Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Quiz
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Żyrardowski Plac Wolności - OP8J89 Skrzynka tygodnia
czyli mnożenie dat i faktów
Właściciel: Werrona
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 115 m n.p.m.
location Województwo: Polska > mazowieckie
type Typ skrzynki: Quiz
size Wielkość: Mała
status Status: Tymczasowo niedostępna
hidden Data ukrycia: 23-09-2016
creation-date Data utworzenia: 14-09-2016
published-date Data opublikowania: 23-09-2016
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 06-12-2018
znaleziona 14x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 5 komentarze
watchers 6 obserwatorów
visits 157 odwiedzających
votes 13 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AldonaH, Błękitna Team, Dombie, gura11, iwonia1999, keram58, konstancik, Maciek_B, mototramp, tracker440, veg1, wallson
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

 

      Plac Jana Pawła II, Plac Wolności, Adolf Hitler Platz, Plac Władysława Sołtana. Tyle nazw, jedno miejsce...Nie będę  mnożyć dat i faktów, nie będę opowiadała o historycznych momentach miasta, które własnie tu miały swój początek i bieg - od ponad 150 lat jest to centralny punkt miasta, niewiele wydarzeń z życia Żyrardowa więc go ominęło. Ciekawie opisaną historię tego miejsca znajdziecie TU. Historię początków placu pokazałam Wam też  w pierwszym ( zarchiwizowanym) keszu. Dziś opowiem więc coś nowego:  krótką historię niektórych znajdujących się tu budynków:

Północ
Na  najdłuższym boku placu długości 1,46 stai staropolskiej znajdują się:

 • Najstarszy budynek na Placu (a również jeden z pierwszych budynków w mieście). Powstał on w 1864 roku. Początkowo był domem mieszkalnym, później na jego piętrze mieściła się prywatna żeńska szkoła Amelii Berent, zaś po II wojnie światowej stanowił siedzibę Powiatowego Archiwum Państwowego. Współcześnie mieści się tu Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miasta.
  Jak go odnaleźć? To  najniższy na placu,  niepozorny budynek zasłonięty cisami.
 • "Ludowiec"  czyli Centrum Kultury. Zbudowany w 1912 roku   pełni   funkcję ośrodka kultury do dziś. Dawna sala teatralna jest dziś jedynym w mieście kinem.

Południe
Na południowej osi o długości 246 kroków wojskowych powstały kolejno:

 • Ochronka (1875) była to przechowalnia dla dzieci, których matki na całe dnie szły do fabryki. Taką funkcję budynek spełnia do dziś (przedszkole nr. 9)
 • Babiniec - powstał w 1885 roku. Był to  trzypiętrowy dom mieszkalny, przeznaczony dla personelu ochronki. Nazwa budynku wywodzi się od tego, że mieszkał w nim zespół około 35 nauczycielek i wychowawczyń zatrudnionych w ochronce.

 

Wschód
Najkrótszy bok placu o  długości 0,55 angielskiego furlonga  zabudowany jest  największym obiektem.

 • Kościół Matki Boskiej Pocieszenia  wybudowany został w 1903 roku. Projekt w stylu rodzimej odmiany modnego wówczas neogotyku (w tzw. stylu nadwiślańskim) wykonał wybitny architekt warszawski Józef Pius Dziekoński 
 • Wnętrze kościoła powstawało sukcesywnie przez wiele lat od  wybudowania kościoła. Wynikało to głównie ze względów ekonomicznych. Prezbiterium wykonał Wincenty Bogaczyk, organy wykonała słynna wówczas Fabryka  Organów Braci Rieger.  Większość witraży wykonała pracownia  Józefa Mehoffera. Mało kto jednak wie, iż te najbliższe ołtarza  (to nasza rodzima "Matka Boska z Dzieciątkiem we lnie" oraz "Serce Chrystusowe") nie są jego autorstwa. To dzieło a Feliksa Koneckiego.
  Wystrój kościoła został ostatecznie zakończony w 1936 roku.

Zachód
Zachodnią stronę Placu Wolności  od początku stanowiła ulica Wiskitska (dziś ul.1 Maja) . Jej  bieg wspólny z placem ma długość 5,53 anglosaskich łańcuchów.

Tu dwa rogi placu wypełniają:

 • Powstały w 1899  trzypiętrowy budynek mieszkalno-usługowy. Założony na planie litery „L” ze ściętym narożnikiem, z bogato zdobioną ceglaną elewacją Od 1906 roku aż do początku XXI wieku w tym budynku znajdował się urząd pocztowy. 
 • Powstały w 1910 r.  trzypiętrowy budynek mieszkalny  podobnie jak jego brat po drugiej stronie placu zbudowany został na planie litery „L” ze ściętym narożnikiem. Od 1916 r. (data ustanowienia w Żyrardowie miejskich władz samorządowych) budynek ten  pełni funkcję siedziby władz miasta.

 

Kesz znajduje się na Placu Jana Pawła II, Oczywiście zachęcam do rozwiązania zagadki w zaciszu domowym , ale też do poszukiwań kesza słynną metodą "na Wallsona" (polegającej na skutecznym przetrząśnięciu "podejrzanego" terytorium w celu odnalezienia kesza bez współrzędnych) Żeby stworzyć jakiekolwiek szanse na takie znalezienie zostawiam podpowiedź kodowaną. Nie będzie łatwo, ale kto wie? W końcu nasz plac już dawno nie przypomina gęstego lasu...

Skrzynka w całości widoczna, dostępna bez wspinaczki itp.Szukajcie jej na prostokątnym deptaku wydzielonym przez cztery ulice.

Uwaga: nawet jeśli odkryjecie kesza w dzień, podejmujcie go raczej nocą. Inaczej spalenie gwarantowane.

Ach i jeszcze jedna podpowiedź/zawiłosć/sprostowanie : na swój sposób rozwiązanie quizu jest minimalnie dokładniejsze niż to potrzebne do opensprawdzacza 

 

 

 

openchecker OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 32 razy, trafień: 7 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.