Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dziedzic - OP8JC1
pacyfikacja wsi Zaborówek
Właściciel: keram58
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 93 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:50 h    Długość trasy: 1.50 km
Data ukrycia: 24-09-2016
Data utworzenia: 21-09-2016
Data opublikowania: 24-09-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 27-09-2016
32x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
125 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Dombie, Elvis7, Fotoimpresje, GFS, hobbbysta, Hr. Jan Usz, iwonia1999, lavinka, Maciek_B, martuś, Michu4000, Nefryt+, r00t7, ragekage, Serengeti, vulpecula, wrybka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wczesnym przedpołudniem 24 września 1944 roku żołnierze Legionu Wołyńskiego otoczyli szczelnym kordonem wieś Zaborówek i przystąpili do jej pacyfikacji. Część mężczyzn zbiegła do lasu a reszta została wypędzona z domów . Domy zostały podpalone. Mieszkańców popędzono do pobliskiego lasu gdzie wykopano rów do którego zapędzono kobiety i dzieci a wokół stanęli żołnierze z granatami w ręku. W międzyczasie doszło do tragicznego zdarzenia . Ukraińcy zauważyli młodego chłopca, który przyjechał spod Błonia na rowerze i przyglądał się z daleka pacyfikacji i zaczęli wołać chłopca. Chłopak zaczął uciekać, został postrzelony i upadł pośród pola buraczanego. Kilku żołnierzy ruszyło na poszukiwania ale przeszło obok . Chłopiec jednak nieopatrznie wychylił głowę co zauważył jeden z żołnierzy ukraińskich Oprawcy zawlekli rannego chłopca do płonących zabudowań i wrzucili chłopca w płomienie. 

Zaalarmowany przez mieszkańców dziedzic majątku Zaborówek – Józef Wodziński udał się do Leszna skąd wrócił z wysokim oficerem Gestapo. Tenże oficer wydał rozkaz zaprzestania pacyfikacji i puszczenia mieszkańców wolno. Decyzja ta uratowała od zniszczenia niemal wszystkie zabudowania przy drodze Warszawa – Leszno. Zniszczeniu uległy wszystkie gospodarstwa leżące na skraju lasu (26 zagród). Jak udało się przekonać dziedzicowi Zaborówka tego oficera nie wiadomo. Według jednych relacji miał zaświadczyć, że wieś nie wspomagała partyzantów a możliwe, że po prostu dał łapówkę.

Zamordowany chłopiec pochodził z rodziny Matuszewskich i przyjechał zobaczyć co się stało z rodziną mieszkająca w Zaborówku. Według relacji świadków tamtych wydarzeń była to jedyna ofiara pacyfikacji choć w niektórych publikacjach mówi się także o Rózi Szemborowskiej ale tego nie potwierdzają świadkowie. Cześć ocalonych mężczyzn została wywieziona na roboty do Niemiec.

Sama pacyfikacja była odwetem za atak żołnierzy „Zgrupowania Kampinos” AK na ukraińską grupę rozpoznawczą „Widder”.

W 50 rocznicę tych wydarzeń mieszkańcy miejscowości ufundowali pamiątkową tablicę.

Kordy wskazują na bramę wjazdowa na teren parku pałacu dawnego majątku ziemskiego w Zaborówku, który zamieszkiwał do roku 1945 Józef Wodziński z rodziną. Brama często otwarta ale jest to teren prywatny wiec nie polecam odwiedzania chyba, że za zgoda właścicieli.

Poszukiwania skrzynki rozpocznij od Etapu I gdzie znajduje się wskazówka o ukryciu kolejnego etapu. Odwiedzając kolejne etapy trafisz do miejsca ukrycia skrzynki. Ten niby parów to pozostałość rowu gdzie miała odbyć się egzekucja.

Na okładce dzienniczka znajduje się literko cyferka, która umożliwi podjęcie skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak, więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Flag Counter

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Kamień pamiątkowy
1 Punkt fizyczny --- Wysoko
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Brama
Pałac
Kamień
Dla zdesperowanych :)
Wpisy do logu: znaleziona 32x nieznaleziona 1x komentarz 2x Wszystkie wpisy