Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ks. Karol Bujara / MH3 - OP87F3
Ku pamięci.
Właściciel: Mhonar
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 172 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-03-2015
Data utworzenia: 04-03-2015
Data opublikowania: 04-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 23-06-2020
45x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
51 odwiedzających
28 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: krcr, pospiszyl, ralkos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Karol Bujara urodził się 1 I 1904. Studiował we Wrocławiu. Mszę świetą prymicyjną odprawił 30 I 1929 roku w kościele Trójcy Świętej w Bytomiu. W latach 1930 – 1941 był wikarym w parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu.

Od roku 1942 do śmierci pracował w Januszkowicach. Zginął 25 stycznia 1945 zamordowany przez Rosjan.

Edycja (Dzięki wiedzy i uprzejmości Ralkos) :

Pomnik został postawiony w styczniu tego roku w 70 rocznicę tragicznej śmierci księdza przez mieszkańców parafii Januszkowice.

Ks. Bujara przybył do Januszkowic w roku 1941 jako pierwszy samodzielny duszpasterz w kościele zbudowanym tu w latach 1934–1936. Był utrakwistą: władał językami niemieckim i polskim. Pod koniec roku 1944 został aresztowany przez gestapo. Przyczyną miała być odmowa pogrzebu czy też uznanie przez władze hitlerowskie za niegodne miejsca pochówku żołnierzy niemieckich. Z początkiem roku 1945 (ok. 20 stycznia) został zwolniony z więzienia w Opolu. Do swojej parafii wracał piechotą. To droga licząca ok. 40 km. W Krępnej poprosił Martę Gdynię o szklankę wody. – Poznała, że to nasz ksiądz. Mówiła mu, żeby nie wracał do Januszkowic, bo tam już byli Ruscy. Ale on odpowiedział, że musi wracać do swoich owieczek. 25 stycznia wpadł w ręce żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wyprowadzili go za wioskę. Po około 2 miesiącach grupa chłopców z Januszkowic znalazła w polu między Januszkowicami a Kłodnicą jego ciało.

Od kilku lat przejeżdżając drogą Kędzierzyn-Koźle <=> Zdzieszowice. Pomiędzy polami, uwagę moją zwracał niewielki zagajniczek, do którego prowadzi utwardzana droga. Dopiero gdy zacząłem "bawić" się w geocaching, zmysł keszerski kazał mi zboczyć z trasy i sprawdzić, co kryje w sobie tamtejsza okolica. Jak się okazało, w miejscu tym stoi pomnik poświęcony Księdzu Karolowi Bujarze, który w tej okolicy został rozstrzelany przez Rosjan.

 

=== Skrzynka ===

Pluszowe mikro na kordach, mugol nie zobaczy, keszer na pewno znajdzie, zresztą, zbyt dużego wyboru nie ma..;)Maskowanie leśne, proszę podejmować delikatnie, nic na siłę. Certy są zalaminowane więc nieco "upchane" w środku, zachowajcie ostrożność by nie trzeba było wyciągać ich szczypcami lub zgrabnymi palcami pianisty ;]

Zawartość: Logbook i certyfikaty FTF,STF oraz TTF. Brak pisadła, proszę zabrać coś ze sobą!

 

Reaktywacja 22.06.2020r. - mały klipsiak który nigdy nie sądziłem, że zamaskuje w ten typowy keszerski sposób ;D Skrzynka nietypowa bo kordy wskazują pomnik, a Was zapraszam do grzebania w zagajniczku. Jeśli nie chcesz korzystać z wszystko mówiącej podpowiedzi (:P) to rozejrzyj się, pomyśl, pokombinuj, sprawdź czy coś nie odróżnia się od czegoś, takie tam typowe keszerskie oko.

 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik.