Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Skansen FTL # 6 - OP8RMJ
Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego
Eigenaar: WK_PTTK_HERKUS
Plaatser: Volt71
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 83 meter NAP
 Provincie: Polen > warmińsko-mazurskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-03-2015
Gemaakt op: 14-04-2018
Gepubliceerd op: 14-04-2018
Laatste verandering: 26-04-2018
35x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
55 x Bekeken
22 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
W skrzynce certyfikaty dla pierwszego i drugiego znalazcy ;-)
Na ostatniej stronie logbooka następna cześć kodu potrzebnego do zdobycia Bonusa

 

Ścieżka spacerowo-edukacyjna pod nazwą „Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego". powstała z inwencji i dzięki staraniom pracownikom Nadleśnictwa Orneta która została oficjalnie otwarta pod koniec października 2014. Dzięki autorom mamy okazję obejrzeć część najpotężniejszych i po części zapomnianych umocnień tzw. Umocnień Trójkąta Lidzbarskiego. Ścieżka posiada 12 punktów wyposażonych w tablice poglądowe i traktujące o historii wyposażeniu jak i uzbrojeniu zwiedzanych bunkrów. Szlak długości 3 km zajmie nam w zależności od tempa marszu około 1-1,5 h.
Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku dla lepszego maskowania oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną. Narzucone Niemcom ograniczenia Traktatu Wersalskiego z 1919 roku oraz porozumienia paryskiego z 1927 roku, ściśle określały strefy, gdzie można było budować nowe fortyfikacje. Na terenie Prus Wschodnich pozostawiono jedynie niewielki trójkątny obszar w środku prowincji. W jego centrum znajdował się Lidzbark Warmiński (ówczesne Heilsberg) i właśnie od niego wzięła nazwę nowa linia umocnień, co miało propagandowo podkreślić przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Pierwsze schrony rzeczywiście wznoszono w jej rejonie. Dla lepszego maskowania prac oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną, linię wytyczono w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Do 1932 roku rozbudowano odcinek od jeziora Tauty do rejonu Judyt na północ od Bartoszyc. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy i zrezygnowaniu z ograniczeń militarystycznych,
rozpoczęto planowanie rozbudowy pozycji. Do 1937 roku opasano pierścieniem fortyfikacji stolicę Prus Wschodnich Królewiec (obecnie Kaliningrad.) Trójkąt Lidzbarski stanowił niejako śródszaniec obrony Prus. Miał zatrzymać wojska polskie na tyle długo, aby umożliwić mobilizację wojsk własnych. Linię podzielono na osiem odcinków - każdy przewidziany do obsadzenia przez dywizję piechoty. Umocnienia z uwagi na znaczne oddalenie od granicy nie przydały się podczas ataku na Polskę, nie mogąc osłonić koncentracji wojsk przy granicy. Przypomniano sobie o niej dopiero w 1945 podczas zimowej ofensywy 2 i 13 Frontu Białoruskiego. Pośpiesznie obsadzone fortyfikacje stały się punktem oparcia dla wojsk niemieckich.
Po wojnie liczne schrony były wysadzane, a pancerze złomowane. Mimo to wiele obiektów zachowało się w dobrym stanie, w tym nieliczne z zachowanymi pancerzami.
Na terenie nadleśnictwa znajduje się najdłuższy w Polsce fragment tej linii (35 km), składający się z blisko 250 różnego rodzaju budowli, w tym 204 schronów różnego typu. Wiele obiektów położonych jest w trudno dostępnym i rzadko uczęszczanym terenie, ale dzięki opracowaniu Mapy turystycznej fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Orneta dotarcie do nich jest o wiele łatwiejsze.

Opis i grafika dzięki uprzejmości władz Nadleśnictwa Orneta
za zgodą pana Waldemara OSTROWSKIEGO
 
Udostępniona w porozumieniu z właścicielem Yogi410 z portalu geocaching.com
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
3
4