Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sztolnia Carl - OP8KTJ
Złoto dla zuchwałych
Właściciel: [ocenzurowano_1]
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 377 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-11-2016
Data utworzenia: 07-02-2017
Data opublikowania: 07-02-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 01-06-2018
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
91 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Złoto dla zuchwałych

Sztolnia Carl
 

Sztolnia Carl - wlot na poziomie 349,85 m. npm. Sztolnia służyła prawdopodobnie do transportu materiału podsadzkowego, który uzyskiwano w znajdującym się obok kamieniołomie. Dostępna na krótkim odcinku zakończonym podsypką. Ciekawy jest początkowy odcinek sztolni z obudową zrobioną z ułożonych na sobie ostrych kamieni

Kopalnia Carl Friedrich Gustav została założona w 1856 roku. Nie jest wymieniona z nazwy w rocznikach statystycznych (choć podawana jest wielkość produkcji) ani też nie znajduje się w spisie nadanych pól górniczych z 1913 roku, co jest o tyle niezwykłe, że spis ten zawiera również pola górnicze nadane jeszcze przed nadaniem kopalni Carl Friedrich Gustav. Nazwa Carl Friedrich Gustav pojawia się na mapach pochodzących z końca XIX wieku, kiedy to po długim okresie próbowano ponownie uruchomić kopalnię. Mapy z początku istnienia kopalni niestety nie są dostępne, jak również dokumentacja dotycząca nadania pola górniczego, stąd nie wiadomo czy nazwa kopalni z końca XIX wieku odnosi się jakoś do początkowego okresu funkcjonowania kopalni. Warto nadmienić, że na mapach sporządzonych w latach 40-tych XX wieku obok Carl Friedrich Gustav występuje również nazwa Eisenerzbergwerk Willmannsdorf, co byłoby kolejną nazwą kopalni.

Kopalnia funkcjonowała do 1876 roku, kiedy to została zamknięta z powodu kryzysu związanego ze sprowadzaniem o wiele tańszych rud żelaza ze Szwecji i Hiszpanii. Wydobycie w Stanisławowie okazało się zbyt drogie. Kolejna próba uruchomienia kopalni przypada na 1890 rok oraz lata 1899 - 1909, kiedy to podjęto się dość szeroko zakrojonych badań terenowych łącznie z drążeniem szybów i sztolni poszukiwawczych. Do uruchomienia kopalni jednak nie doszło, choć w efekcie tych badań wiadomo było, że złoże nie zostało wyeksploatowane do końca.

Do kopalni powrócono w latach 1938 - 1944, kiedy to ze względu na zapotrzebowanie wojenne III Rzesza próbowała pozyskać każą ilość żelaza, jaką mogła. W tych latach kopalnia została udostępniona ponownie oraz znacznie rozbudowana - przybył między innymi dodatkowy poziom i szyb. Działalność kopalni została przerwana dopiero wraz ze zbliżającym się frontem.

W 1948 roku kopalnia była badana przez geologów z Zakładów Przemysłowych R-1, jednak nie stwierdzono w niej występowania okruszcowania uranowego. W latach 1950 - 1951 pewne prace na terenie kopalni prowadzili polscy górnicy. Mało wiadomo o tych pracach - tyle tylko, że północna sztolnia była dostępna (sztolnia Carnall) oraz że przerwano prace z powodu obaw o zaminowanie terenu. Kolejne roboty poszukiwawcze prowadzono w latach 1972 - 1973, do uruchomienia kopalni jednak nie doszło.

Struktura kopalni

Kopalnia Carl Friedrich Gustav to olbrzymie jak na ten rejon wyrobisko, którego łączna długość wszystkich chodników wynosi kilkanaście kilometrów. Kopalnia liczyła 5 poziomów eksploatacyjnych, 6 szybów z czego co najmniej trzy wychodzące na powierzchnię i dwie sztolnie, którymi udostępniano złoże.

Poziomy
- Poziom sztolni Carl - 349,85 m. npm
- Poziom sztolni Carnall (poziom 97) - 318,15 m. npm
- Poziom Friedrich - 287,3 m. npm
- Poziom 158 - 257,77 m. npm
- Poziom 182 - 233,45 m. npm

źródło i więcej informacji:

http://www.sztolnie-forum.pl/viewtopic.php?t=311

Keszyk umieszczony w środku sztolni pod koniec kamiennej obudowy, idąc od wejścia po lewej stronie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria