Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #05 Szczeliniec - Goethe na Szczelińcu - OP8W00
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 817 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 04-10-2018
81x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
154 odwiedzających
68 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
53 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AA-TEAM, abukkawon, ajka, Antosiu, Asek19, Aynsley, Blondi, Ciapciak, Dallas, dawidnd, Diana28, elmodemonico, galowianie, gimsboo, goldwoj, gosia1725, Hr. Jan Usz, hratli , illie, Kao, Karka30, korkokretki, Machet, mainecoon123, Maleska, mangus i 27@, martuś, Mhonar, Nannette, night_time, noorbi, norbinorek, palinq, Pasazerka, pati666, Qbacki, QbaPL, RoDaJJ, ronja, rubin, smashin, Stasze, szabla, telefonalarmowy, Tisia, Tris, uhuhu, unkas, Whatever, wiolinka, wojanex, woyt, ygrek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Letterbox  Weź coś do pisania  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL Goethe na Szczelińcu

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza, miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, ze od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki to przyrodniczy i turystyczny fenomen. Widoczna z daleka, potężna platforma grzbietu tej góry czaruje skalnym miastem, zabytkowym schroniskiem, ale przede wszystkim fantastycznymi formami skalnymi i panoramami. Ze Szczelińca, we wszystkie strony świata rozpościerają się niezapomniane widoki na góry i doliny Sudetów,. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

 

 

Najukochańsza, Heuscheuer, 28 August 1790

Nie mogąc być u boku jedynej mej miłości, odchodzę. Wszak jestem tylko podróżnym, pielgrzymem na tej ziemi, Tęskniąc dotarłem dziś z wieczora do góry ze skałami, Którą Polacy Szczelińcem zowią, Jestem tu aby się dziwić. O Pani, wszakże żaden widok tego świata nie zastąpi widoku Twych oczu. Uśmiech Twój, jedno słówko, więcej mnie zachwyca, Niż cała ziemskiej mądrości skarbnica. Błagam aniele, zdejmij urok by dusza ma zaznała ukojenia. Będąc bez Ciebie umieram z rozpaczy, Cała żywotna siła moja zatonęła w targanej niepokojem bezczynności. Pani przybądź, ja tymczasem oddam mój umysł cierpieniu, I choć żadna rozrywka nie ukoi tęsknoty, przenikam tajemnicę cachingu, Któremu oddaje się ludność tubylcza. Wszak gdy zmądrzeć chcesz, przez błądzeń brnij udrękę, Gdy chcesz się stać, na własną stań się rękę! By tylko bawić się, jestem za stary, Zbyt młody, by nie odczuwać pragnienia. To co wiem, posiąść może każdy, Ślad mej rozterki pozostawiam w skrzyni, Do której miłość i rozum zawiedzie. Kto puzzle złapał, niech puzzle trzyma! Niechaj z nich użytek właściwy zrobi, Serc do serca nie dostroi, zaś klocek ku klockowi równo dopasuje, Liczba drogę Ci otworzy i wnet skarb mój odkryjesz. Największe w życiu szczęście i pożytek wielki, Umysł niezmącony, lekki.

Bądź zdrowa,

G

 

Przed kilkoma tygodniami zwrócili się do nas pracownicy schroniska na Szczelińcu z prośbą o pomoc w nietypowej sprawie. Otóż, powszechnie wiadomym jest, że znany niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe w 1790 r. przebywał na Ziemi Kłodzkiej i odwiedził wówczas Szczeliniec Wielki. Mało kto jednak zna szczegóły tej wizyty. Poeta wielokrotnie stawał na szczycie, spędzając godziny na leczeniu cierpiącej duszy, zaś na koniec swojego pobytu tłumacząc coś w niezrozumiały sposób zostawił swoją walizkę.

Ponieważ nikt nie mógł zrozumieć padających wtedy słów kesch, kesching, zamknięta na kłódkę walizka spoczęła na strychu. Przypadkowo natknął się na nią pracownik schroniska szukający zaginionej kotki Księżniczki. Koło walizki znaleziono także pudełko z dziecięcymi zabawkami. Próbując wyjaśnić pochodzenie walizki dotarliśmy do najstarszych mieszkańców Karłowa, którzy pamiętają szalonego poetę, który majaczył o skarbach i puzzlach. Jako poważna instytucja, postanowiliśmy pozostawić walizkę, tam gdzie życzyłby sobie poeta. Walizka nadal czeka na otwarcie, może właśnie Ty zrozumiesz wizjonerskiego poetę?

 

 

FOTO2

O keszu: Zbierz potrzebne informacje:

W którym roku na Szczelińcu był Goethe? A

W którym roku założono Park Narodowy Gór Stołowych B

Wysokość Szczelińca Wielkiego – oficjalna C

Podstaw do formuły i udaj się na kordy finału.

N 50° 29.(A+B)-4C+11
E 16° 20.(B-2C) +205


A teraz śmiało udaj się na kordy finału. Znajdź walizkę Goethego! Szukaj też woreczka moro, znajdziesz tam kolejną wskazówkę i puzzle, które dadzą Ci kod do kłódki. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo! Aha, nie narób kleksów. Pamiętaj o konspiracji! icon_smile_wink.gif

 

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały, ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Jednak pamiętaj o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Początek ścieżki --- Początek szlaku / Trailhead / Začátek stezky / Beginne den Runde
Parking --- Parking przy CSE PNGS. Parking płatny 7 pln / Toll Parking 7 pln / Placené parkoviště 7 pln / Kostenpflichtiger Parkplätze 7 pln.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
Wpisy do logu: znaleziona 81x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy