Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ptaki Polski - Bogatka - OP8JLP Skrzynka tygodnia
Bogatka zwyczajna, bogatka, sikora bogatka (Parus major)
Właściciel: lupi
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 116 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-10-2016
Data utworzenia: 08-10-2016
Data opublikowania: 08-10-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 10-04-2021
102x znaleziona
0x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 3 obserwatorów
385 odwiedzających
83 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
82 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], adamen5, AER, Aki., Ala K, ania7, atena.pl, atris, Azymut, bamba, BaNa, Barciej33, Bili, blandimentum, Brym, Carewna, crazy_baby, dolin0595, Driver, dżazder, Esi4, Fotoimpresje, G R A B S, Gacekk, GFS, gura11, Harry_Hole, HazelEyes, Iksnigo, illie, j_janus, Janoooo, Kanguros, katul, kawcia, Lady__di, Layio, legen_dary, Lenser, Losena, lukmarq, Lumen, Maleska, małpanie, marass1111, marcm77, Mario&Monia, Meksha, Miki., mrwp, MSB_20, niemen, night_time, norbinorek, Okorzec, Opona Tramwajowa, p_nowik, QbaPL, reddox, RenataF, ronja, rubin, sebap1, sebastianj, Serengeti, Sir_Jack, slawekragnar, snieeegu, SylviaSK, Szpaczka, Terian, Tisia, uhuhu, Wesker, Whatever, Wielogorski , woyt, xlud, ZałogaPAAW, Zawsze25, Ziemeo, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Występowanie

Bogatka jest gatunkiem lęgowym występującym w całej Polsce najliczniejszym i najpospolitszym spośród wszystkich sikor. Część osobników również zimuje w naszym kraju, ponadto w końcu marca i początku kwietnia oraz we wrześniu i październiku można obserwować, głównie wzdłuż wybrzeża Bałtyku, liczny przelot osobników z północy. Ptaki północne zimują także w Polsce.

Biologia

Bogatka jest najbardziej wszędobylska spośród naszych sikor. Zamieszkuje wszystkie typy lasów (oprócz zwartych, ciemnych borów iglastych), parki, sady, ogrody, a nawet zupełnie niewielkie kępy zieleni wewnątrz miast. Pokarm jej stanowią wszelkiego rodzaju owady oraz ich jaja. Zimą zjada oleiste nasiona (lecz nie twarde, mączyste ziarno), często i chętnie korzysta z karmników. Żeruje wśród cienkich gałązek drzew, jednakże nie na samych ich wiotkich końcach, jak to czyni sikora modra. Porusza się po gałązkach szybko i sprawnie, jednakże nie podfruwa ani nie trzepoce się wokół nich jak świstunki. Wyjątkowo tylko przyczepia się do gałązek od spodu, grzbietem w dół, na wzór sikory modrej i sosnówki, które czynią to często. Jesienią i zimą znacznie częściej niż inne sikory żeruje na ziemi, w suchej ściółce. Gniazdo buduje w dziupli, niekiedy zupełnie nisko nad ziemią; chętnie też gnieździ się w skrzynkach lęgowych. Dystans ucieczki wynosi mniej niż 10 m, a zimą często jest znacznie mniejszy.

Rozpoznawanie

Bogatka jest niewiele większa od pozostałych sikor. Na podgardlu i piersi zdobi ją czarny krawacik, którego brak u innych sikor. Jest on u samca nieco szerszy i dłuższy niż u samicy Młode ptaki mają wszystkie barwy bardziej szarawe.

Głos

Najczęściej słyszanymi, wabiącymi głosami bogatki są dźwięczne, metaliczne „tink", podobne do głosu wabiącego zięby oraz miękkie, dość wysokie „tiwuti". Śpiew samca, który można usłyszeć nie tylko wiosną, lecz i w słoneczne dni zimowe, składa się z monotonnie powtarzanego, dość dźwięcznego, trój sylabowego motywu z wyraźnie obniżonym ostatnim tonem. Śpiew ten jest dość podobny do śpiewu sosnówki; różni się od niego tylko trzysylabowym motywem (u sosnówki — dwusylabowy), natomiast wyraźnie różni się od perlistych, zbliżonych do trelu, głosów czubatki i sikory modrej.

 
Skrzynka:
Z keszem się nie siłujemy - otwieramy delikatnie. Wszystkie narzędzia są na miejscu. Po wpisaniu wszystko ładnie składamy tak żeby nic nie pogubić.
W sezonie jest tam dużo komarów.
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking
Obrazki/zdjęcia
Bogatka zwyczajna - sikorka