Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Światowit - DOLIWA - OP8ACC
Eigenaar: rredan
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 90 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 03-07-2015
Gemaakt op: 29-06-2015
Gepubliceerd op: 03-07-2015
Laatste verandering: 04-09-2015
17x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
72 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
11 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: AgataKK, Bar i Lepsza Połówka, Darasek, luksta, malyluk, Max-Ka, miksta, night_time, Pawel brasia, RoDaJJ, ronja
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  Offset cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Doliwa

Stoi w Puszczy Zielonce słup. Stary i tajemniczy, bo dziś już nikt nie wie kto go tutaj ustawił, kiedy i po co? Jako znanemu romantykowi najbardziej mi przypadła do gustu fantastyczna bujda, że jest to relikt starożytnego posągu Świętowita (Światowit - OP58AB).

Światowit to wariant, a Światowid przekręcenie imienia Świętowita, najwyższego boga Słowian Połabskich, które oznacza „święty” czyli „potężny” i „wit” – „pan”.

Chram (kącina) - świątynia Świętowita znajdowała się w Arkonie. Tamtejszy posąg, najbardziej zapewne imponujący spośród wszystkich, przedstawiał boga trzymającego róg obfitości. Raz w roku, w czasie Libacji róg ten napełniano miodem lub winem, a z ubytku trunku przepowiadano urodzaj. Żercy (kapłani) przepowiadali również los wypraw wojennych na podstawie zachowania konia ofiarowanego bogu, a w mniej ważkich kwestiach wróżyli na podstawie rzucania losów. Znany jest również Światowid ze Zbrucza, kamienna figura odnaleziona na Podolu, którą dziś można oglądać w Krakowie. Nie wiadomo, czy faktycznie przedstawia Świętowita, a może kogoś lub coś innego. Na koniec wypada wspomnieć o małych sześciocentymetrowych figurkach z Wolina, które zapewne pełniły podobną rolę do dzisiejszych figurek świętych chrześcijańskich bowiem znaleziono je w obrębie domu.

Połabski Świętowit bywa utożsamiany z najwyższym bogiem ruskim, Perunem (i tym samym bałtyjskim Perkunem) ale w Wielkopolsce nie czczono żadnego z nich. W panteonie Słowian Zachodnich zasiadał jednak Jarowit, który przez część badaczy bywa uważany za tożsamego z Świętowitem i Perunem.

Chociaż niewiele dziś wiadomo o religii Słowian, możemy jednak mieć pewność, że w czasach pogańskich oddawali część świętym gajom i rosnącym w nich drzewom, spośród których szczególna rola przypisana była sędziwym dębom, a w okolicy można ich spotkać całkiem sporo. Pewne jest również i to, że za czasów pogańskich stawiano i odwiedzano przydrożne kapliczki, bardzo chętnie na rozstajach dróg. Brzmi znajomo, prawda?

Wydaje się, że gdyby słup z Zielonki miał cokolwiek wspólnego z bogiem wojny i urodzaju noszącym dowolne imię, to byłoby o nim o wiele głośniej niż jest i już dawno stałby pod dachem na Wodnej w Poznaniu.

Ale czy na pewno? W czasie studiów któregoś dnia podczas praktyk z użytkowania lasu odpoczywaliśmy przy tym słupie. Pogaduchy, wygłupy, wiadomo... Obejrzeliśmy sobie wtedy też dokładnie słup i jego otoczenie. Tuż obok, pod warstwą ściółki leżał fragment drewna łudząco przypominającego to, z którego wykonano słup. Listewka, czy raczej tabliczka pokryta była drobnymi nacięciami, podobnymi do znaków, liter lub raczej wschodnich "bukw". Poniżej zdjęcie znalezionych wzorów:

bukwy

Kesz

Kordy fałszywe. Po rozwiązaniu quizu szukaj mikrusa w większym maskowaniu. W mikrusie znajduje się namiar na schowany w sposób klasycznie leśny klipsiak. Aby dostać się do pojemnika w pierwszym etapie potrzebny będzie dodatkowy sprzęt - śrubokręt, scyzoryk, a możliwe, że wystarczy moneta. Demontaż i ponowne składanie proszę przeprowadzać ostrożnie, tak by nie wyłamać elementu łączącego części składowe, w przeciwnym razie nieuchronnie Cię dosięgnie gniew Gromowładnego! W środku w momencie publikacji trochę fantów, GK, logbook i dziesięć certyfikatów.

 

Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Lokalizacja słupa w Puszczy Zielonce
1 Fysiek punt --- Etap startowy
2 Eindlocatie --- Finał
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Listewka