Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[LGP] Trzy dęby - OP8ZCW
Właściciel: Zespół EŁ
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 244 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-07-2020
Data utworzenia: 19-04-2019
Data opublikowania: 12-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 23-04-2023
46x znaleziona
3x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
85 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Belkaa, Holka, Mhonar, WRÓBEL.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Trzy dęby

Ziemia Śląska od wieków była w ogniu wielu konfliktów. To przez nią przetaczały swe armie wielkie mocarstwa, dochodziło do krwawych bitew i walk. Las śląski nie raz był świadkiem tych wojennych zmagań. W roku 1655 Król Szwecji najechał Rzeczpospolitą i w niedługim czasie  zajął cały kraj. We wrześniu stanął u wrót Krakowa. Jan Kazimierz Król Polski widząc zbliżające się niebezpieczeństwo pospieszył do swoich dóbr na Śląsku. Aby uniemożliwić powrót i kontakt z krajem Królowi Polskiemu Karol Gustaw rozkazał obsadzić wojskiem szwedzkim granicę  Śląska. I w tym momencie rozpoczyna się legenda Trzech Dębów. Dla Szwedów sprawą zasadniczą podczas prowadzenia wielkich operacji militarnych były bogate łupy z przeznaczeniem na żołd dla licznego wojska i majątek do zapełnienia szwedzkiego skarbu państwa. Miasta Śląskie nie ustrzegły się przed rabunkiem szwedzkich armii. Łupem grabieżców padały kościoły, klasztory i magnackie dwory. Ciężki i bogaty był skarb, który wraz ze swym oddziałem eskortował kapitan Sven Olsson. Złote precjoza, klasztorne lichtarze, monstrancje, srebrne zastawy, szlachetne kamienie i złote monety wypełniały skrzynie załadowane na wozy, które z mozołem ciągnęły wielkie szwedzkie kobyły. Te same co zimą dowiozły wielką kolubrynę pod Klasztor Jasnogórski, a teraz holowały Śląski Skarb. Lecz zewsząd czyhało zagrożenie utraty majątku, ponieważ Król Polski powrócił do kraju wzywając chłopów i cały naród do obrony przed szwedzkim najeźdźcą. Oddziały Kapitana już kilka razy odpierały ataki polskich grup zbrojnych a liczba jego żołnierzy topniała z każdym dniem. Była wczesna wiosna gdy dotarł do wsi Smolnica i by nie narażać się kolejnym atakom w obawie utraty skarbu zaszył się w głębokim lesie. Na małej polanie rozbił obóz i polecił swoim podkomendnym wykopać  głęboki dół, gdzie złożone zostały  skarby z myślą o rychłym ich odzyskaniu. W miejscu ukrycia klejnotów i wszelkiego dobra polecił posadzić trzy dęby w charakterystycznym trójkącie aby w przyszłości można było odzyskać majątek. Niestety w tydzień po ukryciu skarbu oddział Kapitana Olssona dostał się pod silny ogień pułku Gabriela Wojniłowicza, a jazda pułkowa nie pozwoliła ujść z życiem żadnemu żołnierzowi szwedzkiemu, tym samym na zawsze grzebiąc tajemnicę Śląskiego Skarbu... Reszty historii po trzystu latach dopełniła kopalnia Szczygłowice pokrywając dawną puszczę i polanę z trzema dębami wysoką na dwadzieścia metrów hałdą.

 

(tekst z tablicy)

 


 

O keszu:

Niestety teren wokół tablicy jest pechowy i już kilka reaktywacji nam zaginęło. Obecnie kesz został zredukowany do jednego tradycyjnego etapu w odległości kilkudziesięciu metrów od tablicy.

 


 

Uwaga!

W pudełku znajdziesz naklejkę z liczbą potrzebną do wyliczenia finału. Naklej ja w odpowiednim miejscu na mapie pobranej z kesza [LGP] Szwedownik. Naklejki powtarzają się w różnych keszach, dlatego jeżeli masz już naklejkę dla danej miejscowości to resztę pozostaw dla następnych znalazców.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 3 razy, trafień: 1 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Finał