Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[R19] Sarnowa - kontratak - OP8ZYM
Owner: szabla
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Temporarily Unavailable
Date hidden: 03-11-2019
Date created: 12-05-2019
Date published: 03-11-2019
Last modification: 10-02-2024
34x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
46 visitors
29 x rated
Rated as: Excellent
13 x recommended
This cache is recommended by: bamba, Gacekk, GFS, gura, HazelEyes, Hr. Jan Usz, krogulec, Layio, Lumen, marass1111, RoDaJJ, rredan, Serengeti
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zaledwie kilka godzin po zajęciu przez powstańców Sarnowy Niemcy otrzymali posiłki w postaci: batalionu strzelców hanowerskich z Goslar i 5 Pułku Artylerii Pieszej. Dodatkowo siły niemieckie zostały wzmocnione przez przybycie pociągu pancernego z Leszna. Niemcy nie zamierzali bierni patrzeć na poczynania Powstańców dlatego przygotowali się do kontrataku, w którym poza w/w oddziałami zamierzano wykorzystać 50 Rawicki Pułk Piechoty i 5 Batalion Saperów. Już 7 lutego 1919r. nad ranem Niemcy wyprawili pociąg pancerny w celu sprawdzenia torowiska w kierunku do Sarnowym. Co pozwoliło ustalić siły powstańcze w okolicy. Niestety dowodzący na tym odcinku Breza i Kirchner nie wydali wcześniej rozkazów dotyczących obrony, łączności pomiędzy oddziałami, udzieleniu wsparcia ani też zniszczenia torów kolejowych.

Sarnowa obsadzona była przez 2 Kompanie pleszewską, dworzec w Sarnowie- 2 Kompanie górecką a szosa Sarnowa – Rawicz 1 kompanię górecką. Niestety w oddziałach powstańczych zajmujących Sarnowę pojawiły się dezercje oraz nastąpił mocny spadek morale. Doszło nawet do splądrowania Sarnowy przez mieszkańców okolicznych wiosek, do których przyłączali się powstańcy. Rawitscher Zeitung relacjonował, iż były kradzione nawet ubrania, bielizna i pojedyncze sztuki umeblowania. W dniu 7 lutego 1919r. Piechota niemiecka z pułku hanowerskiego przystąpiła do ataku. Na dworzec w Sarnowie wjechał pociąg pancerny. Kompanie góreckie i pleszewska bez wsparcia artylerii nie mogły stawiać zbyt długo oporu. Zwłaszcza, że próba użycia materiałów wybuchowych do zniszczenia toru podjęta przez powstańców z 2 Kompanii góreckiej Wojciecha Grządkę i Stefana Janowskiego zakończyły się niepowodzeniem. Ostrzał z pociągu pancernego jak i zbliżające się tyraliery piechoty niemieckiej złamały ducha oddziałów powstańczych. Wszystkie kompanie powstańcze zaczęły się wycofywać z Sarnowy. Niestety wraz z nasilającym się ostrzałem prowadzonym przez nieprzyjaciela, odwrót powstańców przerodził się w bezładną ucieczkę. Przemieszane kompanie stały się całkowicie niezdatne do walki. Dzięki temu Niemcy opanowali Sarnowę przy minimalnym oporze. 

Na znalazców czekają certy obok maskowania. Proszę o dokładne maskowanie.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Log entries: Found 34x Not found 0x Note 1x All entries