Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Z odsieczą dla Starego Miasta - OP8HC4
Natarcie na Dworzec Gdański
Owner: Fotoimpresje
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 96 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 1:00 h    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 20-08-2016
Date created: 18-07-2016
Date published: 20-08-2016
Last modification: 22-07-2021
26x Found
0x Not found
2 notes
watchers 5 watchers
198 visitors
24 x rated
Rated as: Excellent
8 x recommended
This cache is recommended by: azhag, Brym, dzejbi, Elvis7, hratli , keram58, Maciek_B, Paprotek1
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

20 sierpnia na Żoliborzu znajdowało się już sześć kompanii z Grupy „Kampinos”, liczących od 750 do 940 dobrze uzbrojonych żołnierzy. Powstańcze dowództwo postanowiło użyć „leśnych” do przełamania niemieckiej bariery oddzielającej Stare Miasto od Żoliborza, której trzonem był Dworzec Gdański wraz z pobliską linią  kolei obwodowej. Zadanie to było niezwykle trudne do wykonania, gdyż dworca i torów broniły liczne niemieckie stanowiska obronne, wzmocnione bunkrami i osłaniane zasiekami z drutu kolczastego. Obrońców wspierał w dodatku pociąg pancerny, a przedpole torów było od zachodu i wschodu flankowane ogniem niemieckiej artylerii i broni maszynowej z pobliskich Instytutu Chemicznego, Burakowa, Cytadeli oraz Fortu i Parku im. Traugutta. Polskie oddziały nie dysponowały natomiast ciężką bronią, a ich dowództwo miało bardzo mgliste pojęcie na temat liczebności nieprzyjaciela i rozlokowania jego stanowisk. Co więcej, żołnierze „Okonia” nie znali terenu przyszłej walki i nie mieli doświadczenia w walce miejskiej. Komendant powstańczego Żoliborza ppłk. Mieczysław Niedzielski ps. „Żywiciel” nie wyraził jednak zgody na przedzielenie „leśnym” miejscowych przewodników.


Powstańcze natarcia na Dworzec Gdański
Pierwszy atak nastąpił nocą 20/21 sierpnia, a na temat jego przebiegu istnieją sprzeczne relacje. Większość starszych źródeł podaje, że po zaciekłej walce polskie natarcie załamało się pod silnym ogniem nieprzyjacielskiej artylerii i broni maszynowej. Oddziały puszczańskie miały wówczas ponieść ciężkie straty, sięgające ponad 100 zabitych i kilkudziesięciu rannych.Nieco inny obraz wydarzeń wyłania się natomiast z opublikowanych w 2014 roku wspomnień por. Edwarda Bonarowskiego ps. „Ostromir”. Twierdził on, iż straty „leśnych” ograniczyły się tej nocy do kilkudziesięciu zabitych i rannych, a rysująca się szansa na przełamanie niemieckiej obrony została zaprzepaszczona z powodu błędów popełnionych przez ppłk. „Żywiciela” i jego sztab.

 Powstańcze dowództwo postanowiło ponowić atak kolejnej nocy – tym razem z większym udziałem oddziałów staromiejskich i żoliborskich. Nad przebiegiem natarcia miał osobiście czuwać szef sztabu KG AK, gen. Tadeusz Pełczyński ps. „Grzegorz. Powtórzono jednak szereg błędów popełnionych podczas pierwszego uderzenia – tj. zaniedbano odpowiedniego rozpoznania pozycji nieprzyjaciela, nie przydzielono „leśnym” miejscowych przewodników, nadmiernie obciążono żołnierzy dodatkowymi przydziałami broni i amunicji. Co więcej, po doświadczeniach z poprzedniej nocy niemieccy żołnierze zachowywali czujność, trwając na stanowiskach w pogotowiu bojowym. W rezultacie wkrótce po rozpoczęciu natarcia polskie oddziały znalazły się pod silnym ogniem nieprzyjacielskiej artylerii i broni maszynowej. Decydujące znaczenie dla przebiegu bitwy miało zwłaszcza pojawienie się na torach niemieckiego pociągu pancernego. Ostatecznie tylko niewielkie grupki powstańców zdołały przebić się na drugą stronę torów, gdzie zresztą zostały w większości wybite. W wyniku kilkugodzinnej walki sześć puszczańskich kompanii poniosło ogromne straty, sięgające w niektórych wypadkach nawet 2/3 stanu osobowego. Dokładna wysokość polskich strat nie jest znana. Szacuje się, że na przedpolu torów kolei obwodowej poległo tej nocy od 350 do ponad 500 „leśnych”. W gronie zabitych znalazło się wielu oficerów. Z kolei natarcie oddziałów staromiejskich z powodu złej koordynacji działań rozpoczęło się ze znacznym opóźnieniem w stosunku do uderzenia sił kampinosko-żoliborskich i w rezultacie zostało odparte ze znacznymi stratami.

_________________________________________________________________________________________________________

 Współrzędne prowadzą do pomnika Żołnierzy AK poległych w walkach o Dworzec Gdański a nie do skrzynki.

Aby odszukać skrzynkę w terenie poszukiwania musicie zacząć jeszcze w domach przed komputerami. A więc do dzieła... Wchodzicie na stronę

Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska

i odnajdujecie w tekście przytoczone poniżej cytaty. Uzupełniacie  brakujące elementy i na ich podstawie ustalacie współrzędne skrzynki.

 1. "Wpadł główny magazyn broni w Opaleniu, tam podczas zasadzki zginął kapral Jerzy Zawadzki ps. "???" Ilość liter w pseudonimie = X

2. "W takiej akcji poległ pierwszy powstaniec - ??? Niegodzisz. Ubezpieczał on furmankę wiozącą trotyl do Izabelina," Ilość liter w imieniu = Y 

3.Na nieszczęście w tym samym czasie siostra dowódcy Helena Sznajder „Pokrzywa”, łączniczka ??? rejonu wracała do domu.  Numer rejonu = A 

4.W skład grupy południe weszły ??? pancerne grupy obserwacyjne z 19 dyw. panc.,"

Ilośc pancernych grup = B 
5."Na wysokości wsi ??? i Kampinos partyzanci wyszli z lasu. " Ilość  liter w nazwioe wsi = C 
6."Żywcem spaleni w domach zostali również Michał ??? z żoną i dwojgiem dzieci," Ilość liter w nazwisku = D 
7." Żywcem spaleni w domach zostali również Michał Rurka z żoną i ??? dzieci" Ilość dzieci = E
8.  "Dość szybko liczebność puszczańskich oddziałów zbliżyła się do ??? tysięcy żołnierzy. Wzmocnione w ten sposób ugrupowanie przyjęło nazwę „Grupa Kampinos”. Ile tysięcy?    = F

Trudno nie było, prawda? To teraz już tylko prosta zamiana liter na cyfry i zadanie domowe odrobione.

N 52*1X. ABC - E 20*5Y. DEF

W terenie

Hasłem potrzebnym do zalogowania skrzynki jest funkcja jaką pełnił Józef Zygmunt Mańko ps."Krzemień" uczestnik walk Grupy Kampinos, oraz liczba poległych Żołnierzy Grupy Kampinos w obu atakach na Dworzec Gdański. Współrzędne w dodatkowych waypointach . Hasło wpisujemy bez spacji literami jak na pomniku. 

Bardzo proszę o rozsądne podejmowanie skrzynki, rzadko bywacie tak na widoku jak będziecie tam na miejscu.

 Dokładnie maskujcie po odłożeniu. 

Na okładce dzienniczka znajduje się literko cyferka, która umożliwi podjęcie skrzynki finałowej dla tego cyklu

 

Kolejne skrzynki tego cyklu będą się ukazywać do września 2016 r.

Certyfikaty dla pierwszych znalazców są podwójne, to dla tych którzy keszują w parach, proszę zabierać wszystkie egzemplarze nawet jeśli Keszer będzie sam.

 To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 Specjalne podziękowania dla Kolegi AZHAG za ręcznie robiony logbook.

Mapa ze strony Wikipedia

Opis ze strony Grupa_Kampinos 

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 57 times, Hits: 42 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- Pierwsza część hasła. Szukacie na cmentarzu.
Brama otwarta od 7:00 do 20:00
2 Virtual point --- Druga część hasła, współrzędne orientacyjne,
Jedna z tablic na ścianie kościoła.
Godziny otwarcia furtek, brak danych..
3 Final location --- Skrzynka.
czynna całą dobę.
Pictures
gdzieś tam 1
Gdzieś tam 2
Gdzieś tam 3
Około 170 cm.wyżej.