Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #21 Błędne Skały - Jagody i grzyby - OP8W0N
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 846 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-06-2022
163x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
166 odwiedzających
110 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: baranek84, Ciapciak, Dallas, HazelEyes, hobbbysta, hratli , MI 888, moku.stg, RoDaJJ, Serengeti, telefonalarmowy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL Jagody i grzyby

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, że od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Labirynt Błędnych Skał znajduje się na północno-zachodniej krawędzi Skalniaka. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Jedyny taras widokowy na trasie to Skalne Czasze. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Trudne warunki, które zazwyczaj tu panują powodują, że większość świerków ma połamane korony, a pozostałe gatunki drzew, takie jak sosna i brzoza przyjmują fantazyjnie powyginane kształty. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

 

 

Znajdujemy się na terenie Parku Narodowego, najwyższej prawnie formie ochrony przyrody w naszym kraju. Park Narodowy nie jest miejscem przeznaczonym do zbioru grzybów i jagód. Dlatego uprzejmie prosimy o pozostanie na szlakach turystycznych i nie wchodzenie w głąb lasu. Podążanie wzrokiem za jagodami lub grzybami może doprowadzić do utraty orientacji w terenie i zgubienie się.

         Kilka słów o jagodach (borówka czarna): są stosowane w leczeniu wielu chorób, działają na poprawę wzroku, lekarze zalecają dodanie jagód do swojej diety krótkowidzom. Jagody mają znaczący wpływ na nasze jelita, regulują ich działanie oraz zapobiegają wchłanianiu się toksyn. Należy jednak mieć na względzie, iż nadmierne spożycie tych przepysznych owoców może doprowadzić do roztroju naszych jelit. Jagoda pomaga rownież w przypadku infekcji układu moczowego, a zawarte w niej przeciwutleniacze działają antynowotworowo.

         Na terenie Polski zabroniony jest zbiór borówek za pomocą tak zwanych „grzebieni”. Używanie tego typu sprzętu uszkadza krzewinki, a w Parku Narodowym może skutkować wysokim mandatem! Należy zwrócić szczególną uwagę, na fakt, że potężne połacie jagód to bardzo często jedna roślina, która rozkrzewiła się w runie leśnym.

Warto zapamiętać, że spożywanie niemytych borówek bezpośrednio z runa może skończyć się połknięciem jaj tasiemca bąblowca, który może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla człowieka.

         A po jagodach idziemy na grzyby!

 

Fakty i mity o grzybach w naszym kraju:

Mit: Jedynie zjedzenie dużej ilości grzybów może zniszczyć wątrobę!

Nieprawda!

Wystarczy zjeść posiłek, który zawierał kapelusz muchomora sromotnikowego, aby zaszkodzić swojemu zdrowiu! Zjedzenie nawet małej ilości trujących grzybów jest śmiertelnie niebiezpieczne!

Grzyby jadalne, niejadalne, trujące. Czym się różnią?

Grzyby jadalne nadają się do konsumpcyjnego wykorzystania i ich spożycie nie stanowi dla nas zagrożenia. Niejadalne nie są trujące, jednak ich smak (często gorzki) uniemożliwia ich zjedzenie. Dla przykładu: goryczak żółciowy, często mylony z borowikiem, może zespuć całą zupę. Goryczak posiada wyjątkowo gorzki smak, a od zjedzenia go co najwyżej rozboli nas brzuch. Grzyby trujące stanowią śmiertelnie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka.

Mit: Trujące grzyby tracą swoje właściwości podczas suszenia, pieczenia i gotowania.

Nieprawda! Obróbka cieplna nie usuwa toksyn a do ciężkich zatruć grzybami dochodzi przez cały rok!

Mit: Trujące grzyby ciemnieją od cebuli!

Nieprawda, to nie jest sposób na wykrycie trujących grzybów!

Mit: Wrzucenie trujących grzybów do mleka spowoduje, że ono skwaśnieje!

Nieprawda, mleko nie kwaśnieje pod wpływem grzybów!

Mit: Nadgryzione przez owady i ślimaki grzyby są jadalne!

Nieprawda, zwierzęta mają inną przemianę materii i nie grożą im zatrucia.

Mit: Grzyby trujące poznasz po zapachu.

Nieprawda, to przeważnie grzyby niejadalne obarczone są nieprzyjemnym zapachem

Dlatego przekażemy Państwu najważniejszą zasadę!

Nie jesteś pewien na milion procent czy grzyb jest jadalny? Pozostaw go w środowisku naturalnym.

Każdy grzyb dla natury jest cenny. Nie zrywaj ani nie niszcz grzybów trujących i niejadalnych, gdyż stanowią pożywienie dla innych gatunków zwierząt!
 

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia do kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół Ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking YMCA. Parking bezpłatny / Free parking / Parkování zdarma / Kostenlose Parkplätze.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia