Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


KJ Kolorowe Jeziorka

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie A walon
Widoczność
Zdobyta 27 razy
Punktacja 100.895 punktów
Liczba skrzynek 14 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 85% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Krajoznawcza
Data publikacji 11-06-2019
Założyciele Nannette, uhuhu, A walon
Opis GeoŚcieżki

 

Z uwagi na możliwe perturbacje w zdobywaniu kesza 07 KJ Purpurowe Jeziorko w jego nowej wersji, zachowuję tymczasowo obniżony poziom WIS = liczba czynnych keszy - 2

Kolorowe jeziorka (Wikipedia)

Cztery stawki na stoku Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.), w Rudawach Janowickich. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni; Purpurowe Jeziorko i Żółte Jeziorko - na terenie największej i najstarszej kopalni Hoffnung (1785; wydobycie łupków pirytonośnych), Błękitne Jeziorko – wyrobiska po Neue Glück (1793), Zielony Stawek (zwany też Czarnym Jeziorkiem) wyrobiska po Gustav Grube (1796). W kopalniach tych w latach 1785-1925 wydobywano piryt, przerabiany na kwas siarkowy, a barwa stawów wynika ze składu chemicznego podłoża, na którym powstały. Planowane jest utworzenie na tym terenie rezerwatu przyrody nieożywionej.

Położenie
Najniżej położone jest wysychające okresowo Żółte Jeziorko – na wys. ok. 555 m n.p.m., największe Purpurowe Jeziorko – na wys. ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) – na wys. 635 m n.p.m., a najmniejszy i najwyżej położony, okresowo wysychający Zielony Stawek – na wys. ok. 730 m n.p.m.

Geologia
Okolica Kolorowych jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego – amfibolitów, łupków aktynolitowych, serycytowo-chlorytowych, serycytowo-chlorytowo-kwarcowych, kwarcowo-albitowo-chlorytowych i innych.

Zabarwienie
Swój rdzawy kolor Purpurowe Jeziorko zawdzięcza pirytowi (siarczek żelaza), którego zawartość dochodzi do 10-12%; woda jest roztworem kwasu siarkowego o pH=3. Kolor wody w pozostałych jeziorkach determinują związki miedzi, a nie siarki. Woda w nich jest zdecydowanie czystsza, bez zapachu, czasami bywa bezbarwna.

Infrastruktura turystyczna
Zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę; niebieska trasa rowerowa. Płatne pole biwakowe, campingowe i 5 strzeżonych parkingów oraz płatne stanowiska w strefie grillowej;  punkt gastronomiczny, strefa piknikowa, plac zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki, toalety. Tablice informacyjne wzdłuż ścieżki przyrodniczej. Pole biwakowe LP "Wieściszowice"; N 50º48.583'  E 015º58.850'; PKS Wieściszowice - 5 km, Raszów (górny) - 500 m; tel. 75 744 30 65; e-mail: kamienna@wroclaw.lasy.gov.pl; to nowa sprawa (2019-11-18), chyba należy zgłosić zamiar biwakowania w nadleśnictwie (telefonicznie lub e-mailem)

Żmije
Każdy mieszkaniec Wieściszowa, prędzej czy później, przechodził w trakcie rozmowy na temat żmij - podobno jest ich sporo w okolicy. Więcej w keszu 12 KJ punkt widokowy.

Co by tu jeszcze...ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY I DO ZAKŁADANIA
> może kesze:
 (1) z hałdą; aktualnie w trakcie destrukcji (z punkty widzenia hałdy), będzie utwardzenie wierzchowiny, może na parking-składowisko
 (2) z łupkami okruszcowanymi pirytem; kiedyś były przy Czerwonym, dziś... wszystko wymiotło
 (3) na punkcie widokowym na Purpurowe Jeziorko, przy zielonym szlaku prowadzącym na Błękitne Jeziorko
 (4) z kolorowym potokiem Mienica (koło starego domu, przy asfalcie widziałem zastawę na potoku; może pogórnicza?)
 (5) z nagrobkiem|epitafium górnika, ew. wyrytymi symbolami górniczymi (w kaplicy cmentarnej, kościele, na cmentarzu, jeśli takie istnieją)
> W kręgu zainteresowań :
 (1) obiekty dworca kolejki wąskotorowej w ramach dworca PKP Marciszów; ostatnio pracownik kolei przekazał informację, że brał udział w rozbiórce stacji kolejki wąskotorowej, zatem kesz mógłby powstać jak przynajmniej znajdzie się jakieś jej stare zdjęcie
 (2) wypłaszczenie terenu (?składowisko)+wał od strony drogi gruntowej - pow. zielonego szlaku, pon. skrzyżowania ze ścieżką rowerową
 (3) miejsca na mapie OC Osmapa z symbolami kopalni (Kopalnia Nadzieja 1785 i Grube Hoffnung).

Jeśli dołączysz do projektu ze swoimi skrzynkami i w konsekwencji nie będziesz mógł osiągnąć poziomu WIS = Liczba czynnych skrzynek -1, na potrzebę zalogowania zdobycia ścieżki obniżę czasowo "% skrzynek wymagany do zaliczenia" o liczbę skrzynek, z którymi dołączyłeś. Takie rozwiązanie nawiązuje do opinii keszerów: kojoty (RT, kody strony geościeżek) i Paweł brasia (COG): każda skrzynka z geościeżki będzie|powinna się wliczać jej właścicielowi do WIS. Te opinie są na forum.

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki KJ Kolorowe Jeziorka

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki KJ Kolorowe Jeziorka
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 14 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis