Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
05 KJ Pod Zegarem - OP8Y4L
kultowe miejsce - kultowa ławeczka
Właściciel: A walon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-06-2019
Data utworzenia: 04-02-2019
Data opublikowania: 23-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 08-05-2022
30x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
45 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pod zegarem
Na frontowej ścianie budynku Wieściszowice 91 w przysiółku Płoszów (niem. ), pod samym dachem, widoczny z daleka  znajduje się zegar, który przyczynił się do nadania osadzie Płoszczyna, administracyjnie należącej wcześniej do Ciechanowic, nowej nazwy - Pod Zegarem, kiedy przyłączona została do Wieściszowic. Pamięć współczesnych mieszkańców odnośnie zegara sięga czasów drugiej wojny światowej i opiera się na opowieściach Niemców, którzy jeszcze jakiś czas pozostawali w osadzie po zakończeniu wojny. W czasie II WŚ budynek zajmowali urzędnicy, pracownicy nadzoru technicznego oraz nadzorcy robotników. Zegar zintegrowany był z drugim "zegarem", który sterował urządzeniem sygnalizacyjnym; codziennie rano syrena wzywała do pracy robotników podobozu KL Gross-Rosen, którzy kwaterowali w budynku Wieściszowice 92 po drugiej stronie drogi (komando męskie więźniów z Europy zachodniej, który pracowali  w zakładach włókienniczych w Marciszowie; przy samych zakładach utworzony został żeński podobóz AL Märzdorf - Obóz Pracy Marciszów). Fakt użytkowania budynków na potrzeby komanda pracy został potwierdzony ostatnio wizytą pracowników KL Gross-Rosen, którzy poszukiwali niemieckiego repera - znaleziony został na budynku Wieściszowice 93 (dawny Directorhause)

Po wojnie budynek Pod Zegarem stał długo opuszczony. Dzieciaki, jak to dzieciaki, wchodziły do środka i zajmowały się np. remontem zegara... za pomocą młotka. Ostatecznie nic z mechanizmu się nie ostało. A kiedy ostatnio przystąpiono do odtworzenia zegara, wymieniona została tarcza (teraz jest z cyframi arabskimi), a po starym zegarze ostała się tylko dziura, wspomnienia i nazwa osady - ot, kultowe "artefakty". Ale dzieciaki nie tylko remontowały. Przytachały kiedyś do szkoły niewybuchy; stary dyrektor zdębiał, ale potem szybko zorganizował akcję utylizacji pocisków, sprawę wyciszono i chłopakom się normalnie upiekło. A propos pieczenia, kiedyś chłop z Wieściszowic szedł na pole zobaczyć, jak rośnie. Gdzieś przy drodze zobaczył palące się ognisko, ale nikogo przy nim nie było. Kiedy dostrzegł dzieciaki ukryte w krzakach, natychmiast zrozumiał, co tym razem się piecze - podobno uciekał do wsi szybciej niż dziki dzik :-).

Kultowa ławeczka
Dziś przed domem, nad kamienną skarpą stoi kultowa ławeczka. Jak ktoś tam siedzi, zawsze chętny jest na rozmowę; jak już jesteś rozpoznawalny, sami zapraszają - a możesz dowiedzieć się... szkoda gadać, (?)o starym lekarzu Niemcu, który przed wyjazdem do Niemiec..., o "szpiegu", który pilnował... i nocą, w kobiecym przebraniu odwiedzał..., o gołębniku, do którego przyleciał gołąb z..., o kilkusetmetrowej sztolni, którą możnaby odwiedzić, o... . Jeśli czegoś nie wiedzą, o co zapytasz, wołają kolejnego sąsiada. A jak na podwórku spotkasz kobietę, może opowie ci, jak to jest z ukąszeniem żmii, jak kiedyś sąsiad na motorze wiózł ją do Marciszowa, i że to nie taka wielka sprawa, tylko ze dwa-trzy miesiące boli. Na ławeczce nigdy nie widziałem nic z rodziny mamrotów i innych (z ławeczki nad skarpą można może być niezły odlot) - to jest miejsce spotkań dla pogodnych, przyjaźnie nastawionych, otwartych mieszkańców domu z zegarem.
02:04:2021: z ostatniej chwili... Z ławeczki został tylko prawy słupek. Cóż, nic nie jest wieczne.
09:05:2021: na ławeczce zasiadało trzech najstarszych mieszkańców z najbliższych domów; jeden zmarł, jeden rozchorował się i nie wstaje z łóżka; ostatni został sam, jak noga ławeczki. Obok pojawiła się azalia. A kiedyś, w okresie powojennym, rosła na podwórku leszczyna, grusza oraz krzewy jaśminy - musiało być malowniczo.

A co z keszem...
Jakoś nie mógł się zainstalować w domu "Pod Zegarem". Opowiedzenie wszystkim mieszkańcom-rozmówcom i każdemu z osobna o cachingu wydało się nierealne, a mogło zaburzyć ich spokój. Keszu ruszył w stronę centrum Wieściszowic i zainstalował się...

UWAGA: według relacji dwóch mieszkańców domu "Pod Zegarem", zegar podobny do tego starego sprzed renowacji (z tarczą z cyframi rzymskimi) można zobaczyć w Kamiennej Górze, gdzieś w sanatorium.

__________

"[?]" - domysły, hipotezy, które należałoby zweryfikować; "(?)" - niepotwierdzone informacje z jednego źródła

o keszu:na starcie: logbook, certy FTF-STF-TTF • jeśli keszu zaginie, proszę o reaktywację, z odnotowaniem faktu w logu
certyfikaty: do uzupełnienia nick zdobywcy i data znalezienia kesza; jeśli znalezienie grupowe, przysługuje jeden certyfikat
mile widziane w logu: zdjęcia starego zegara oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"

źródła: 1) E.Pyzik, Wycieczki piesze i rowerowepo Gminie Mysłakowice i najbliższej okolicy
zdjęcia:
fotopolska.eu

Zasady reaktywacji Spokojnie możesz reaktywować kesza, pod warunkiem, że odnotujesz to we wpisie serwisowym i (koniecznie) opiszesz ewentualne zmiany.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wieściszowice 91; kultowe miejsce - kultowa ławeczka
ostatnia noga ławeczki i nowa azalia
poniemiecki reper na dawnym Directorhaus
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria