Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[MIAU] Misja specjalna - OP8GMT Skrzynka tygodnia
Właściciel: vilkolak & robcon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 130 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Bardzo duża
Status: Zarchiwizowana
Czas: 3:00 h    Długość trasy: 9.00 km
Data ukrycia: 12-06-2016
Data utworzenia: 09-06-2016
Data opublikowania: 12-06-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 04-06-2017
19x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 12 obserwatorów
98 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
19 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, azhag, Azymut, Błękitna Team, Brym, Cezex, Charon7, czirios, Elvis7, green team, iwonia1999, JoannaLadyMoon, keram58, michael50, Michu4000, mototramp, p_nowik, r00t7, Robcon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

miau

Skrzynka założona w ramach projektu Mazowiecka Inicjatywa: Akcja Ukrywanie

Jako, że organizujemy event to przy wszystkich kategoriach skrzynki mamy Jokera :)

 

Rys historyczny:

28 lipca 1944

Powstrzymanie natarcia sowieckiej 2 armii pancernej w kierunku Warszawy stało się jednym z najważniejszych zadań stojących przed dowództwem niemieckiej 9 armii i całej grupy armii \"Środek\". Dnia 26 lipca 1944r. wydany został rozkaz: \"73 dywizja piechoty podporzadkuje sobie wszystkie przybyłe dotąd oddziały dywizji spadochronowo - pancernej \"Hermann Göring\" i jako grupa \"Franek\" natychmiast przesunie sie w rejon Garwolina. Zadanie: grupa \"Franek\" przeszkodzi w uderzeniu nieprzyjaciela na Warszawę przez zablokowanie wszystkich dróg wiodących na północny - zachód miedzy Wisłą a miejscowością Latowicz. Ubezpieczenie skrzydłowe pod miejscowością Latowicz. Proszę o największy pośpiech.\"

W niemieckich planach obronnych tego regionu szczególną rolę odgrywała linia kolejowa Pilawa - Mińsk Mazowiecki, która w rejonie Kołbieli (w Sufczynie) stanowiła przeszkodę nie do przebycia dla czołgów. Linia kolejowa biegnie tutaj po wysokim nasypie. Dlatego, gdy rano 28 lipca w Sufczynie rozpoczął się szeroki atak sowieckiego 8 gwardyjskiego korpusu pancernego, ten atak kierował się na most drogowy (wjazd od Gadki do Sufczyna) oraz przede wszystkim na szeroki most nad rzeką Świder. Szerokość przejścia pod tym ostatnim mostem pozwalała na przejście pod nim czołgów brzegiem rzeki Świder.

Niemcy zgromadzili tutaj znaczne siły, które korzystając z osłony jaką dawał nasyp kolejowy, zadawały znaczne straty Sowietom.

Niemcy stawiali tutaj silny opór, zadając znaczne straty atakującym, którzy poruszali się w odkrytym terenie nad brzegami rzeki Świder. Mimo wielkich strat Sowieci byli coraz bliżej mostu. Gdy znaleźli się już w odległości około 100 m od mostu, nadleciało kilkadziesiąt niemieckich bombowców, które dokonały \"dywanowego\" nalotu na atakujących i na wieś Sufczyn. Bomby padały co kilka metrów. Sowieci nie mieli należytej osłony przeciwlotniczej, dlatego ponieśli ogromne straty i wstrzymali atak. Most nie został zdobyty.

Nalot ten doprowadził do spalenia wsi. 30 mieszkańców Sufczyna zostało poważnie rannych a 11 zabitych.  Wg A. Bartnickiej zmarłych pogrzebano naprędce za kapliczką w środku wsi. 30 lipca Niemców w okolicy Sufczyna i Kołbieli już nie było. Dopiero potem przewieziono zmarłych na cmentarz w Kołbieli.

źródło: http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=624117

 

Z opowiadań taty vilkolaka wiemy, że przed całą batalią na tyły Sufczyn wjechały dwa sowieckie czołgi. Doskonałym punktem widokowym na całą okolicę była wieża kościoła w Kołbieli. Pech chciał, że na wieży siedział niemiec, który to właśnie obczajał okolicę dostrzegając przy tym obydwa rzeczone czołgi. Dał znać swoim, po czym czołgi zostały ostrzelane z artylerii i spłonęły. Przez następne kilkanaście lat po wojnie służyły dla okolicznych dzieci jako plac zabaw aż w końcu ktoś je sprzątnął i ślad po nich zaginął...

 

 

KESZ: (najpierw przeczytaj całość)

Skrzynkę "wrzucamy na mapę" wcześniej żeby każdy mógł się zapoznać z jej treścią i się przygotować (warto być jednym z pierwszych znalazców). Jej start natomiast za względu na to co wskazuje kod skrzynki powinien odbyć się w sobotę 18.06 o godz 8GMT, ale zrobimy to trochę wcześniej, czyli o 7.00. Wtedy udostępnione będą kordy pierwszego etapu.

Tak sobie pomyśleliśmy, żeby zrobić z tego "amerykański film", gdzie bohaterem jest żołnierz, który to po przeszkoleniu ma za zadanie zneutralizować sowiecki czołg, który pojawił się w Sufczynie. Ma ze sobą do tego celu karabin i eksperymentalne pociski przebijające nawet najgrubszy pancerz. Po zniszczeniu czołgu musi zlokalizować bazę sowietów, stamtąd wykraść tajne dokumenty i dostarczyć je do swojego dowództwa. Nagrodą jest chwała i przepustka do domu.

 My podążamy śladem tego żołnierza. W terenie poukrywał on pociski "niewypały", które my musimy znaleźć, rozbroić i wykonać zadanie. W sumie jest 7 etapów, finał oraz BONUS dostępny wyłącznie w trakcie trwania MIAUowego eventu. Każdy etap zawiera zadanie do wykonania, koordy oraz wskazówkę do następnego etapu (warto robić fotkę wskazówek).

 

Oczywiście po drodze czeka na Was mnóstwo przygód. Poszczególne etapy mogą być niebezpieczne więc żeby zdobyć skrzynkę to po trochu trzeba być ninja, marines, czy komando foką... Nie żartujemy! Prosimy aby zdobywać kesza w max 4 osoby, nie więcej. I żeby w każdej grupie był ktoś "odporny na ból, strach i cierpienie" :)

Koordy startowe to miejsce gdzie najdogodniej zostawić auto, ewentualnie objechać szlaban:)Do przebycia jest łącznie ok 9km dlatego czas operacji idąc "z buta" to jakieś 4-5h. Polecamy zatem mieć do dyspozycji jakiś pojazd :)

 

POTRZEBNE NARZĘDZIA:

  • tablica Mendelejewa,
  • kłujka,
  • latarka,
  • rękawiczki
  • aparat w tel / notatnik

 

Etap 1: Poligon

N52 04,243 E21 29,450

Wskazówka: szukaj naturalnego maskowania leśnego; rozmiar duży

 

UWAGA!!

BŁĄD W ETAPIE 2

Powinno być E 21 30,XXX

my

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt fizyczny --- Poligon