Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[R19] Zdobycie Armat - OP8ZYG
Owner: szabla
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-11-2019
Date created: 12-05-2019
Date published: 03-11-2019
Last modification: 03-11-2019
34x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
57 visitors
27 x rated
Rated as: Excellent
13 x recommended
This cache is recommended by: atris, bamba, Blondi, Darasek, krogulec, Lumen, noorbi, pati666, Pixelstelar, rredan, Serengeti, uhuhu, Wesker
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zgodnie z uzyskaną informacją od wywiadu o planowanej zabawie dla oficerów niemieckich, która miała się odbyć w Rawiczu w nocy 3 na 4 lutego 1919r. Powstańcy postanowili wykorzystać ten fakt i postanowiono spróbować opanować Rawicz. Zadaniem 1 kompani jarocińskiej kompani jutrosińskiej było opanowanie Konarzewa a potem atak na Łaszczyn. Kompania jarocińska liczyła 114 ludzi i dysponowała 3 lekkimi karabinami maszynowym. Kompanią dowodził Feliks Nadolski, który zastępował Klarzyńskiego przebywającego w Poznaniu na egzaminie oficerskim. Obaj w/w to doświadczeni dowódcy mający za sobą walki w okolicach Nakła nad Notecią, Mroczą i Ślesinem. Natomiast kompania jutrosińska składała się z plutonu jutrosińskiego (40 ludzi i jeden l.k.m.) oraz plutonu dubińskiego (ok.20 ludzi). Łaszczyn był obsadzony oddziałem niemieckim składającym się z 50 żołnierz, który dysponował 2 armatami i dwoma ciężkimi karabinami maszynowymi. Oddziały powstańce rozwinęły się w tyralierę kompania jutrosińska zajęła prawe skrzydło, natomiast w centrum i na lewym skrzydle znajdowała się kompania jarocińska. Po zajęciu pozycji wyjściowych Nadolski oczekiwał na wcześniej ustalony sygnał do natarcia w postaci białej rakiety, która miała być wystrzelona z Miejskiej Górki. Z każdą upływającą godziną w lutową mroźną noc zniecierpliwieni oczekiwali na sygnał, którego nadal nie było (brak łączności był bardzo poważnym problemem w walkach pod Rawiczem). Dowódca wiedząc, ze wkrótce żołnierze mogą nie być w stanie wykonać ataku o 2 w nocy zdecydował sam podjąć decyzję o wykonaniu ataku. Zachowanie ciszy oraz długie godziny oczekiwania zaprocentowały pełnym zaskoczeniem przeciwnika. Gwałtowny atak z bliskiej odległości zaskoczył Niemców do tego stopnia, że nie byli oni w stanie zorganizować oporu. Obudzeni w trakcie snu szybko wpadli w panikę i poszli w rozsypkę. Tylko żołnierze stojący na posterunku przy działach oddali kilka strzałów do powstańców. Jednak Niemcy po wdarciu się powstańców do wsi uciekli w stronę Rawicza. Jedynie obsługa dział została wzięta do niewoli (1 oficer i 11 artylerzystów). Ponadto udało się zdobyć dwie armaty z konnymi zaprzęgami i całym wyposażeniem baterii, 2 ckm-y i 3 000 naboi, broń ręczną, amunicję wyposażenie i kuchnie polową. Zdobyte działa natychmiast zostały przetransportowane do Miejskiej Górki. Miejscowość została odbita przez Niemców o godzinie 10-ej.

(Niemcy otrząsnęli się po sukcesie powstańców i przystąpili do kontruderzenia wspomaganego artylerią. Powstańcom kończyła się amunicja tak więc wycofali się. Miejscowość została odbita przez Niemców o godzinie 10-ej.)

 

Jakub Staszak Rawicz - 1919 Bellona 2019r.

Na znalazców czekają certy. Proszę o  dokładne maskowanie. Dzięki. 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Artylerzyści Wojsk Wlkp.
gdzieś tutaj
Log entries: Found 34x Not found 0x Note 1x All entries