Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[R19] Zdobycie Armat - OP8ZYG
Właściciel: szabla
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-11-2019
Data utworzenia: 12-05-2019
Data opublikowania: 03-11-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-11-2019
30x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
50 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
13 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atris, bamba, Blondi, Darasek, krogulec, Lumen, noorbi, pati666, Pixelstelar, rredan, Serengeti, uhuhu, Wesker
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zgodnie z uzyskaną informacją od wywiadu o planowanej zabawie dla oficerów niemieckich, która miała się odbyć w Rawiczu w nocy 3 na 4 lutego 1919r. Powstańcy postanowili wykorzystać ten fakt i postanowiono spróbować opanować Rawicz. Zadaniem 1 kompani jarocińskiej kompani jutrosińskiej było opanowanie Konarzewa a potem atak na Łaszczyn. Kompania jarocińska liczyła 114 ludzi i dysponowała 3 lekkimi karabinami maszynowym. Kompanią dowodził Feliks Nadolski, który zastępował Klarzyńskiego przebywającego w Poznaniu na egzaminie oficerskim. Obaj w/w to doświadczeni dowódcy mający za sobą walki w okolicach Nakła nad Notecią, Mroczą i Ślesinem. Natomiast kompania jutrosińska składała się z plutonu jutrosińskiego (40 ludzi i jeden l.k.m.) oraz plutonu dubińskiego (ok.20 ludzi). Łaszczyn był obsadzony oddziałem niemieckim składającym się z 50 żołnierz, który dysponował 2 armatami i dwoma ciężkimi karabinami maszynowymi. Oddziały powstańce rozwinęły się w tyralierę kompania jutrosińska zajęła prawe skrzydło, natomiast w centrum i na lewym skrzydle znajdowała się kompania jarocińska. Po zajęciu pozycji wyjściowych Nadolski oczekiwał na wcześniej ustalony sygnał do natarcia w postaci białej rakiety, która miała być wystrzelona z Miejskiej Górki. Z każdą upływającą godziną w lutową mroźną noc zniecierpliwieni oczekiwali na sygnał, którego nadal nie było (brak łączności był bardzo poważnym problemem w walkach pod Rawiczem). Dowódca wiedząc, ze wkrótce żołnierze mogą nie być w stanie wykonać ataku o 2 w nocy zdecydował sam podjąć decyzję o wykonaniu ataku. Zachowanie ciszy oraz długie godziny oczekiwania zaprocentowały pełnym zaskoczeniem przeciwnika. Gwałtowny atak z bliskiej odległości zaskoczył Niemców do tego stopnia, że nie byli oni w stanie zorganizować oporu. Obudzeni w trakcie snu szybko wpadli w panikę i poszli w rozsypkę. Tylko żołnierze stojący na posterunku przy działach oddali kilka strzałów do powstańców. Jednak Niemcy po wdarciu się powstańców do wsi uciekli w stronę Rawicza. Jedynie obsługa dział została wzięta do niewoli (1 oficer i 11 artylerzystów). Ponadto udało się zdobyć dwie armaty z konnymi zaprzęgami i całym wyposażeniem baterii, 2 ckm-y i 3 000 naboi, broń ręczną, amunicję wyposażenie i kuchnie polową. Zdobyte działa natychmiast zostały przetransportowane do Miejskiej Górki. Miejscowość została odbita przez Niemców o godzinie 10-ej.

(Niemcy otrząsnęli się po sukcesie powstańców i przystąpili do kontruderzenia wspomaganego artylerią. Powstańcom kończyła się amunicja tak więc wycofali się. Miejscowość została odbita przez Niemców o godzinie 10-ej.)

 

Jakub Staszak Rawicz - 1919 Bellona 2019r.

Na znalazców czekają certy. Proszę o  dokładne maskowanie. Dzięki. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Artylerzyści Wojsk Wlkp.
gdzieś tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy