznie od listopada 1918 roku pozbywano się żołnierzy o polskich korzeniach. Samego Rawicza nigdy nie udało się zająć a walki były prowadzone ze zmiennym szczęściem. Widoczne były także braki w wyszkoleniu, kadrze oficerskiej czy łączności po stronie polskiej jak i dowodzeniu po stronie niemieckiej. 

Dla południowej części Wielkopolski na wniosek NRL w Poznaniu utworzono 10 listopada 1918 Powiatową Radę Ludową w Rawiczu. Członkiem Rady był m.in. Ignacy Busza - zastępca komisarza Straży Ludowej, późniejszy dowódca powstania w Rawickim. Rada prowadziła działalność polityczną i propagandową. Od lutego 1919 r. dowódcą odcinka rawickiego został gen. Adolf Jan Kuczewski (generał z mianowania Wielkopolskiej Rady Ludowej, zatwierdzony formalnie ze starszeństwem od czerwca 1919 r.). Wybuch powstania w Rawickim zapoczątkowało wystąpienie ludności w Miejskiej Górce 5 stycznia 1919. Dowództwo powstania podjęło decyzję zdobycia powiatowego Rawicza. Rawicz leżał w polu działania wielkopolskiego Frontu Południowego - dowódca Frontu ppor. Władysława Wawrzyniaka. Dwie bitwy, stoczone w dniach 3/4 lutego, 5/6 lutego o Rawicz, zakończyły się niepowodzeniem. Siły powstańcze na Froncie Południowym liczyły ok. 2100 powstańców. Niemcy mieli w Rawiczu ok. 2,5 tys. żołnierzy. Dysponowali także pociągiem pancernym, patrolującym trasę Leszno-Rawicz, oraz samolotem obserwacyjnym. Walki toczyły się w sąsiedztwie miasta, w okolicach Sarnowy, Słupi Kapitulnej, Zielonej Wsi. Dębna Polskiego. Powstańcy byli w okopach blisko miasta, jak mówią historycy, widzieli jego zabudowania, słyszeli dźwięk dzwonów, jednak Rawicz do końca Powstania Wielkopolskiego pozostawał pod zarządem niemieckim. 19 lutego 1919 zawarto zawieszenie broni w walkach o Rawicz. 

 

Dziękuję Blondo, Pati666 i Noorbiemu za asystę i pomoc przy montażu skrzynek w terenie. 

Caches in GeoPath Bitwa o Rawicz 1919r.

Voeg volgende caches toe in GPX:


niet actief
negeren
gemaakte
gevolgde
gevonden
aantal logs in het GPX bestand*: 5

*) - voor elke cache. Alleen beschikbaar voor GPX formaat. OK
Informatie:
Toon statistieken Bitwa o Rawicz 1919r.
Voortgang van deze GeoPath


0% (je hebt 0 van 13 uit deze GeoPath gevonden)

Toon meer statistieken

Opmerkingen en/of loggen

Schrijf opmerking of log