Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
12 KJ Zielony Stawek - OP8Y75
okresowy; zwany też Czarnym Jeziorkiem
Właściciel: A walon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-05-2019
Data utworzenia: 11-02-2019
Data opublikowania: 21-05-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-05-2022
21x znaleziona
3x nieznaleziona
9 komentarze
watchers 2 obserwatorów
52 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Po zmianach: HASŁO USUNIĘTE, SPOILER NIE PLANOWANY

Dodatkowa atrakcja: GNIAZDO DZIĘCIOŁÓW (2019) w 3-4 metrowym, sterczącym pniu 

Zielony Stawek

Niewielki, ukryty pośród drzew zbiornik wodny, zajmujący wyrobisko dawnej niemieckiej kopalni Gustaw (niem. Gustav Grube), eksploatowanej w l. 1790-1902*). Wydobywany tu urobek zwożono (?)kolejką do pobliskiego Płoszczowa (dziś - Pod Zegarem, przysiółek Wieściszowic);  pozyskiwano z niego siarczan miedzi i żelaza, komponenty do produkcji (?)witrolu (kwas siarkowy) i (?)siarki. Jest najmniejszym i najwyżej położonym stawem spośród Kolorowych Jeziorek - leży na wys. ok. 730 m n.p.m.; okresowo wysycha, a napełnia się wiosną wodą z topniejącego śniegu oraz po silnych opadach deszczu.

Nazywany jest też Czarnym Jeziorkiem; osłonięty od słońca drzewami, z daleka wydaje się być niemal czarnym; po wielkiej powodzi w 1997 r. woda miała intensywnie grafitowy kolor; a jak się przyjrzeć z bliska - w cieniu wydaje się być ciemnopopielata. A Zielony Stawek? Ten kolor może pochodzić od związków miedzi zawartych w wodzie jeziorka, może od roślin torfowiskowych zalegających na jego dnie, a może od tego, co się w wodzie przgląda?

______

*) na podstawie tablicy informacyjnej ścieżki przyrodniczej

(?) - informacja z jednego źródła | niepewna | niepotwierdzona | domysł | wymagająca weryfikacji

o keszu:

• GPS szalał - to wspinał się na skarpę, to wskakiwał do jeziorka, stąd keszu załapał się na "nietypowego" i kto go wie, gdzie jest 
• kordy, po zmianie miejsca ukrycia, nie zmienione; kesz w pobliżu, za dwoma padniętymi - nie ma potrzeby wchodzić na

tubka o wymiarach: dł. 5,5cm, ∅3 cm
• zawartość: logbook - nowiusieńki
• jeśli keszu zaginie, bardzo proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu

mile widziane w logu: zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia kolorowych KJ i płonących liści buków oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia: [1] David Gulus i [3] Argestes z polska-org.pl oraz z fotopolska.eu, [2] Wikipedia oraz własne

07.06.2019
Ciekawa obserwacja w trakcie wizyty kontrolnej. Podczas sesji zdjęciowej nad stawem (dziś w kolorze blado-zielonym) przez odgłosy ptasiaków przebił się jednostajny, monotonnie powtarzający się ćwiergot, jakby kto nagrał i ciągle puszczał w kółko to samo. W końcu ustaliłem źródło dźwięku: częściowo spróchniały pień złamanego drzewa, regularny, okrągły otwór na wys. gdzieś trzech metrów - odgłos dochodził z dziupli. Dopiero jak się oddaliłem gdzieś na 30 m., pojawili się rodzice, z owadami w dziobach, jednak żadne z nich nie podleciało do dziupli. Trzeba było się oddalić, bo pisklakom groził głód. Pozostało zidentyfikowanie ptaków. Podobne do dzięcioła, ale wyraźnie mniejsze. Poruszały się podskokami po pniu w górę i głową w dół, ale nie porozumiewały się bębnieniem dziobami tylko ćwiergoleniem. Czarne łebki, tułowia i skrzydła oraz ogony, ale bez biało-czarnych lotek i sterówek; podbrzusza biało-czarne podbrzusza, jednak z niewielkim udziałem białego. I jeszcze czerwona dolna część podbrzusza (albo czerwone nogi) widoczne dopiero podczas lotu. Zatem zaobserwowane ptaki nie pasowały do typowego dzięcioła.

Po przeszukaniu Internetu okazało się, że w Polsce występuje aż dziewięć gatunków dzięcioła: białogrzbiety, białoszyi, czarny, duży, mały, średni, trójpalczasty, zielonosiwy i zielony. Najbardziej powszechnie występujący: dzięcioł duży. A najbardziej pasujący do tych z Zielonego Stawku: dzięcioł średni, a to z uwagi na wielkość, rzadkie bębnienie wiosną, zastępowane jękliwymi odgłosami - skrzeczeniem "kwe", wykuwanie dziupli w zmurszałym pniu. Rozbieżności występują w zakresie ubarwienia: czerwona czapeczka na głowie i dużo więcej białego upierzenia. To można łatwo wyjaśnić. Te z Zielonego Stawku mają dużą czeredę wrzeszczących głodomorów, muszą latać ciągle wte i wewte, i w tym zamieszaniu czapeczki pogubiły :).

14.04.2022 serwis
Zmiany (uwzględnione w poprawionym opisie)

  • usunięcie hasła; zawsze tu jestem jak świeci słońce; hasło miało zachęcić do obejrzenie rozpirzonej górki - też kamieniołomu, a tu okazuje się, że wielu keszujących przybywa w bezsłoneczne dni, czasem w trakcje śnieżyc, a nawet podczas deszczu; mokro, zimno, hasła nie widać, lokalizacja górki bez mapy papierowej bardzo trudna i to ma być zabawa? poinformuję znalazców, którzy hasła nie ustalili o nowych warunkach logowania znalezienia
  • zmiana lokalizacji; padnięte drzewo już bez kory - bardzo niebezpieczne przy śniegowo-deszczowych warunkach; opadło naturalne maskowanie - igły; podejście od dołu - głębokie zapadanie się z zamoczeniem butów od środka, jak na torfowisku
  • zmiany w opisach, w tym: podpowiedzi
  • zaległe wpisy bez wcześniejszej notatki o problemie z hasłem -> teraz trzeba się wykazać, np. zdjęciem starego logbooka
Zasady reaktywacji Spokojnie możesz reaktywować kesza, pod warunkiem, że odnotujesz to we wpisie serwisowym i (koniecznie) opiszesz ewentualne zmiany.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
zielono-żółty Zielony Stawek
[1] a tu zielony Zielony...
[2] i jeszcze bury Zielony
to w końcu jaki kolor ma ten stawek? zapytaj słońca
[3] (?)podobno to kamień górniczy, na dnie wyrobiska
nieaktualny spoiler - padnięte