Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Światowit - DOLIWA - OP8ACC
Właściciel: rredan
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 90 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-07-2015
Data utworzenia: 29-06-2015
Data opublikowania: 03-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 04-09-2015
17x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
63 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AgataKK, Bar i Lepsza Połówka, Darasek, luksta, malyluk, Max-Ka, miksta, night_time, Pawel brasia, RoDaJJ, ronja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Doliwa

Stoi w Puszczy Zielonce słup. Stary i tajemniczy, bo dziś już nikt nie wie kto go tutaj ustawił, kiedy i po co? Jako znanemu romantykowi najbardziej mi przypadła do gustu fantastyczna bujda, że jest to relikt starożytnego posągu Świętowita (Światowit - OP58AB).

Światowit to wariant, a Światowid przekręcenie imienia Świętowita, najwyższego boga Słowian Połabskich, które oznacza „święty” czyli „potężny” i „wit” – „pan”.

Chram (kącina) - świątynia Świętowita znajdowała się w Arkonie. Tamtejszy posąg, najbardziej zapewne imponujący spośród wszystkich, przedstawiał boga trzymającego róg obfitości. Raz w roku, w czasie Libacji róg ten napełniano miodem lub winem, a z ubytku trunku przepowiadano urodzaj. Żercy (kapłani) przepowiadali również los wypraw wojennych na podstawie zachowania konia ofiarowanego bogu, a w mniej ważkich kwestiach wróżyli na podstawie rzucania losów. Znany jest również Światowid ze Zbrucza, kamienna figura odnaleziona na Podolu, którą dziś można oglądać w Krakowie. Nie wiadomo, czy faktycznie przedstawia Świętowita, a może kogoś lub coś innego. Na koniec wypada wspomnieć o małych sześciocentymetrowych figurkach z Wolina, które zapewne pełniły podobną rolę do dzisiejszych figurek świętych chrześcijańskich bowiem znaleziono je w obrębie domu.

Połabski Świętowit bywa utożsamiany z najwyższym bogiem ruskim, Perunem (i tym samym bałtyjskim Perkunem) ale w Wielkopolsce nie czczono żadnego z nich. W panteonie Słowian Zachodnich zasiadał jednak Jarowit, który przez część badaczy bywa uważany za tożsamego z Świętowitem i Perunem.

Chociaż niewiele dziś wiadomo o religii Słowian, możemy jednak mieć pewność, że w czasach pogańskich oddawali część świętym gajom i rosnącym w nich drzewom, spośród których szczególna rola przypisana była sędziwym dębom, a w okolicy można ich spotkać całkiem sporo. Pewne jest również i to, że za czasów pogańskich stawiano i odwiedzano przydrożne kapliczki, bardzo chętnie na rozstajach dróg. Brzmi znajomo, prawda?

Wydaje się, że gdyby słup z Zielonki miał cokolwiek wspólnego z bogiem wojny i urodzaju noszącym dowolne imię, to byłoby o nim o wiele głośniej niż jest i już dawno stałby pod dachem na Wodnej w Poznaniu.

Ale czy na pewno? W czasie studiów któregoś dnia podczas praktyk z użytkowania lasu odpoczywaliśmy przy tym słupie. Pogaduchy, wygłupy, wiadomo... Obejrzeliśmy sobie wtedy też dokładnie słup i jego otoczenie. Tuż obok, pod warstwą ściółki leżał fragment drewna łudząco przypominającego to, z którego wykonano słup. Listewka, czy raczej tabliczka pokryta była drobnymi nacięciami, podobnymi do znaków, liter lub raczej wschodnich "bukw". Poniżej zdjęcie znalezionych wzorów:

bukwy

Kesz

Kordy fałszywe. Po rozwiązaniu quizu szukaj mikrusa w większym maskowaniu. W mikrusie znajduje się namiar na schowany w sposób klasycznie leśny klipsiak. Aby dostać się do pojemnika w pierwszym etapie potrzebny będzie dodatkowy sprzęt - śrubokręt, scyzoryk, a możliwe, że wystarczy moneta. Demontaż i ponowne składanie proszę przeprowadzać ostrożnie, tak by nie wyłamać elementu łączącego części składowe, w przeciwnym razie nieuchronnie Cię dosięgnie gniew Gromowładnego! W środku w momencie publikacji trochę fantów, GK, logbook i dziesięć certyfikatów.

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Lokalizacja słupa w Puszczy Zielonce
1 Punkt fizyczny --- Etap startowy
2 Punkt końcowy --- Finał
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Nostromo - Całkowity dystans: 4848 km
Geokret  Kawa - Całkowity dystans: 3203 km

Obrazki/zdjęcia
Listewka