Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skansen FTL # 6 - OP8RMJ
Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego
Właściciel: WK_PTTK_HERKUS
Założyciel: Volt71
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 83 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-03-2015
Data utworzenia: 14-04-2018
Data opublikowania: 14-04-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 26-04-2018
38x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
57 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
W skrzynce certyfikaty dla pierwszego i drugiego znalazcy ;-)
Na ostatniej stronie logbooka następna cześć kodu potrzebnego do zdobycia Bonusa

 

Ścieżka spacerowo-edukacyjna pod nazwą „Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego". powstała z inwencji i dzięki staraniom pracownikom Nadleśnictwa Orneta która została oficjalnie otwarta pod koniec października 2014. Dzięki autorom mamy okazję obejrzeć część najpotężniejszych i po części zapomnianych umocnień tzw. Umocnień Trójkąta Lidzbarskiego. Ścieżka posiada 12 punktów wyposażonych w tablice poglądowe i traktujące o historii wyposażeniu jak i uzbrojeniu zwiedzanych bunkrów. Szlak długości 3 km zajmie nam w zależności od tempa marszu około 1-1,5 h.
Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku dla lepszego maskowania oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną. Narzucone Niemcom ograniczenia Traktatu Wersalskiego z 1919 roku oraz porozumienia paryskiego z 1927 roku, ściśle określały strefy, gdzie można było budować nowe fortyfikacje. Na terenie Prus Wschodnich pozostawiono jedynie niewielki trójkątny obszar w środku prowincji. W jego centrum znajdował się Lidzbark Warmiński (ówczesne Heilsberg) i właśnie od niego wzięła nazwę nowa linia umocnień, co miało propagandowo podkreślić przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Pierwsze schrony rzeczywiście wznoszono w jej rejonie. Dla lepszego maskowania prac oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną, linię wytyczono w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Do 1932 roku rozbudowano odcinek od jeziora Tauty do rejonu Judyt na północ od Bartoszyc. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy i zrezygnowaniu z ograniczeń militarystycznych,
rozpoczęto planowanie rozbudowy pozycji. Do 1937 roku opasano pierścieniem fortyfikacji stolicę Prus Wschodnich Królewiec (obecnie Kaliningrad.) Trójkąt Lidzbarski stanowił niejako śródszaniec obrony Prus. Miał zatrzymać wojska polskie na tyle długo, aby umożliwić mobilizację wojsk własnych. Linię podzielono na osiem odcinków - każdy przewidziany do obsadzenia przez dywizję piechoty. Umocnienia z uwagi na znaczne oddalenie od granicy nie przydały się podczas ataku na Polskę, nie mogąc osłonić koncentracji wojsk przy granicy. Przypomniano sobie o niej dopiero w 1945 podczas zimowej ofensywy 2 i 13 Frontu Białoruskiego. Pośpiesznie obsadzone fortyfikacje stały się punktem oparcia dla wojsk niemieckich.
Po wojnie liczne schrony były wysadzane, a pancerze złomowane. Mimo to wiele obiektów zachowało się w dobrym stanie, w tym nieliczne z zachowanymi pancerzami.
Na terenie nadleśnictwa znajduje się najdłuższy w Polsce fragment tej linii (35 km), składający się z blisko 250 różnego rodzaju budowli, w tym 204 schronów różnego typu. Wiele obiektów położonych jest w trudno dostępnym i rzadko uczęszczanym terenie, ale dzięki opracowaniu Mapy turystycznej fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Orneta dotarcie do nich jest o wiele łatwiejsze.

Opis i grafika dzięki uprzejmości władz Nadleśnictwa Orneta
za zgodą pana Waldemara OSTROWSKIEGO
 
Udostępniona w porozumieniu z właścicielem Yogi410 z portalu geocaching.com
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4