Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
03 KJ fabryka witriolu - OP8Y4K
miejsce symboliczne
Właściciel: A walon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 436 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-05-2019
Data utworzenia: 04-02-2019
Data opublikowania: 22-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2022
26x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
60 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

fabryka witriolu

W dolnej części Wieściszowic (niem. Rohnau), zwanej dziś „Pod zegarem” (daw. Płoszowa, cześć Ciechanowic) działał niegdyś niemiecki zakład chemiczny założony pod koniec XVIII w. przez Christiana Prellera, produkujący witrolej (kwas siarkowy) z surowca wydobywanego w pobliskich Wieściszowicach. Była tu kruszarnia rudy, płuczkownia, wyprażania i zbiorniki na kwasy. W latach 1892-1903 nastąpił spadek cen pirytów, w efekcie czego kopalnie chwilowo zawiesiły wydobywanie tego surowca. Wówczas w oparciu o siarczany [?]miedzi z Wieściszowic oraz siarczany cynku i barytu z ???, w 1902 r. zakład rozpoczął produkcję farb olejnych. Surowce do produkcji, jak i gotowe produkty, [?]najpóźniej od pocz. XX w. transportowane były między kopalnią Hoffnung, fabryką Vitriolwerk bei Rohnau i stacją kolejową Marciszów nieistniejącą już dziś linią kolejki wąskotorowej. Fabryka została zamknięta w 1925 r. i rozebrana1).

Kesz ulokował się w miejscu symbolicznym, klimatycznym; na tą okolicę wskazywali różni Tubylcy. Jest tu poniemiecki mostek po dawnej linii kolejki wąskotorowej. Solidne, wyglądające jak nowe, kamienne przyczółki mostu, a w przyczółkach widoczne pozostałości ceglanych podpór przęsła zniszczonego prawdopodobnie w trakcie rozbierania linii kolejki. Współcześnie wykonane przęsło jest typu "krzywo, prosto, byle ostro". Dziś mostek dla pieszych, a może i czołg by utrzymał - swoisty mikro-symbol zestawienia cywilizacji zachodu (niemiecka solidność) i wschodu (gniotca, nie łamiotca). Jest też widok na osłonę linii wysokiego napięcia, przypominającą nieco napowietrzny wyciąg do transportu urobku, jak w okolicach pobliskich Rędzin czy (?)Rębiszowa - a jakby to były pozostałości linii transportu rudy do fabryki witrolu?! (?)Druga taka osłona ze słupem stała kiedyś kilkaset metrów dalej w polu (została wycięta), nad polną drogą prowadzącą (?)do wąwozu, w którym to był kamieniołom... Trafisz tu na wiosnę, w okresie kiedy kwitnie rzepak - kolor, zapach i... pszczoły mogą w głowie zawrócić.

Odkrycie i tajemnica: już po zainstalowaniu kesza, po udostępnieniu geościeżki, pewien Tubylec, na pytanie o fabrykę, wskazał ręką na swój ogródek i stwierdził - (?)tu stał komin huty, a wskazując na "wzniesienie" - a po drugiej stronie drogi była fabryka. Dziś nie widać już żadnych śladów, ale... (i tu przyznał, że nawet sąsiadom o tym nie powiedział, to ja też się powstrzymam od wyjawienia tajemnicy-dowodu na istnienie fabryki); co do komina, wystarczy w jego ogródku trochę pokopać, a dojdzie się do szlaki i cementowej posadzki - podstawy komina. Wtedy przyjrzałem się budynkowi, w którym mieszka - i konkluzja, tak, to może być ocalały budynek techniczny huty. Ojciec Tubylca nazywał go - "kasyno", ale nie wiadomo dlaczego; może to chodziło o pochyłą podłogę na poddaszu i...

Serwis 2022.04.14: pola dookoła jeszcze się nie zazieleniły - nie ma rzepaku ani facelii; Mienica z rurą melioracyjną pod potokiem splantowała sobie swoje pionowe brzegi z zeszłego roku; nad potokiem pojawiło się "równia pochyła-pole" - okazało się, że tu będzie parking; na hałdzie robota wre - tu będze mini centrum gastronomiczne!!! Na hałdzie odpadów rudy pirytu - siarki? Oby nie było siary?! W końcu, w przyszłym roku, pojawi się w końcu kesz 04 KJ hałda :-). Póki co, chcieli zatrudnic do pracy na budowie centrum.

Dziadek pojawł się na mostku; dał się namówić na rozmowę. Mostek został zbudowany przez sołtysa, a zniszczony przez młodych, którzy tu gromadzili się i używali używki. Podobno dwóch przychodziło z Ciechanowic polami i musieli przekraczać Mienicę - poręcze mostka przydały się do zrobienia prymitywnej kładki przez potok. Po pytaniu, czy mieszkańcy wiedzą, kto zniszczył mostek, dziadek się zaciął. Na odchodne jeszcze powiedział, że podobno ktoś już zleciał z mostku, ale w błoto i nic się nie stało (może to sam dziadek; bardzo niewyraźnie mówił). A zatem keszu nie był pierwszym, co z mastka salto wykonał.

__________

"[?]" - domysły, hipotezy, które należałoby zweryfikować; "(?)" - niepotwierdzone informacje z jednego źródła

o keszu:

• pojemnik: mały klipsiak reaktywacyjny
• zawartość na wejściu:
logbook, certy FTF, STF i TTF, buźka na powitanie
jeśli keszu zaginie, bardzo proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu

certyfikaty: do uzupełnienia nick zdobywcy i data znalezienia kesza; jeśli znalezienie grupowe, przysługuje jeden certyfikat
mile widziane w logu: zdjęcia fabryki oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
 
źródła: 1) E.Pyzik, Wycieczki piesze i rowerowepo Gminie Mysłakowice i najbliższej okolicy,
zdjęcia: [1] fotopolska.eu oraz własne

Zasady reaktywacji Spokojnie możesz reaktywować kesza, pod warunkiem, że odnotujesz to we wpisie serwisowym i (koniecznie) opiszesz ewentualne zmiany.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
[1] foto z hutą
Vitriolwerk bei Rohnau - plan
na zielonym szlaku
(†) mostek i...
przyczółek z ceglaną podporą
osłona
nieskończone pola rzepakowe
SPOILER reaktywanta
Mienica melioracyjna
przyszły parking
03-3 halda