Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
12 KJ Zielony Stawek - OP8Y75
okresowy; zwany też Czarnym Jeziorkiem
Eigenaar: A walon
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 18-05-2019
Gemaakt op: 11-02-2019
Gepubliceerd op: 21-05-2019
Laatste verandering: 16-08-2022
30x Gevonden
6x Niet gevonden
9 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
63 x Bekeken
21 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Po zmianach: HASŁO USUNIĘTE

Zielony Stawek

Niewielki, ukryty pośród drzew zbiornik wodny, zajmujący wyrobisko dawnej niemieckiej kopalni Gustaw (niem. Gustav Grube), eksploatowanej w l. 1790-1902*). Wydobywany tu urobek zwożono (?)kolejką do pobliskiego Płoszczowa (dziś - Pod Zegarem, przysiółek Wieściszowic);  pozyskiwano z niego siarczan miedzi i żelaza, komponenty do produkcji (?)witrolu (kwas siarkowy) i (?)siarki. Jest najmniejszym i najwyżej położonym stawem spośród Kolorowych Jeziorek - leży na wys. ok. 730 m n.p.m.; okresowo wysycha, a napełnia się wiosną wodą z topniejącego śniegu oraz po silnych opadach deszczu.

Nazywany jest też Czarnym Jeziorkiem; osłonięty od słońca drzewami, z daleka wydaje się być niemal czarnym; po wielkiej powodzi w 1997 r. woda miała intensywnie grafitowy kolor; a jak się przyjrzeć z bliska - w cieniu wydaje się być ciemnopopielata. A Zielony Stawek? Ten kolor może pochodzić od związków miedzi zawartych w wodzie jeziorka, może od roślin torfowiskowych zalegających na jego dnie, a może od tego, co się w wodzie przygląda?

______

*) na podstawie tablicy informacyjnej ścieżki przyrodniczej

(?) - informacja z jednego źródła | niepewna | niepotwierdzona | domysł | wymagająca weryfikacji

o keszu (zmiany z serwisu 14.04.2022 uwzględnione)

kordy niepewne; GPS moźe szaleć - wspinać się na skarpę, to wskakiwać do jeziorka, stąd keszu załapał się na "nietypowego"
kesz za dwoma padniętymi drzewami - nie ma potrzeby po nich chodzić, zaczynasz od drzewa spoilerowego i dalej... pod nim

tubka o wymiarach: dł. 5,5cm, ∅3 cm
• zawartość: logbook - nowiusieńki
• jeśli keszu zaginie, bardzo proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu

mile widziane w logu: zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia kolorowych KJ i płonących liści buków oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia: [1] David Gulus i [3] Argestes z polska-org.pl oraz z fotopolska.eu, [2] Wikipedia oraz własne

==============================

Z historii kesza - nie wnosi informacji do jego znalezienia

07.06.2019
Ciekawa obserwacja w trakcie wizyty kontrolnej. Podczas sesji zdjęciowej nad stawem (dziś w kolorze blado-zielonym) przez odgłosy ptasiaków przebił się jednostajny, monotonnie powtarzający się ćwiergot, jakby kto nagrał i ciągle puszczał w kółko to samo. W końcu ustaliłem źródło dźwięku: częściowo spróchniały pień złamanego drzewa, regularny, okrągły otwór na wys. gdzieś trzech metrów - odgłos dochodził z dziupli. Dopiero jak się oddaliłem gdzieś na 30 m., pojawili się rodzice, z owadami w dziobach, jednak żadne z nich nie podleciało do dziupli. Trzeba było się oddalić, bo pisklakom groził głód. Pozostało zidentyfikowanie ptaków. Podobne do dzięcioła, ale wyraźnie mniejsze. Poruszały się podskokami po pniu w górę i głową w dół, ale nie porozumiewały się bębnieniem dziobami tylko ćwiergoleniem. Czarne łebki, tułowia i skrzydła oraz ogony, ale bez biało-czarnych lotek i sterówek; podbrzusza biało-czarne podbrzusza, jednak z niewielkim udziałem białego. I jeszcze czerwona dolna część podbrzusza (albo czerwone nogi) widoczne dopiero podczas lotu. Zatem zaobserwowane ptaki nie pasowały do typowego dzięcioła.

Po przeszukaniu Internetu okazało się, że w Polsce występuje aż dziewięć gatunków dzięcioła: białogrzbiety, białoszyi, czarny, duży, mały, średni, trójpalczasty, zielonosiwy i zielony. Najbardziej powszechnie występujący: dzięcioł duży. A najbardziej pasujący do tych z Zielonego Stawku: dzięcioł średni, a to z uwagi na wielkość, rzadkie bębnienie wiosną, zastępowane jękliwymi odgłosami - skrzeczeniem "kwe", wykuwanie dziupli w zmurszałym pniu. Rozbieżności występują w zakresie ubarwienia: czerwona czapeczka na głowie i dużo więcej białego upierzenia. To można łatwo wyjaśnić. Te z Zielonego Stawku mają dużą czeredę wrzeszczących głodomorów, muszą latać ciągle wte i wewte, i w tym zamieszaniu czapeczki pogubiły :).

14.04.2022 serwis
Zmiany (uwzględnione w poprawionym opisie)

  • usunięcie hasła; zawsze tu jestem jak świeci słońce; hasło miało zachęcić do obejrzenie rozpirzonej górki - też kamieniołomu, a tu okazuje się, że wielu keszujących przybywa w bezsłoneczne dni, czasem w trakcje śnieżyc, a nawet podczas deszczu; mokro, zimno, hasła nie widać, lokalizacja górki bez mapy papierowej bardzo trudna i to ma być zabawa? poinformuję znalazców, którzy hasła nie ustalili o nowych warunkach logowania znalezienia
  • zmiana lokalizacji; padnięte drzewo już bez kory - bardzo niebezpieczne przy śniegowo-deszczowych warunkach; opadło naturalne maskowanie - igły; podejście od dołu - głębokie zapadanie się z zamoczeniem butów od środka, jak na torfowisku
  • zmiany w opisach, w tym: równieź w podpowiedzi
  • zaległe wpisy bez wcześniejszej notatki o problemie z hasłem -> teraz trzeba się wykazać, np. zdjęciem starego logbooka
Rules of reactivation Spokojnie możesz reaktywować kesza, pod warunkiem, że odnotujesz to we wpisie serwisowym i (koniecznie) opiszesz ewentualne zmiany.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
zielono-żółty Zielony Stawek
[1] a tu zielony Zielony...
[2] i jeszcze bury Zielony
to w końcu jaki kolor ma ten stawek? zapytaj słońca
[3] (?)podobno to kamień górniczy, na dnie wyrobiska
dawny spoiler: padnięte drzewo; dziś punkt startu